ANTRASİT RENGİ İLE UYUMLU RENKLER

Ev dekorasyonunda koyu ve karanlık renklere dair tüm ön yargıları ortadan kaldırmak mümkün. Renklerin doğru kullanımı ile dilediğiniz her rengi istediğiniz her odada kullanabilirsiniz. Son dönemlerin popüler dekorasyon rengi antrasit pek çok farklı alanda dikkat çekiyor. Koltuk takımları, TV üniteleri ve hatta duvar renkleri antrasit asil ve etkileyici duruşundan faydalanıyor. Siz de ev dekorasyonunda antrasit rengine ve bu rengin ihtişamlı asaletine yer vermek isterseniz bazı özel renk seçimleri ile dekorasyonda farklılık yaratabilirsiniz. Antrasit rengi ile uyumlu renkler hem nötr renge canlılık katarken hem de alanın aydınlanmasını sağlayarak koyu renk kullanımı mümkün kıldığından ötürü bu eşsiz rengi her yerde kullanmak kolaylaşıyor. 

Dekorasyonda Nötr Renk Kullanımı ve Antrasit Hakkında Bilinmeyenler

Antrasit nötr bir renk olduğu için pek çok insan tarafından ifadesiz ve enerjisiz renkler arasında değerlendirilir. Oysa dekorasyonda antrasit renginin kullanımı bir ifadeyi yansıtma biçimi olarak algılanmalıdır. Açık gri tonları ile kıyaslandığı zaman çok daha cesur, siyahtan daha az dramatik ve kapalı ve diğer nötr renklerden daha modern olan antrasit bu özellikleri ile dekorasyonda oldukça popüler olmayı başardı. Antrasit rengi siyah, gri ve beyazın karışımıdır. Baskıda elde edilmek istenildiği zaman RGB renkleri eşit değerler ile kullanılır. Bu nedenle  tamamen nötr bir renk olan antrasit diğer tüm griler tonlarından farklıdır. Soğuk gri tonlarının içerisinde mavi, yeşil ve mor renkleri çok ince bir detay olarak görülebilir. Sıcak gri tonlarında ise pembe, kahverengi veya sarı tonları kendini belli edebilir. Antrasit rengi ise RGB değerleri arasında ufak farklılıklar bulunduran tonlarında bile nötr kalmayı başardığı için dekorasyonda çok özeldir. Antrasit rengi ile uyumlu renkler de her tarza uyacak seçenekler sunduğu için bu özel rengi dekorasyonda kullanmaktan çekinmemelisiniz. Parlak beyaz, sıcak narenciye ve pembe renkleri için antrasit harika bir tamamlayıcıdır. Bu renklerin her birini ele aldığınız zaman minimal, romantik, rustik, modern ya da retro tarzlarda kullanabileceğiniz antrasit renginin değerini daha net keşfedebilirsiniz.

antrasit ve bej rengi mini vazolar

Beyaz ve Antrasitin Uyumu 

Antrasit rengi ile uyumlu renkler arasında en çok dikkat çeken ve kullanılan renk şüphesiz ki beyazdır. Antrasit rengi özellikle parlak zeminler ve kaplamalar ile birlikte oldukça başarılı bir uyuma sahiptir. Parlak beyaz kumaşların ya da mobilyaların antrasit ile tamamlanması iki farklı bakış açısının ortak noktada buluşmasının verdiği huzurlu ve keyifli hissi dekorasyona başarılı bir şekilde yansıtır. Antrasit rengi ile uyumlu renkler arasında sıkça ön plana çıkan beyaz rengi dilerseniz duvarlarınızda da kullanabilirsiniz. Yarım duvar kağıdı ve yarım boya şeklinde tasarlanan duvarlarda alt kısmın beyaz olması alanın daha aydınlık ve geniş gözükmesini sağlarken üst kısımda kalan antrasit duvar rengi dekorasyona güçlü bir duruş kazandırır. Duvar dekorasyonunda bütünlük arıyorsanız ve beyaz sizin için bir seçenek değilse tüm duvarlarınızı antrasit rengi yaptırdıktan sonra beyaz zemin ya da beyaz koltuklar ile yaşam alanınıza dikkat çekici bir görünüm kazandırabilirsiniz. 

antrasit renklerde mozaik duvar kaplaması

Grilerin Savaşı 

Daha çok minimal ve modern bir tarz elde etmek istiyorsanız soğuk ve nötr renkleri bir arada kullanmanız gerekir. Bu noktada antrasit rengi ile uyumlu renkler arasında yer alan beyaz, siyah ve gri tonları size büyük bir kolaylık sağlayacak. Yaşam alanınızda bir alanda antrasit rengi yoğun bir şekilde kullanın. Bu kullanım bir duvarın tamamında ya da koltuk takımlarınızın döşemesinde olabilir. Sonra bu alanı dekorasyonun odağı haline getirerek etrafında açık gri tonlarını kullanmaya devam edin. Beyaz pencereler, siyah beyaz tablolar ve birkaç küçük aksesuar ile harika bir alan yaratmanın tadını çıkarabilirsiniz. 

