10 ADIMDA MODERN EV DEKORASYONU

Modern ev dekorasyonu son dönemlerde en çok tercih edilen tarzlar arasında yer alıyor. Hem tasarımcılar hem de dekorasyon yaptırmak isteyenler mevcut alanların yapısını bozmadan dekorasyon değişikliği yapmak istedikleri zamanlarda da modern ev dekorasyonu önerileri ön plana çıkıyor. Özellikle evinizin köklerine sadık kalacak, mimarisini değiştirmeden yapmak istediğiniz değişikliklerde modern ev dekorasyonu kolay uygulanabilirliği ve işlevselliği ile dikkatinizi çekecek. Dilerseniz hem yaşam alanlarının orijinal yapısını koruyabilir dilerseniz de baştan aşağı bir değişim ile evinizi yenileyebilirsiniz. Klasik alanlara yapılan dokunuşlar evinizin vintage havasını korurken yeni fikirleri de başarılı bir şekilde kullanmanıza yardımcı olabilir. Oldukça bohem bir terasa sadece birkaç parça mobilya ekleyerek daha modern ve etkileyici bir görünüm elde edebilirsiniz. Modern ev dekorasyonunun en temelinde yer alan denge unsuru bu tarzın kolay bir şekilde uygulanmasını sağlar. Siz de 10 adımda yaşam alanlarınızda çok büyük değişimler yapmadan modern bir görünüm elde edebilirsiniz. 

pastel tonlarda döşenmiş minimal oda ve duvar tabloları

Sanatsal Dokunuşlarla Başlayın 

Geleneksel ya da klasik bir dekorasyonunuz varsa ya da evinizin mimarisinin kendine has ağır bir görüntüsü varsa bu büyük detayları değiştirmeden modern ev dekorasyonuna geçiş için sanatsal parçalardan yararlanabilirsiniz. Mevcut mobilyalarınıza uygun modern sanat eserleri tercih ederek yaşam alanlarınızda modern bir görüntü elde etmek için büyük bir adım atabilirsiniz. Burada önemli olan mevcut parçalarınızın renklerine uygun modern renkler tercih etmenizdir. Gri tonları özellikle nötr olmayan gri tonları modern ev dekorasyonunda en sık kullanılan renklerdir. Gri, beyaz, okyanus mavisi, orman yeşili gibi karakteristik ve modern renklerin öne çıktığı sanat eserleri ile modern ev dekorasyonu için önemli bir adım atabilirsiniz. 

beyaz koltuk ve siyah yastık ve lambader olan oda

Eşya Düzeninizi Değiştirin 

Geleneksel dekorasyonda kalıplaşmış kullanımlar vardır. Kitapları dikey sıralamak, orta ve yan sehpalarda takım aksesuarlar kullanmak ve bunların simetrik durmasına özen göstermek en kalıplaşmış kullanımlar arasında yer alır. Kitapları dikey istiflemek yerine dikey ve yatay istifler ile karma bir görünüm yaratmanız, her sehpada takım parçalar kullanmak yerine az sayıda ve modern çizgilere sahip aksesuarlara yönelmeniz evinizin duruşunu bir anda değiştirmenizi sağlar. 

renkli oturma odası

Renklerin Enerjisine Güvenin 

Modern ev dekorasyonu için en temel değişikliği renkler ile yapmak isteyebilirsiniz. Renkleri dilerseniz ufak aksesuarlardan başlayarak değiştirebilir dilerseniz daha köklü bir değişim için duvar, zemin ve döşeme renkleri ile oynayabilirsiniz. Modern dekorasyonda önemli olan kullandığınız renklerin gücü ve enerjisidir. Canlı bir kırmızı oldukça modern bir renk olsa da koyu bordoya ya da şarap rengine yaklaşan kırmızı tonları o kadar klasiktir. Renk seçimlerini yaparken seçtiğiniz rengin nötr ya da canlı olması elde edeceğiniz görünüme etki eder. Parlak renkleri doğru dengeleyici renkler ile kullandığınız zaman modern bir görünüm elde etmeniz çok kolay olur. Hardal sarısı, kırmızı gibi renkleri nötr gri tonları ile bir arada kullanarak oldukça şık ve modern bir görünüşe sahip olabilirsiniz. 

renkli puf ve berjerler

Renk Katmanlarına Özen Gösterin

Modern ev dekorasyonu için renk katmanlarını olabildiğince sade kullanmanız gerekir. Karışık ve hareketli desenler bir anda yaşam alanınızın sandık kokusuyla dolmasını sağlar. Yaşam alanınızda modern bir görünüm elde etmek istiyorsanız desenlerin yerine renk katmanları kullanın. Renk katmanlarını metal ya da cam malzemelerin üzerinde deneyebilirsiniz. Ahşap harici bir malzemenin üzerinde kullanacağınız renklerle daha kolay katman oluşturabilirsiniz. 

