Salon Salomanje Dekorasyonu: Stil ve Fonksiyonun Dengesi

Salon ile yemek alanının birleşmesini ifade eden salon salomanje dekorasyonu hakkında neler biliyorsunuz? Eğer bu konudaki bilgileriniz sınırlıysa ve salon salomanje dekorasyon fikirleri hakkında ilham verici uygulamaları öğrenmek istiyorsanız doğru yerdesiniz. Sizinle salon salomanje ne demek sorusundan hareketle uygulamak isteyeceğiniz bazı fikirleri paylaşacağız.

Salon Salomanje Ne Demek?

Salon salomanje dilimize Fransızcadan geçen ve esasen yemek odasını ifade eden bir kavramdır. Salon ile yemek odası bölümünün birleşmesi olan salomanje salon, bir yandan L tipi oturma alanlarını da ifade eder. Bilindiği üzere L tipi salonlar, duvar bölmelerinin olduğu salon tipidir.

Salon ile yemek odası alanının birleşmesini bir stil olarak ortaya çıkaran kavram ise salon salomanje dekorasyonudur. Bu dekorasyon, yemek alanı ve salon ile iç içe bir yemek odası bölümü tasarlamayı kapsar. Salon salomanje dekorasyonu ile küçük veya büyük olsun, salonunuzun yemek bölümüne stil kazandırabilirsiniz. Bilhassa küçük L tipi oturma odasına sahipseniz daha küçük olan bölüme yemek odası kazandırarak işlevselliği ve şıklığı bir araya getirebilirsiniz.


Salon Salomanje Ev Dekorasyonu Fikirleri

Salon salomanje ne demek sorusunu cevapladığımıza göre şimdi de salon salomanje ev dekorasyonu hakkında birkaç fikir sunalım. Salomanje ev dekorasyonunu ele almadan önce muhakkak oturma odası ve yemek alanının ölçülerini bilmeniz gerektiğini de hatırlatalım. Ölçü ve diğer mobilya kullanımlarına dikkat ederek alanı daha verimli ve etkili bir şekilde kullanabilirsiniz.

Şık Cam Seperatör Modellerini Tercih Edebilirsiniz

Salon salomanje dekorasyonu için ilk önerimiz, cam seperatörler olacak. Cam seperatör, yerden tavana kadar olan bölümün cam bölmesiyle kaplanmasıdır. Ofislerde de kullanılan cam seperatör, kullanım kolaylığı yanında alana şıklık katmanın da işlevsel yollarından biridir. Özellikle L tipine sahip bir küçük bir oturma alanınız varsa cam seperatörler aracılığıyla salon ile yemek alanını şık bir dokunuşla birbirinden ayırabilirsiniz.

Ölçü ve alan kullanımına dikkat ederek salon ile yemek alanını dekoratif seperatör-paravan ile değerlendirebilirsiniz. Dekoratif cam seperatör, yemek alanına geçişi daha şık hâle getirmekle beraber diğer mobilyalara da uyum sağlar.

Ahşap Yemek Odası Malzemelerine Yönelebilirsiniz

Ahşabın farklı çeşitleri aracılığıyla yemek odasında doğallığı tercih ederken etkileyici bir görünüm de yakalayabilirsiniz. Ahşabın uzun ömürlü kullanımı ile birlikte zamansız stil yaratma özelliğini de dekorasyona yansıtarak şık bir tercihte bulabilirsiniz. Salon salomanje ev dekorasyonunda ahşap malzemeyi öne çıkarmak için duvar kaplama veya mobilyalarda kullanabilirsiniz. Yine yemek masası tercihinizi de ahşap çeşitlerinin uyumunu yakalayan ahşap esaslı mobilyalardan yana kullanabilirsiniz.

Yemek Odasına Ton ve Renk Katabilirsiniz

Yemek odasına stil kazandırmanın yollarından biri, ton ve renk seçiminden geçer. Yansıtmak istediğiniz tarza göre yemek odasındaki hakim renklere ve renk geçişlerine karar verebilirsiniz. Bu aşamada yaratmak istediğiniz tarzın hakim renklerine göre nötr, açık veya koyu renk skalasına sahip bir yemek odası ambiyansı ortaya çıkarabilirsiniz.

