Adını Sıklıkla Duyduğumuz Minimalizm Ne Değildir?

Minimalizm Ne Değildir? 

Bazı kelimelerin anlamını, felsefesini bilmesek de kulağımıza gelen bilgiler doğrultusunda kafamızda bir şeylerin oluşması olağan bir durumdur. Minimalizm de son dönemlerde adını oldukça sık duyduğumuz kelimeler arasında yer alıyor. Minimalizmi bu kadar duymamızın ve hayatımıza dahil etmemizin nedenleri arasında da tüketim sirkülasyonunun yükselen hızının etkili olduğunu söyleyebiliriz. Çok hızlı tüketiyor, çabuk sıkılıyor ve sürekli bir yenilik arıyoruz. Tüm bu karmaşa ve çokluğun içinde minimalizm felsefesi adeta bir ilaç görevi görür oldu. Çünkü sadeliği, yalınlığı ve azlığı odağına alan minimalizm, ev dekorasyonunda huzurlu bir kapı açtı. Popüler kültürün en büyük eksiklerinden birisi ise sürekli duyduğumuz bu trendlerle ilgili yeterli bilgi sahibi olmadan onları hayatımıza dahil etmeye çalışmamız. Peki adını sıklıkla duyduğumuz minimaliz ne değildir? 

Antares Yemek Odası

Sade yaşamayı içselleştirin

Minimalizm akımına göre yaşamak en basit tanımı ile sadeliği benimsemektir. Bu durumu hayatınızın her köşesine entegre edebilirsiniz. Ancak bir kelimeye popüler bir anlam yüklendiğinde hızlıca benimsemekten ziyade kopyalamayı daha kabul edilebilir görüyoruz. Sık tüketime karşı olan minimalizm felsefesini benimsiyorsanız, minimalizm için üretilen her şeye sahip olamazsınız. Çünkü minimalizm ihtiyaçlar doğrultusunda oluşturulan bir felsefedir. Ev dekorasyonunda da minimalizmi benimsemek istiyorsanız ihtiyacınız kadar olan eşyayı sade bir şekilde konumlandırmalısınız. Hoşunuza giden birçok minimalist eşyayı evinize doldurmak bu felsefeden sadece uzaklaşmanıza yardımcı olur. 

Antares Yemek Odası

Minimalizm bembeyaz olmak mıdır?

Beyaz, pembe, mavi renkler minimalist ev dekorasyonunda sıklıkla tercih edilir. Bunun yanı sıra ince çizgiler, rose gold detaylara da rastlamak mümkündür. Fakat böyle bir zorunluluk olduğunu söylemek yanlış olur. Karmaşıklıktan uzak, yalın eşyalarla istediğiniz gibi bir düzen sağlayabilirsiniz. Fazlalıklarınızda kurtulun! Bu hem kendiniz hem de eviniz için rahat bir atmosfer yaratmanıza yardımcı olacaktır. Unutulmamalıdır ki içinde sizden esintiler olmayan hiçbir akım, ruhunuzu tamamen yansıtamaz. Bu nedenle evinizi nasıl dekore etmek istiyorsanız öyle dekore edin ama içine mutlaka kendinizden bir şeyler ekleyin. 

Zenginliği detaylara gizleyin

Küçük dokunuşlar evinizde bambaşka bir izlenim yaratmanızı sağlar. Sadelik çizgisinden çıkmadan yaşam dolu mekanlar oluşturmanın sırrı olan bu küçük dokunuşlar, göz yormayan bir stil yakalamanıza yardımcı olacaktır. Bunun için doğru seçeceğiniz aydınlatmalar, evinize zenginlik katacak puflar veya şık bir dresuar kurtarıcı olacaktır.