ANTRE VE HOL DEKORASYONU

İnsanlar bir eve girdikleri zaman evin hiçbir odasını görmeden de evin geneli hakkında fikir edinebilirler. Bunu sağlayan elbette hol dekorasyonudur. Evlerde tüm odaların dekorasyonda büyük özen gösterilse de antre ve hol dekorasyonu çoğu zaman en sona bırakılır ya da sürekli ertelenir. Oysa bu alanlarda yapılacak olan her dokunuş evinizin genel havası ile ilgili dikkat çekici fikirler verebilir. Antre ve hol dekorasyonu konusunda kararsız kaldıysanız eğer yazımızda mutlaka işinize yarayacak birkaç fikir bulacaksınız. Hem ihtiyaçlarınıza cevap veren hem de ev dekorasyonunuzun ana tarzı ile uyum içerisinde olan bir hol dekorasyonu ile en şık ve güzel karşılamaları yapabilir, evinize giriş yapar yapmaz enerjinizi yükseltmenin tadını çıkarabilirsiniz. 

Hol Dekorasyonu İçin İhtiyacınız Olan Temel Bilgiler 

Hol dekorasyonu ile ilgili bilmeniz gerekenler çoğu zaman temel dekorasyon prensiplerine dayanır. Ancak tamamen kendine özgü şekillenen bu alanlarda dekorasyon yaparken biraz daha dikkatli olmak gerekir. 

Renk Seçimine Dikkat 

Hol dekorasyonu için atılması gereken en zor adımlardan birisi renk seçimidir. Genel ev dekorasyonunda boya seçimi için verilen önerilerden birisi de eğer farklı renkler ya da tonlar kullanılacaksa mutlaka hoş bir geçişin tercih edilmesidir. Bu noktada hol çoğu zaman geçiş alanı olduğu için biraz daha önemli oluyor. Hol rengini doğru seçtiğiniz zaman hem odaların renkleri arasındaki geçişi başarılı bir şekilde yapabilirsiniz hem de ferah bir alan elde edebilirsiniz. Dekore edeceğiniz antre ya da hol ışık alıyorsa odalarda kullandığınız renklerin daha koyu tonlarında uyumlu bir renk tercih edebilirsiniz. Eğer dekore edeceğiniz alan kesinlikle ışık almıyorsa açık renkleri ve nötr tonları tercih ederek alanın ışık hissini arttırabilirsiniz. Ayrıca odalarda çok farklı tarzları kullandıysanız örneğin salonunuzda rustik ve vintage bir hava hakimken yemek odanız ve mutfağınız oldukça modern çizgilere sahipse antre gibi alanlarda duvar kağıdı ile birlikte boya kullanmak akılcı olacaktır. Antre ya da holün salona bağlanan duvarında dekorasyona uygun desenlere sahip bir duvar kağıdı kullanıp diğer duvarlarda ise hem kağıt hem de oda renkleri ile uyumlu bir renk seçebilirsiniz.

beyaz tonlarda antre dekorasyonu

Uyumlu ve Kullanışlı Alanlar 

Antre ve hol dekorasyonu için değerlendirme yapılırken önceliğiniz ayak izi bölgelerini belirlemek olmalıdır. Peki bu bölgeler nelerdir? Merdiven, oda girişleri, ayakkabılık çevresi gibi alanlar diğer alanlara göre daha fazla ayak izi olan bölgelerdir. Yani bu bölgelerde yıpranma diğer bölgelerden çok daha fazla olur. Ayak izinin fazla olduğu bölgelerde duvarlarda da iz oluşma oranı fazladır. Dekorasyonunuzu şekillendirirken bunu göz önünde bulundurabilirsiniz. Gerek görüyorsanız bu alanların önündeki duvarların yarısını silinebilir kağıt ile kaplayabilir ya da bütün alanda silinebilir boya kullanabilirsiniz. Eğer girişte bir merdiven varsa merdivenin, zeminin ve merdiven korkuluklarının renklerinin uyumlu olmasına dikkat edin. Merdiven bulunan antrelerde ahşap dokuyu biraz daha ön plana çıkarmak için yarım duvar kağıdı ve kağıt üzerinde ahşap bir bordür amaçlı kullanılacak plaka ile oldukça gösterişli alanlar elde edebilirsiniz.

evin antre bölümü

Aydınlatma Çözümleri 

Antrelerde aydınlatma konusunda pek çok ev zayıf kalabiliyor. Bunun en temel nedeni de antre girişlerinin evin diğer alanlarına göre çok daha yüksek olması. Ancak kusursuz bir antre ve hol dekorasyonu için doğru aydınlatmayı tercih etmeniz gerekir. Alanınız darsa duvar lambası aplik veya tavana sıfır aydınlatmaları tercih edebilirsiniz. Geniş bir antreye sahipseniz tarzınıza uygun bir avize ile aydınlatma için etkileyici bir çözüme sahip olabilirsiniz.

ahşap dresuar ve lambader

Hol Dekorasyonu İçin Mobilya Önerileri 

Eviniz büyük bir girişe sahipse bu durum sizi biraz zorlayabilir. Özellikle dar antre ve hollerin yaygın olarak kullanıldığı modern ev tasarımlarına alışık olan insanlar için bir anda büyük bir girişe sahip olmak beraberinde ufak soru işaretlerini getirir. Geniş bir hol demek ferah ve aydınlık bir demektir bu aynı zamanda ihtiyaçlarınıza göre şekillendirebileceğiniz ekstra bir alan anlamına gelir. Aslında oda olmayan bir odayı dekore etmek zor gözükse de birkaç yaratıcı fikir ile tüm sorunlarınızı ortadan kaldırabilirsiniz. 