antrasit ve hardal rengi yatak odası

Pozitif Enerji ve Nötr Rengin Buluşması 

Narenciye tonları denildiği zaman hemen baharın esintilerini ve narenciye çiçeklerinin kokularını hayal etmeye başlayabilirsiniz. Dekorasyonda tek başına zorlu renkler arasında yer alan turuncu ve tonları antrasit rengi ile uyumlu renkler arasında yer alıyor. Antrasit rengin cesur, güçlü ve kararlı duruşu narenciye tonlarının enerjisi ve aydınlığı ile bir araya geldiği zaman oldukça dikkat çekici bir görünüm ortaya çıkıyor. Elbette birbirine anlam ve görünüş olarak taban tabana bu zıt iki rengi bir arada kullanmak için iyi bir geçiş rengine ihtiyaç duyacaksınız. Bu noktada ise abartılmadan kullanılan beyaz renk imdadınıza yetişecek ve oldukça aydınlık bir alana sahip olacaksınız. Beyaz ve turuncu size fazla iddialı gelirse içerisinde sarı barındıran sıcak gri tonlarını da geçiş rengi olarak rahatlıkla tercih edebilirsiniz. 

antrasit duvar önünde sarı renkli sandalye

Sarı ve Grinin Karşı Koyulamaz Uyumu 

Antrasit rengini ön plana çıkaran ve enerjisi ile dikkat çeken sarı tonları dekorasyonda harika bir uyum elde etmenize yardımcı oluyor. Sıcak ve parlak bir renk olan sarı nötr antrasit rengi ile harika bir uyum oluşturuyor. Antrasit rengi duvarlarınızı hardal sarısı perdeler ile renklendirebilirsiniz. Perde olarak daha açık renk kullanmayı düşünüyorsanız sarı tonlarını koltuklarda kullanmak da iyi bir seçenektir.

antrasit tonlar oturma odası

Romantik ya da Çocuksu Bir Görünüm İçin Pembe

Antrasit rengi günümüzde evler başta olmak üzere iş yerleri ve okullarda da çok sık kullanıyor. Çocuk odaları için de iyi bir seçenek olan bu rengi biraz daha yumuşatmak isterseniz geçiş rengi olarak içerisinde pembe ve sarı tonlarının yer aldığı sıcak gri tonlarını tercih ederek dekorasyonunuza başlayın. Beyaz bir yatak ve çalışma masası, pembe yatak örtüleri ve uçuşan toz pembe perdeler harika bir görünüm elde etmenize yardımcı olacak. 

Mutfak ve Banyoda Antrasit Renk Kullanımı 

Antrasit rengi ile uyumlu renkler ilk bakışta mutfak ve banyo dekorasyonunda pek tercih etmeyeceğiniz renkler gibi gelebilir. Bu alanlarda temiz ve düzenli bir görünüm elde etmek isteseniz bile kolay kirlenen ve izleri anında ortaya çıkaran beyaz rengi tercih etmek istemeyeceksiniz. Banyo ve mutfaklara çok yakışan antrasit rengi kullanmak için deneyebileceğiniz birkaç tüyo var. Bu alanlarda kullanacağınız fayans ya da seramikleri antrasit ya da antrasit rengi ile uyumlu renkler arasında seçebilirsiniz. Seçimi yaptıktan sonra harç rengine müdahale ederek harika bir görüntü elde edebilirsiniz. Beyaz ya da krem rengi seramiklerin arasında kalan antrasit oldukça çekici bir görüntü oluştururken aynı zamanda kolayca kirlenen derz dolgusunun yaşattığı sorundan da kurtulmuş olursunuz. Eğer fayans ya da seramik seçimini antrasit renginden yana kullanacaksanız bu fayansları duvarlarınız için tercih edin ve antrasit fayanslarınızı bembeyaz derz dolgusu ile ön plana çıkarın.

Mutfaklarda antrasit renginin kullanımında ankastre beyaz eşyalar size büyük kolaylık sağlayabilir. Antrasit ve beyazı kullandığınız bir alanda ankastre beyaz eşyalar hoş bir görünüm elde etmenize yardımcı olur. Dilerseniz fırın ya da bulaşık makinesi gibi bir eşyayı sarı, kırmızı gibi iddialı bir renkte tercih ederek mutfakta antrasit kullanımını farklı bir şekilde ön plana çıkarabilirsiniz. Eğer dolap kapaklarınızda antrasit tercih edecekseniz mutfağın odak noktasına yakın bir kapağı hardal sarısı tercih edebilirsiniz. Bu sayede enerjisi yüksek ama aynı zamanda dingin ve huzurlu bir mutfak dekorasyonuna sahip olabilirsiniz.