Dikdörtgen Salon Dekorasyonunda Yerleşim Fikirleri

Dikdörtgen şekli baz alan dekorasyon fikrine denk gelmişsinizdir. Daha önce bu dekorasyon fikri ile tanışmadıysanız ise şimdi bilgilenme vakti. Yazımızda son yılların dikkat çeken dikdörtgen salon dizaynı hakkında bilgi sunup yaşam alanını buna göre nasıl şekillendirebileceğinize değineceğiz.

Dikdörtgen Salon Dekorasyonu Nasıl Uygulanır?

Dikdörtgen biçimindeki salonlar, dar ve uzun bir yaşam alanı içerir. Kare tipi salonlara göre dikdörtgen salonları dekore etmek daha zor görünebilir. Bununla birlikte salon ile yemek odasını ayırmaya başlayarak daha geniş bir oturma odası tasarlamak mümkündür. Dikdörtgen salon dizaynı için mutlaka uygun mobilyaları da seçmek gerekir. Eğer salonunuz dar görünüyorsa alan açmak adına yuvarlak veya kıvrımlı mobilyalar tercih edebilir, modern bir dikdörtgen salon görünümü yaratabilirsiniz.

Salondaki dikdörtgen dizaynı en iyi şekilde kullanmak için mobilyalar arası geçişi de kafanızda netleştirmeniz önemlidir. Örneğin, koltuk takımını L tipinde alarak daha fazla alan açabilirsiniz. Ayrıca sehpa kullanımını da dikkatli şekilde düşünerek oval biçimindeki sehpaları orta kısma yerleştirebilirsiniz. Şimdi gelin dikdörtgen salon dekorasyon fikirlerini uygulamak için nelere ihtiyacınız olduğuna yakından göz atalım!


Önce Koltuk Takımı Mobilyalarını Düşünün

Hangi tip salona sahip olursanız olsun, koltuklar salonunuzda ilk bakılan mobilyalardan biridir. Dikdörtgen salonda koltuklar nasıl olmalı sorusu da yaşam alanını şekillendirmek isteyenlerin merak ettikleri arasındadır. Dar dikdörtgen salon dekorasyonunda da öncelikli olarak koltukların yerine ve seçimine karar vermeniz gerekir. Geniş dikdörtgen salonda U veya L biçimindeki koltuklara yer vererek diğer mobilyalara da gereken yeri açmış olursunuz.

Dar dikdörtgen salon dekorasyonu için ise L tipi koltuk seçimini daha isabetli bir tercih olacaktır. Bu tür koltuk takımlarını yerleştirerek alan açmakla birlikte misafirlerinizi ağırlama konusunda da daha fazla oturma alanı yaratabilirsiniz. Ayrıca ilk önce koltuk takımına yer açmak, salonun diğer bölümüne karar vermek için de doğru bir tercihtir. Böylelikle dar bir salonu ikiye ayırarak öncelikli oturma alanını, daha sonra da yemek yeme ve kütüphane-depolama alanını işlevsel şekilde döşeyebilirsiniz.


Salonun Odak Noktasını Ayarlayın

Yaşam alanınızı doğru dekore etmenin yollarından biri odak noktasını belirlemekten geçer. Dikdörtgen salon tasarımı için de oturma odasındaki merkezi noktayı seçmek ve vurgulamak gerekir. Genellikle dikdörtgen inşa edilmiş bir salondaki odak noktası uzun olan duvarlardır. Uzun döşenmiş duvarlara; TV ünitesi, şömine, dekoratif raflar ve şifonyerler kullanabilirsiniz.

Ayrıca eğer salonun uzun duvarlarında pencereler yer alıyorsa burayı vurgulamak adına dilediğiniz tarzdaki perdeleri seçerek şık bir odak noktası belirleyebilirsiniz. Genel olarak belirlediğiniz odak noktası ile salonunuzun görüntüsünü zenginleştirmiş olursunuz. Özellikle TV ünitesi gibi dikkat çeken odak noktaları için dekoratif ve şık tercihlerde bulunarak tamamlayıcı aksesuarlar ile bu alanları zenginleştirebilirsiniz.

Dekoratif Düzenleyici ve Raflardan Yararlanın

Dikdörtgen tipi dar ve uzun bir salonu şık göstermek için düzenleyici ve rafların işlevselliğinden faydalanabilirsiniz. Düzenleyiciler, hem depolama alanı yaratmaları hem de dekoru güçlendirmeleriyle en gerekli salon aksesuarlarından biridir. 

Dikdörtgen bir salon için de dekoratif düzenleyici ve rafları kullanmak oturma alanının zenginleşmesine katkı sunar. Böylece dar bir alandaki fazla eşya yükü düzenleyiciler aracılığıyla taşınır ve daha fazla alan açılır. Ayrıca raflar, odak noktayı güçlendirmek için de ideal aksesuarlardandır. Renk uyumuna ve dekorasyon stiline karar vererek düzenleyici ve raflarla salon ambiyansını güçlendirebilirsiniz.

Halıların Dokusundan ve İşlevselliğinden Faydalanın

Dar uzun salon dekorasyonu için değerlendirebileceğiniz dizayn fikirlerinden biri ise halılardır. Hemen hemen çoğu salona hem şık hem de işlevsel bir kullanım sunan halılar, yaratmak istediğiniz dekorasyon fikrini de destekler. Dikdörtgen ve uzun salon dekorasyonu için kare ve dikdörtgen şekilli halılar ile beraber yolluk halıları da tercih edebilirsiniz. 

Dar ve dikdörtgen bir salonda ise yine yolluk halı ile birlikte dikdörtgen biçimli halı kullanarak salonun görüntüsüne şıklık katabilirsiniz. Ayrıca alacağınız halının dokusu ve renginin de uyumundan yararlanarak dar ve küçük bir alanı öne çıkarabilirsiniz. Özellikle açık veya nötr renklere yer vererek salon dekorasyonunda halının gücünü kullanabilirsiniz. 

Yemek Masası Alanı Açın

İşte geldik dikdörtgen salonda yemek masası nereye konur sorusunu yanıtlamaya. Şunu öncelikli olarak belirtmeliyiz ki dar bir dikdörtgen salona sahipseniz salon ile beraber mutfak alanını da nasıl döşeyeceğinize karar vermelisiniz. Eğer açık mutfağa sahipseniz bu alanı değerlendirerek ikili bir oturma odası ve yemek masası alanı ayırabilirsiniz. 

Daha geniş bir yaşam alanına sahipseniz öncelikle oturma odasını tasarlayabilir, daha sonra ise yemek masası alanını döşeyebilirsiniz. Bu aşamada yemek masasının oturma alanının arkasında olmasına da özen gösterebilirsiniz. Böylece asıl odak noktası olan oturma alanın vurgulayabilir, yemek masası alanını da ayırmış olursunuz.

Dikdörtgen salon yerleşimi nasıl olmalı sorusu eşliğinde merak ettiğinizi yanıtladık. Eğer salonunuz dikdörtgen ise oturma odası ve yemek masası alanınız için gerekli tüm mobilyaları Loda Mobilya üzerinden sipariş verebilir, güvenle kullanmaya başlayabilirsiniz.