Doğal ve samimi bir salon salomanje tarzı yansıtmak isterseniz açık renk ve ceviz ağacı mobilyalarını tercih edebilirsiniz. Duvarlarda da açık bej veya şampanya rengini tercih ederek yemek odasının samimi ve ferahlatıcı ambiyansını vurgulayabilirsiniz. Tercihinizi koyu renklerden yana kullanacaksanız ise ahşap ve mermer mobilyalara da göz atabilirsiniz. Böylece yemek odası köşesine, çarpıcı bir o kadar da estetik bir görünüm kazandırabilirsiniz.

Konsol ve Aynaları Kullanabilirsiniz

Yemek yeme alanını vurgulamak adına şık ve uyumlu konsolları gözden kaçırmamanızı öneririz. Özellikle yemek odasının arkasını doldurmak için konsol ve vitrin benzeri kullanımlardan yararlanabilirsiniz. Yemek odasında konsol ile beraber stil yaratan aynalar yardımıyla da yemek yeme alanını öne çıkarabilirsiniz. Yine konsol ve vitrine yerleştireceğiniz şık dekorasyon aksesuarları aracılığıyla uyumlu ve stil sahibi bir yemek odası ortaya çıkarabilirsiniz. Yemek odasında şıklığı yaratan tüm konsol ve aynaları yansıtmak istediğiniz stile uygun şekilde Loda Mobilya üzerinden bulabilirsiniz.

Salon Salomanje İçin Hangi Mobilyalar Kullanılır?

İstediğiniz stilde bir yemek odası yaratmak için bazı mobilyalara ihtiyacınız olacaktır. Özellikle yemek odasına şık dokunuşlar katma niyetindeyseniz salon ile uyumlu yemek odası mobilyaları seçerek konforlu ve kullanışlı bir alan yaratabilirsiniz. Peki şık ve stil sahibi bir yemek odasının başlıca mobilyaları nelerdir?

Öncelikle mutlaka yemek odasını tanımlayan yemek masası ve sandalyelerini edinmeniz gerekir. Evinizin özel parçalarından biri olan yemek masası için mobilya malzemesinin yanı sıra ölçüye de dikkat etmeniz önemlidir. Alana ve dekorasyon fikrinize göre yuvarlak, elips ya da dikdörtgen biçimli masaları tercih edebilirsiniz. Yine malzeme seçiminde kaliteli bir kullanım sunan ahşap, metal ve mermer malzemeli masaları tercih etmeyi düşünebilirsiniz. Yemek masasında şıklığı yakalamanın yollarını da merak ediyorsanız yemek masası düzeni nasıl olur adlı yazımızdan gerekli detayları öğrenebilirsiniz.

Masa ve sandalye takımı dışında yemek odasını öne çıkarmak için konsol, büfe ve vitrin gibi mobilyaları da göz atabilirsiniz. Ayrıca bu mobilyalar, yemek odasının gerekli ve şık sofra ürünlerini de depolamanız için gerekli alanı sunar. Bir diğer fonksiyonel ve şık yemek odası ürünü ise aydınlatmalardır.

Aydınlatma, alanı öne çıkarmanın en şık tercihlerinden biridir. Bu tercihi, masa üstü avizeleri ve sarkıt modelli aydınlatmalar ile uygulayabilirsiniz. Bilhassa özel günlerde yemek odasını kullanmaya açacaksanız bu alanı öne çıkaracak aydınlatma ile ambiyansı güçlendirebilirsiniz. Ayrıca sarkıt aydınlatma modelleri haricinde duvar aydınlatmalarıyla da etkileyici bir salon salomanje köşesi oluşturabilirsiniz. Sıraladığımız bu gerekli ve şık ürünleri, salon salomanje ev dekorasyon fikirleri bütünleştirebilir, yemek odanızı farklılaştırabilirsiniz.

Salon salomanje ne demek, ev dekorasyonunda nasıl uygulanır sorularına yanıt vererek ilham verici fikirler paylaştık. Yemek odasındaki eksik olan şıklığı tamamlamak için Loda Mobilya yemek odası takımlarına ve ürünlerine göz atmayı unutmayın!