5 ADIMDA OTURMA ODASI DEKORASYONU VE MODERN KOLTUK TAKIMI MODELLERİ

Harika bir oturma odanız var mı? Bu oda gerçekten keyifle vakit geçirmek için yeterince mükemmel mi? Her zaman daha iyisinin yapmanın mümkün olduğu günümüzde yaşam kalitenizi arttıracak bir oturma odası dekorasyonuna rahatlıkla sahip olabilirsiniz. Bu noktada doğru adımları atmak önemlidir. Konforlu ve şık bir modern koltuk takımı ile birlikte kullanacağınız birkaç parça dekoratif eşya işinize gerçekten çok yarayacak olsa da tam anlamıyla mükemmel bir alan oluşturmak için biraz daha fazlasına ihtiyacınız var. 

Öncelikle mükemmel oturma odası tanımını netleştirmek gerekiyor. Temel olarak mükemmel bir oturma odası ev içerisinde yaşayan ve bu alanı kullanan herkesin ihtiyaçlarını karşılamalıdır. Evde yaşayan insanların ihtiyaçları ve konforu her zaman önceliklidir. Bunun yanı sıra elbette göze hoş gelen parçaların bir araya gelmesi de oldukça önemlidir. Bu iki temel unsur başarılı bir şekilde bir araya geldiği zaman gerçekten zaman geçirmekten keyif alacağınız bir yaşam alanına sahip olabilirsiniz.

oturma odasında televizyon izleyen aileAdım 1: Büyük Alanlardan Başlayın

Oturma odası dekorasyonu için fikir arıyorsanız ya da değişiklik yapmaya ihtiyacınız varsa öncelikle zeminden, duvarlardan ve perdelerden başlamak doğru seçim olacaktır. Bu 3 büyük alanın renklerinin doğru seçilmesi konforlu bir yaşam alanı oluşturmanın temelinde yer alır. Oturma odasında hangi tarzı öne çıkarmak istiyorsanız büyük parçalarınızın renklerinizi de bu doğrultuda seçebilirsiniz. Şık ve minimal çizgilere sahip modern koltuk takımı ve minimal aksesuarlar ile şekillendireceğiniz bir alanda gri ve bej gibi tonları tercih edebilirsiniz. Oturma odasında daha samimi bir ortam yaratmak için sıcak tonları kullanabilir daha retro veya vintage bir görünüm için bir duvarda çizgili ya da çiçekli duvar kağıdı tercih edebilirsiniz. Alan dekorasyonunda öne çıkan 3 büyük parçanın renkleri ve desenleri çok önemlidir. Bu 3 alanda aynı rengi ya da deseni kullanmak yorucu bir görüntü elde etmenize neden olur. Duvar, zemin ve perde arasında bağlantı kurmanızı sağlayacak detayların olması iyi bir dekorasyon için yeterli olacaktır. 

çizgili duvar kağıdı

Adım 2: Ana Parçaları Seçme vakti! Modern Koltuk Takımı Modelleri

Dekorasyonda ana parçalardan kast edilen mobilyalardır. Koltuk takımı, TV ünitesi, kitaplık, yemek masası ve konsol gibi parçalar arasında oturma odası için seçim yapılabilir. Bu seçimi yaparken evinizdeki oda sayısı, oturma odası için tercih edilecek kullanım nedenleri ön plandadır. Bazı evlerde oturma odası ile salon kavramının bir arada olduğunu görürken bazı evlerde oturma odası fikrinin tamamen dinlenme ve hobi amacıyla geliştirildiğine rastlamak mümkündür. Öncelikle kullanım amacını belirleyin ve sonra mobilyalarınızı seçin. 

Mobilya seçiminde hem mobilya ölçüleri hem de alan ölçüleri çok önemlidir. Eğer küçük bir oturma odasına hatta küçük bir eve sahipseniz olabildiğince işlevsel çözümlere odaklanmanız gerekir. Yatak olabilen modern koltuk takımı modelleri ya da sandıklı tasarımlar size işlevsel çözümler sunabilir. Bu işlevsel çözümlerin yanı sıra kendinden sehpası ya da kitaplığı olan modern koltuk takımı modellerini de rahatlıkla tercih edebilirsiniz. Eğer alanınız geniş ise bu alanı ikiye ayırarak kullanabilirsiniz. Oturma alanının yanı sıra keyif köşesi, okuma köşesi ya da yemek alanı ekleyebilirsiniz. Bunu yaparken odayı net bir şekilde ikiye bölmenize yardımcı olacak mobilyaları tercih etmeniz önemlidir. 

