AYDINLATMA SEÇİMİ İPUÇLARI

Oturma odalarında doğru aydınlatmayı kullanmak oldukça önemlidir. Oturma odaları  hem en çok kullanılan ortak alan olduğu için uygun aydınlatma nasıl olmalıdır? Sorusunun cevabı bu alan için çok önemlidir. Hem davetkar hem de yorucu olmayan bir aydınlatma ile oturma odasını kullanan herkesin keyifle zaman geçirmesini sağlayabilirsiniz. 

Aydınlatmaya Karar verme Süreci 

Pek çok farklı aktiveye uygun olarak tasarlandığı zaman oldukça kullanışlı olan oturma odalarında kitap okumak, film izlemek, sohbet etmek ya da dinlenmek mümkündür. Tüm bu aktivitelerin farklı ihtiyaçları olduğu göz önünde bulundurulduğu zaman mutlaka alanda tek tip aydınlatma kullanılmaması gerektiğini görmek mümkün. Birbirlerini destekleyecek, bağımsız olarak kullanılabilecek aydınlatma çözümleri oturma odalarından yüksek verimlilik sağlarken aynı zamanda yaşam alanınızın oldukça güzel gözükmesini sağlıyor. 

Oturma odası için uygun aydınlatma nasıl olmalıdır? Sorusuna cevap vermek için ilk olarak öncelikleri ve ihtiyaçları belirlemek gerekir. Doğru bir belirleme yaptığınız zaman aydınlatma seçimi kolaylaşır. Ev dekorasyonunda koltuğun üzerine koyacağınız minder için bile detaylı bir araştırma yaparken aydınlatma çözümlerini es geçmeniz ya da yeterince önemsemeniz doğru bir karar olmayacaktır. Aynı zamanda aksesuar olarak da kullanılabilen aydınlatma seçenekleri ile hem dekoratif hem de doğru aydınlatılmış bir alan yaratabilirsiniz. Oturma odasının ne amaçlarla kullanıldığını belirleyerek bu amaçlar için ışık ihtiyaçlarını belirleyin. Film izlerken loş bir ortam yaratmak, sohbet ederken yumuşak bir aydınlık elde etmek, yemek yenilen alanı ise iyi bir şekilde ışıklandırırken aynı zamanda aydınlatmanın sebep olduğu sıcaklık değişiminin önüne geçmek önemlidir. 

eski tip ampül

Aydınlatma Seçiminde Dikkat Edilmesi Gerekenler

Dekorasyonda lambaların sahip olduğu tarz kadar sayısı da önemlidir. Oturma odası aydınlatmanızı tamamen değiştirmek için mutlaka birden fazla aydınlatma kaynağı kullanmalısınız. Bu sayede ortamın enerjisini istediğini gibi değiştirebilir ve alan kullanımınızı kontrol altında tutabilirsiniz. Aydınlatma katmanları ile kullanışlı ve konforlu alanlar yaratabilirsiniz. 

siyah lambader

 Zemin ve Tavan Aydınlatmaları Bir Arada 

Odanın büyüklüğü ile doğru orantılı olarak bir ya da birden fazla zemin aydınlatması kullanabilirsiniz. Dekorasyon tarzınıza uymayacağı için zemin aydınlatmalarından vazgeçmek yerine tarzınıza uygun tasarımı bulmaya çalışın. Yerden ve tavandan aydınlatmaların arasına bir katman daha eklemek istediğiniz zaman masa aydınlatmalarını tercih edebilirsiniz. Bu sayede oturma odasının her seviyesinde aydınlatma çözümünüz olur ve bunları istediğiniz gibi kombinleyebilirsiniz.

renkli kağıt abajur

Farklı Renkleri Tercih Edin 

Dekorasyonda olduğu gibi aydınlatma seçimlerinde de farklı renk ışıklar kullanabilirsiniz. Oturma odalarında renk seçimleri genellikle sarı ve beyaz gibi genel ışık renklerinden yana olsa da kitap okuma alanınıza ekleyeceğiniz bir lambader ya da masa lambasında yumuşak sarı ışık kullanırken, tavan aydınlatmasında beyaz rengi seçebilirsiniz. Oturma odası aydınlatması için farklı renkler kullandığınız zaman tüm ışıkları açtığınız anda ışıldayan ve göz yoran bir etki elde etmek yerine her noktası doğru aydınlatılmış bir alana sahip olursunuz. 

