Blog, Dekorasyon Trendleri

Renk ve Model Seçimi Nasıl Olmalı? Yemek Odası Dekorasyonu Hakkında Her Şey

ahşap yemek odası takımı, ahşap bench ve tabureler

Yemek odası dekorasyonu günlük hayatta size keyif ve enerji veren bir unsur olması sebebiyle oldukça önemlidir. Hem günlük aile sofralarının hem de kutlamaların ve ziyafetlerin organize edildiği alanlar olarak öne çıkan yemek odaları doğru tercihler ile size keyifli zamanlar geçirtecek. Yemek odası günün her öğününde sizi ağırlayacak ve özel organizasyonlarınızda misafirlerinize konforlu ve iyi hissettirecek şekilde dekore edilmelidir. Yemek odası dekorasyonunda iki ana unsur olduğunu aklınızdan çıkarmamalısınız. Renkler ve modeller hem kendinizi hem de evinizi yansıtmanız için doğru çözümler sunarken aynı zamanda yemek saatlerini keyifle doldurmalıdır.

yemek odasi

Yemek Odası Dekorasyonu İçin Eşya Seçimi Nasıl Olmalı?

Yemek odaları iki şekilde dekore edilebilir. İlk seçeneğiniz özel bir odayı yemek odası haline getirmektir. İkinci seçeceğiniz ise salonunuzu doğru mobilyalar ile ikiye bölerek yemek için özel bir alan oluşturmaktır. Yemek için ayrılan alan göre mobilya seçimi yapmak en doğru sonucu elde etmenizi sağlayacak ilk adımdır. Yemek masası ve sandalyeler bir yemek odasının vazgeçilmezi olsa da konsol, vitrin ve büfe gibi parçalar tamamen sizin istediğinize ve ihtiyaçlarınıza göre şekillenir. Günümüzde dolap tipli konsolların yerini daha kısa ve geniş konsollar aldığı için alanınız küçük olsa bile rahatlıkla uygun bir konsol tercih edebilirsiniz. Geri kalan eşyalar ise mevcut alanınıza ve ihtiyaçlarınıza göre seçilebilir.

Yemek Odalarında Eşya Yerleşimi

Yemek odasına eşyaları yerleştirirken öncelikle büyük parçalardan başlamalısınız. Öncelikli olarak yerleştirmeniz gereken eşya yemek masası olmalıdır. Yemek masanızı dilerseniz düzenlediğiniz alanın ortasına yerleştirebilirsiniz. Pencere önüne yerleştirilen yemek masaları da oldukça ferah ve aydınlık bir alana sahip olduğundan bu yerleşim şekli de oldukça sık tercih edilmektedir.

sır yemek odası loda

Manzaralı bir pencereniz varsa yemek sofrasında manzaranın tadını çıkarmak için yemek masasını pencere kenarına yerleştirebilirsiniz. Küçük alanlarda masanın pencere kenarında olması alan tasarrufu elde etmek açısından önemlidir.

yemek odası dekorasyonu

Yemek masası odanın ortasında olacaksa mutlaka konsol ya da ayna gibi parçalar ile aynı hizada olmasına dikkat etmelisiniz. Konsol ya da ayna ile hizalanan yemek masası alanın daha geniş gözükmesini sağlar. Dar alanlarda ayna kullanımı odanın daha geniş gözükmesine katkı sağlayacağından dolayı aynanın mobilyalar ile hizalanması oldukça önemlidir.

modern konsol

Konsol yerleşimini kullanım ihtiyaçlarınıza ve odanın şekline göre yapabilirsiniz. Sofra takımlarınız bu konsolda duracaksa hem iç haznesinin geniş ve kullanışlı olması hem de sizin kullanım alışkanlıklarınıza hitap etmesi önemlidir. Kolay açılıp kapanan, eşyalarınızı rahatça alabileceğiniz ve yerleştirebileceğiniz konsol tasarımları ile yemek odalarında konfor elde edebilirsiniz.

Yemek Odası Dekorasyonunda Renk Seçimi

Yemek odası dekorasyonunda genel olarak aydınlık renkler tercih edilir. Elbette yemek odası mobilyalarının tarzına göre farklı renkler kullanmak mümkündür. Yemek odasında iştah açan renkleri tercih edebilirsiniz. Turuncu, sarı ve kırmızı tonları insanlarda iştah açıcı bir etki yarattığı için yemek odası dekorasyonunda rahatlıkla tercih edilebilir. Yemek odası mobilyaları ahşap renkli, Country tarza sahip mobilyalar ise dekorasyonda kırık beyaz, açık kahverengi, mavi ve yeşil gibi doğadan gelen renkleri tercih edebilirsiniz. Minimalist çizgilere sahip modern yemek odası mobilyalarına sahipseniz eğer bu mobilyalar genellikle siyah ya da beyaz tonlarında olduğu için dekorasyonda parlak ve canlı renkleri kullanarak enerjik bir alan yaratabilirsiniz. Doğru renk seçimi ile yaşam alanını olduğundan daha geniş gösterebilirsiniz. Seçtiğiniz rengi cam aksesuarlar ile güçlendirerek yansımanın vereceği geniş alan hissini de kullanmayı unutmayın.