Mobilya seçimi yapmadan önce mobilyanızı koyabileceğiniz yerlerin ölçüsünü mutlaka alın. Mobilya mağazaları oldukça geniş alanlar olduğu için en heybetli mobilyaların bile küçük gözükebileceğini aklınızdan çıkarmayın.

ahşap ayaklı 3'lü koltuk ve fıstık yeşili ahşap ayaklı fıstık yeşili tekli koltuk

Adım 3: Karakter Ekleyin 

Dekorasyonda en sık karşılaşılan sorunlardan birisi de yeni düzenlenen bir alanın mobilya mağazasından çıkma gözükmesine engel olmaktır. Bunu yapmak için öncelikle tarzınızın odağında hareket etmeli ama bir yandan da sadece size özgü parçaları kullanmalısınız. Antikalar, vintage parçalar, ailenizden kalan yadigarlar, canlı bitkiler, tablolar ya da fotoğraflar yaşam alanlarına karakter katmak için rahatlıkla kullanabileceğiniz parçalar arasında yer alır. En keyifli anlarınızın yer aldığı bir fotoğraf kolajı hangi tarzda çerçeveye sahip olursa olsun yaşam alanına karakteristik bir özellik ekleyecektir.

metal ayaklı açık gri 3'lü koltuk ve ahşap aydınlatmalar

Adım 4: Dokularla Oynayın 

Oturma odası dekorasyonu için en önemli unsurları yerine getirdiniz. Duvarlar boyandı, halılar serildi, perdeler asıldı, tarzınıza uygun modern koltuk takımı modelleri arasından seçim yapıldı ve odanız yerleştirildi. Son olarak karakteristik aksesuarları da eklediniz ama hala yanlış giden bir şeyler var değil mi? Tam bu noktada yaşam alanınızı gerçekliğe sürükleyecek dokunuşu yapmanız gerekiyor. Doku eklemeyi. Peki oturma odanıza nasıl doku ekleyeceksiniz. Dokuyu aslında bir katman olarak düşünün yani keskin çizgilere sahip bir modern koltuk takımı üzerine atılmış yumuşak dokulu bir şal doku oluşturur. Koltukların üzerinde duran yastıklar, minderler de aynı şekilde doku oluşturmayı mümkün kılar. Doku oluşturmak için sadece tekstil ürünleri de kullanmanız gerekmez. Dokuma ya da örgü sepetler, kitaplık aksesuarları, biblo ya da figürler doku oluşturmanızda yardımcı olacak parçalar arasında yer alır.

ahşap yan sehpalar üzerinde metal saksı ve kitaplar

Adım 5: Çizgilerle Oynayın 

Dekorasyonda son dokunuşlar en keyifli olanlardır. Aslında bu dokunuşlar hiçbir zaman bitmez. Mobilyalarınız çok keskin hatlara sahipse yuvarlak hatlı çerçeveler ve aynalar ile alanın görünümünü dengeleyebilirsiniz. Eğer çok rahat ve yumuşak hatlı modern koltuk takımı modelleri arasından seçim yaptıysanız keskin çizgilere sahip sehpa modellerini ya da keskin hatlı aynaları, çerçeveleri tercih ederek denge sağlayabilirsiniz. Çizgilerle oynama noktasında önemli olan sizin yaşam alanınızdan ne beklediğiniz olmalıdır. Denge çoğu zaman herkesin aradığı bir unsurdur ancak dilerseniz bu dengeyi tam anlamıyla kurmak zorunda değilsiniz. 

Modern Koltuk Takımı Önerileri 

Yaşam Alanlarınızı Genişletin 

köşe koltuk takımı

Modern koltuk takımı modellerine baktığımız zaman işlevsellik ön plandadır. Pavon Köşe Takımı ceviz kaplama kitaplık modülü ile geniş alanları ikiye bölmek için harika bir çözüm sunuyor. Köşe takımının yanlarında yer alan ceviz kaplama yan sehpa aynı zamanda çekmeceli bir depolama alanı. Modern koltuk takımı modelleri arasında işlevselliği ile öne çıkan Pavon Köşe Takımı yaşam alanlarınıza konforlu bir şıklık getirecek. 

Dönemsel Modernliğe Sahip Olun 

vintage chester koltuk

Bir döneme damgasını vuran ve sonrasında popülerliğinden ödün vermeyen chester kanepe modellerinin modern bir yorumu olan Sahra Chester detaylarından gelen şıklığı en güzel şekilde yansıtmayı başarıyor. Sahra Chester kanepe modelini berjer koltuk modelleri ile birlikte kullanarak modern koltuk takımı yaratmak mümkün. Kendiniz yaratacağınız takım ile tamamen özgün bir koltuk takımına sahip olabilirsiniz. 

Retro Tarzı Evinize Getirin

ahşap ayaklı gri renkte 2'li kanepe ve yan sehpalar

Günümüzün popüler dekorasyon trendlerinden birisi olan retro tarzı evinize modern çizgilerle birlikte hoş bir hava getirecek. Keskin çizgileri, minderlerinde bulunan şerit detayları ve konforu ile öne çıkan Alba Kanepe modeli ile çok hoş oturma alanları dekore etmek mümkün. Modern ile klasiği başarılı bir şekilde bir araya getiren tasarım ile oturma odalarında rahatlık, şıklık ve tarz başarılı bir şekilde bir araya geliyor. 

Modern koltuk takımı modelleri ile kendiniz ve sevdikleriniz için oldukça dikkat çeken yaşam alanları yaratmanız mümkün. Özel bir alan yaratmak için verilen önerilerin yanı sıra kendi zevklerinizi ve ihtiyaçlarınızı da mutlaka ön planda tutmanız gerektiğini aklınızdan çıkarmayın.