siyah ve beyaz renklerde minimalist salon dekorasyonuMinimalizme Dokunun

Minimalist dekorasyonun temelinde işlevsel olmayan hiçbir eşyaya yer verilmemesi fikri vardır. Katı minimalizm savunucuları hobileri, ilgi alanlarını ve koleksiyonları görmezden gelirken günlük hayatta dekorasyona yansıtacağınız minimalizmde önceliğiniz her zaman kendinizdir. Sevdiğiniz eşyalardan ayrılmak zorunda olmadan sadece size çok anlam ifade etmeyen ve gerçekten de ihtiyaç duymadığınız parçalardan kurtulmalısınız. Evinizde koyu renkli ya da ahşap tonlarında daha klasik mobilyalar varsa bu eşyaların olabildiğince boş olmasını sağlayın. Temiz ve düzenli bir görünüm her zaman modern ev dekorasyonu için iyi bir başlangıç olacaktır. Bu görüntü aynı zamanda klasik mobilyalarınızın çok daha modern bir görünüme sahip olmasında etkili olur. 

yüksek tavanlı vintage eşyalı ev

Dünyayı Takip Edin 

Pek çok ülkede geleneksel dekorasyon farklıdır. Ülkemizdeki geleneksel dekorasyon çoğu zaman daha klasik bir görünüm sunsa da Amerika?daki geleneksel dekorasyon trendi moderndir. İtalya?da gittiğiniz zaman geleneksel dekorasyon denildiği zaman ilk akla gelen Akdeniz esintileri olur. Bu nedenle siz de modern bir görünüm için farklı ülkelerin dekorasyon fikirlerini inceleyebilirsiniz. Siz hangi tarzı kullanırsanız kullanın o tarzın modern gözükmesini sağlayabilirsiniz. 

tonsürton dekorasyon

Dekorasyonun Vazgeçilmezi Katmanlar

Başarılı bir dekorasyonun en önemli özelliği katmanlara sahip olmasıdır. Katman kullandığınız zaman yaşam alanınızın çok daha özgün ve sağlam bir duruşa sahip olduğundan emin olabilirsiniz. En güzel pencereler perde olmadan kendini gösteremeyeceği gibi en şık ve kaliteli parçalarda katmansız yapılmaya çalışan bir dekorasyonda sönük kalır. Koltuklar üzerinde bulunan minderler ya da örtüler; zeminde kullanacağınız halı ve kilimler dekorasyonda katman yaratmak için rahatlıkla kullanabileceğiniz parçalardır. Modern dekorasyonda kumaşlara çok fazla yer verilmeyeceği düşüncesine sahipseniz katmanlarınızı aksesuarlar ile elde edebilirsiniz. Aydınlatma katmanları, aksesuarlar ve belki de daha modern bir perde tercihi olan jaluziler ihtiyacınız olan katmanları rahat bir şekilde elde etmenize yardımcı olur. 

minimal çalışma odası

Beklenmeyen Dokunuşlar Yapın 

Merdivenli evlerde merdivenin bittiği noktaya genellikle şık bir konsol ya da telefon sehpası koymak alışkanlıktır. Ama merdivenin bittiği noktaya bir berjer koymak sıra dışı olmaktır. Daha farklı düşünmeye çalışın. Eğer bir fikir size ?bu böyle olmaz? hissi yaşatıyorsa o fikir üzerinde biraz daha düşünmeniz gerekebilir. İnsanlara beklediğini vermeyen ve bunu yaparken şaşırtan hareketler yaparak her zaman başarılı sonuç elde edebilirsiniz. Modern ev dekorasyonu için ihtiyacınız olanlardan birisi de cesaret. Cesur hamleler yaparak en klasik evlerde bile istediğiniz modern görünüme sahip olabilirsiniz. 

Farklı Yerleşimler Deneyin 

İki masayı yan yana koymak, sehpalarınızı koltuklarınızla değil büfeniz ile yakınlaştırmak, yer minderlerinizi öylesine dağıtmak ya da bir aynayı kimsenin bakmayacağı bir noktaya asmak. Tüm bunlar günün sonunda sıra dışı ve dikkat çekici bir dekorasyona sahip olacağınızın garantisini verir. Modern ev dekorasyonu denildiği zaman aklınıza gelen metal iskeletleri, koyu ve soğuk renkleri, enerjisi düşük parçaları ve maskülen bir görüntüyü hemen uzaklaştırın Modern kavramını düşündüğünüz zaman aklınızda çok farklı tanım gelir. Özgür, yaratıcı, özgün, sıra dışı, farklı gibi sıfatlarla modern kavramını tanımlayabilirken bu kavramı dergilerden fırlayan kalıplara uyarlamaya çalışmayın. 

yeşil ikili koltuk ve siyah mermer orta sehpa

Ölçeklerle Oynayın 

Modern ev dekorasyonu için parçalarınızı seçerken ya da yenilerken ölçeklerle oynamanıza yardımcı olacak tercihler yapın. Aplik aydınlatma kullanacaksınız tercihinizi bir avize büyüklüğündeki duvar apliklerinden yana kullanabilirsiniz. Salonunuzda asılı duran tek kişilik koza şeklindeki bir salıncak mobilyalarınız arasında kolayca öne çıkabilir. Belirli bir bölgede aşırı büyük bir parça kullanarak yaşam alanında modern bir görünüm elde edebilirsiniz. Ya da tam tersi normal ya da büyük boyutlu parçaların arasında oldukça canlı bir renge sahip olan ufak bir parça koyarak da simetriden ve ölçeklendirmeden uzakta bir görünüm elde edebilirsiniz.