Yemek Odası Kombin Önerileri

Sır Yemek Odası

yemek odası dekorasyonu

Farklı tasarımı ve harika ahşap dokusu ile dikkat çeken Sır Yemek Odası tasarımı, oturma seçenekleri ile her alanda özgün bir dekorasyon yapma imkanı sunuyor. Kapitone detayları ile ahşap uyumu eşsiz bir tasarım ortaya çıkarırken hem normal sandalye tasarımıyla hem de koltuk konseptli sandalyeleri ile kullanabileceğiniz yemek odası takımı kullanışlı ve işlevsel çözümler arayanların dikkatini çekiyor.

Style Yemek Odası

modern yemek odası takımı

Meşe masifpan masa tablası, asimetrik masa ayakları ve modern çizgilere sahip tasarımı ile dikkat çeken Style yemek odası, yaşam alanlarınızı farklılaştırmanızı sağlayacak. Şık ve kullanışlı konsol tasarımının yanı sıra yemek odalarında son dönemlerde sıkça tercih edilen bank tasarımı yemek odası takımını modern bir alternatif olarak karşınıza çıkarıyor. Açık renklere sahip olan takımı alanları ferah ve aydınlık tutmak için kullanmak mümkün.

Genga Yemek Odası

açık renk yemek odası takımı

Sade tasarımı ve açık rengi ile yaşam alanlarına ferahlık getiren Genga Yemek Odası tasarımı işlevsel çözümleri ile de beğeni toplayacak. Konsol tasarımında kullanılan yüksek metal ayaklar kolay temizlik için olanak sağlarken aynı zamanda alanlarda modern bir hava yaratma konusunda da oldukça iddialı. Konforlu sandalye tasarımı ile sohbetle dolu yemekler için ideal olan yemek odası takımını ferahlık istediğiniz her alanda tercih edebilirsiniz. Renkli aksesuarlar ile tamamlayabileceğiniz takım yaşam alanlarınıza konfor ve enerji getirecek.

Harvey Yemek Odası

banklı yemek odası takımı

İşlevsel çözümler ile yaşam alanlarına şıklık ve konforu bir arada sunan Harvey Yemek Odası takımı modern alanlar yaratmanızı sağlıyor. Takımın içerisinde bulunan kayan kapaklı konsol oldukça etkili bir depolama alanı olurken, sahip olduğu kapak tasarımı ile kolay bir kullanım imkanı sunuyor. İki renkli sandalye tasarımı yaşam alanınıza enerji ve konfor getirirken takım ile birlikte kullanabileceğiniz bench ile de yemek odasının daha modern çizgilere sahip olmasını sağlayacak.

Yemek Odası Seçerken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Mobilya Ölçülerine Dikkat

Yaşam alanınıza uygun bir yemek odası seçerken mutlaka ölçülerden emin olmalısınız. Konsolun kapaklarının nasıl açılacağını göz önünde bulundurarak açık kapaklı ölçü ile rahat edip edemeyeceğinizi mutlaka düşünmeli, masanızı ve sandalyelerinizi yerleştirdiğiniz zaman kalan alanı iyice hesaplamalısınız. Eğer küçük bir alanı yemek odası olarak kullanacaksanız banklı masa takımları ve kayan kapaklı konsollar size işlevsel çözümler sunar. Bu parçalar sayesinde alan kullanımını en aza indirebilirsiniz.

Aydınlatmaları Doğru Noktalarda Kullanın

Aydınlatma çözümleri için yemek masasının üzerinde bulunan bir avize ya da konsol yanına yerleştirilmiş bir lambader farklı ve şık çözümler sunar.  Aydınlık ve ferah alanlar için yemek odanızın farklı yerlerine abajurlar konunlandırabilirsiniz. Daha gösterişli bir alan elde etmek istiyorsanız da yemek masasının üzerine asılabilecek büyük avizeler tercih edebilirsiniz.

Yemek Odası Dekorasyonu Salon Grubuna Uyumlu Olmalı

Yemek odası takımını salonunuzda kullanacaksanız takımınızın salon mobilyalarınız ile uyumlu olmasına dikkat etmelisiniz. Salonunuzu iki parçaya bölecek ve farklı yaşam alanları yaratacak doğru parçayı seçtiğiniz zaman iki alan arasındaki geçişin uyumlu olması önemlidir. Konsol, bench (bank) ya da kanepe gibi mobilyalar ile büyük salonları ikiye bölmek mümkündür. Yan ve arka kısımlarında kütüphane modülü olan LODA Pavon köşe takımı bir alanı ikiye bölmek istediğiniz zaman tercih edebileceğiniz mobilyalardan birisidir. Bu parça ile yemek ve oturma alanını başarılı bir şekilde bölebilirsiniz. Bu tür dekorasyon numaraları ile kendiniz için en kullanışlı alanı yaratmanız oldukça kolay olacaktır.