Maceraperest Bir Alan Yaratın 

Evinizin girişinde her defasında sizi gülümseten, misafirlerinizin de kısa sürelerde olsa zaman geçirmekten keyif aldığı bir ortam yaratabilirsiniz. Eğer sanata merakınız varsa sevdiğiniz sanat eserlerinin fotoğraflarını geniş antrenizde sergileyebilirsiniz. Telefon, adres defteri, anahtar gibi eşyaları koyduğunuz konsolun üzerine güzel bir aile fotoğrafları kolajı ile hareket katabilirsiniz. Geniş bir alana sahip olmak bu alanı mobilyalar ile dolu göstermek zorunda olduğunuz anlamına gelmez. Hiç mobilya kullanmadan galeriye benzeyen bir hol dekorasyonu ile harika bir yaratabilirsiniz. Elbette geniş bir antreye sahip olmanız geniş depolama alanlarına ya da antreden kapısı açılan bir vestiyere sahip olduğunuz anlamına gelmez. Ayakkabı ve ceket gibi eşyaları uzun ya da kısa süreli saklayacağınız geniş bir gömme dolap ile hem alanın mobilyadan uzaklaştırılmış görüntüsünü bozmaz hem de antre içerisinde bir alana sahip olursunuz.

ahşap dolap ve ayakkabılığın bulunduğu geniş antre

Depolama Çözümü Olarak Antre veya Hol 

Ekstra depolama alanını herkes sevse de bu alanın evin girişinde olmasını kimse istemez. Aslında biraz yaratıcı dokunuş ile evinizin girişini şık bir depolama alanına çevirebilirsiniz. Kolay ve dikkat çekici bir fikir olarak antrenizin duvarlarını boydan boya kitaplık yapmak her zaman bir adım öne çıkar. Bunun yanı sıra şık bir şarap saklama dolabı bile antrenizde hoş bir görünüm elde etmenizi sağlayabilir. Yüksek ve büyük bir orta sehpa hayal edin ve altının sadece depolama alanı olarak kullanıldığını düşünün. Sehpanın üzerinde ise oldukça uzun bir heykel ve heykel ile bütünlük sağlayan bir avize. Bu görünüm ne kadar gösterişli olursa olsun içerisindeki ufak hileler ile depolama alanı oluşturmada oldukça etkileyicidir. 

Ekonomik ama Gösterişli Çözümler 

Bütün evin dekorasyonu için çok özen gösterdiniz ve hol dekorasyonu için daha ekonomik çözümler arıyorsunuz. Tam bu noktada katmanlı ya da 3 boyutlu desenlere sahip bir duvar kağıdı, birkaç ahşap bordür, şık bir orta sehpa ve birkaç gösterişli figür işinize fazlası ile yarayacaktır. El dokuması bir kilim ya da küçük bir halı ile tamamlayacağınız bu dekorasyon ile etkileyici bir alana ekonomik bir şekilde sahip olabilirsiniz. Bu kadar kolay ancak bu kadar cesur bir alanı yaratırken bir adım daha ileri gitmek isterseniz girişinize büyük yaldız veya ferforje detaylı bir ayna koyabilirsiniz.

portmanto ve antre dekorasyonu

Enerjinizi Düşünün 

Bilinen en eski enerji öğretilerinden birisi olan Feng Shui oldukça popüler bir dekorasyon kılavuzu olarak da kullanılabiliyor.  Hem ruhen huzurlu hissetmenizi sağlayacak bu Uzakdoğu öğretisine dair ufak bir araştırma yapın hem de konuklarınız için oldukça keyifli bir sohbet konusu açın. Öğretinin temelinde yer alan en önemli unsur enerjidir. Bu nedenle eve giren enerjinin ev içerisinde iyi yönlendirilmesi gerektiğine inanılır. Enerjiyi güçlendirecek canlı renkler, çiçek dolu bir vazo, şık bir lamba aslında insanı iyi hissettirecek pek çok aksesuar evinize giren enerjinin artmasına yardımcı olur. Merdivenlerin çok ön planda olması, giriş kapısının karşısında ayna durması ise evinize girecek enerjinin kaçmasına neden olduğu düşünülen bazı dekorasyon tavsiyeleri arasında yer alıyor.