siyah lambader ve ahşap konsol

Ölçekli Seçimler Yapın 

Aydınlatma çözümlerinizi seçerken kullanacağınız noktaları önceden belirleyin. Normal boyutlara sahip bir konsol üzerinde devasa bir masa lambası kötü bir görünüm oluşturur. Ufak bir yemek masasının üzerinde yer alan ve neredeyse masayı kaplayacak sarkıt bir lamba hem ışıklandırma hem görünüm açısından olumsuz sonuç elde etmenizi sağlar. Dekorasyonda bütünlüğün önemini de göz önünde bulundurarak seçimlerinizi yapabilirsiniz. 

metal aplik aydınlatma

Aydınlatma İhtiyaçlarının Farklılığını Öğrenin 

Yaşam alanlarında aydınlatma açısından etkili sonuçlar elde etmek için kullanım ve ihtiyaçları belirlemek ne kadar önemliyse odanın dekorasyon ihtiyaçlarını belirlemenin de önemli olduğunu aklınızdan çıkarmayın. Genel aydınlatmanın yanı sıra aksan oluşturacak aydınlatmaları da tercih edin. Aplike aydınlatmalar bunun için oldukça etkili çözümlerdir. Özel bir alana ya da objeye yöneltilmiş aydınlatma çözümleri oturma odasında etkileyici bir görünüm oluşturmanıza yardımcı olur. Aksan aydınlatmaları loş bir ışık istediğiniz zamanlarda da rahatlıkla tercih edebilirsiniz. 

Küçük Alanlara İşlevsel Çözümler Üretin 

Eğer oturma odasında çok fazla aydınlatma için yer yoksa bu zaten çok sayıda aydınlatma ihtiyacınız olmadığı anlamına da gelir ama yine de aydınlatma seçiminde katman yaratmak için üç parçaya ihtiyacınız vardır. Zemin lambası ve masa lambası kullanmak istemediğiniz durumlarda gömme aydınlatmalar arasında seçim yapabilirsiniz. Gömme aydınlatma kullanmak istemiyorsanız ya da bu kullanıma özel bir planlama yapamayacaksanız duvar lambalarını da tercih edebilirsiniz. Hem alan tasarrufu hem de daha kontrollü bir kullanım sağlayan bu aydınlatmaları kullanırken de renk seçimlerini doğru yapmanız gerektiğini aklınızdan çıkarmayın. 

kumaş başlıklı ahşap ayaklı lambader

Abajur Seçimi

Abajurları kullanmak aydınlatmada etkili sonuçlar elde etmenizi sağlasa da bu noktada da dikkat etmeniz gereken noktalar var. Abajurun kumaşı ya da yapısı ışığın nasıl dağıldığını çok fazla etkiler. Eğer dağınık bir ışıklandırma istiyorsanız keten dokulu abajurları tercih edebilirsiniz, parlak bir aydınlatma için canlı beyaz renkte abajurları kullanabilirsiniz. Oturma odasının aydınlatmasında ambiyans yaratmak için pamuk kumaş kaplamalı abajurları tercih edebilirsiniz. Pili detaylı abajur modelleri de ambiyans yaratmanıza yardımcı olacaktır. 

siyah pavon lambader

Yerleşim Planlaması Yapın 

Oturma odasında katmanlı bir aydınlatma için çok sayıda aydınlatma kullanacaksanız mutlaka yerleşimlerini planlayın. Bu planlama dağınık kablolar, nerede olduğunu sürekli unuttuğunuz anahtarların can sıkmasına engel olabilirsiniz. Yürüme alanında duran kablolar hem görüntü açısından hem de güvenlik açısından sorun yaratır. Bu nedenle aydınlatma planınızı prizlere yakın konumlandırmaya özen gösterin ya da imkanınız varsa aydınlatmalarınız için özel elektrik bağlantıları yaptırın. 

Doğru aydınlatma seçimi yapmak için yardım almaktan çekinmeyin. Aydınlatma dekorasyonun en zor konularından birisidir. Özellikle pek çok insanın dekorasyonda en sona sakladığı ve çoğu zamanda geçiştirdiği bir konu olan aydınlatmaların aslında dekorasyonun etkisini güçlendiren ve destekleyen en önemli unsur olduğunu aklınızdan çıkarmayın.