MİNİMALİST EV DEKORASYONU

Yeni düzenlenmiş ve temizlenmiş gibi gözüken bir alanın sunduğu ferahlık hissinin yerini hiçbir şey tutamaz. Minimalist ev dekorasyonu bu ferahlık hissini sürekli olarak elde etmenize yardımcı olurken aynı zamanda yaşam kalitenizi de arttıracak bir adım. Minimalizm sadeliği ve nesnelliği ön plana çıkaran bir akımdır. Minimalizm bir yaşam felsefesine dönüştüğü anda ise minimalist ne demek? sorusunun cevabına ulaşırız. Minimalist aslında öznel kavramlardan uzak durmak, nesnel kavramlara ve bakış açısına yönelmek olarak da ifade edilebilir. Son dönemlerde oldukça dikkat çeken sade yaşamak kavramı da minimalizmin insan hayatındaki etkisinin ne kadar önemli ve olumlu olduğunun bir göstergesidir. 

minimalist tasarım

Minimalist Ev Dekorasyonu İçin İpuçları 

Minimalizm temel olarak sadeliği hedef alsa da aslında minimalist ev dekorasyonu elde etmek oldukça zordur. Sade, gösterişsiz, lüks, modern ya da sofistike bir görünümü elbette minimalizm odaklı dekorasyonda elde edebilirsiniz. Ama tüm bunların doğru uygulamalarla yapılması istediğiniz sonuçları verir. Doğru sonuca ulaşmak için birbirinden farklı ve çoğu da ilk etapta aklınıza gelmeyecek yöntemlere başvurmanız gerekmektedir. Minimalist ev dekorasyonu yapmak istiyorsanız size iyi bir başlangıç noktası sağlayacak ipuçlarını yazımızda bulabilirsiniz. 

minimal mutfak mobilyaları

Tüm Yüzeylerde Temizlik ve Sadelik 

Minimalist dekorasyon için ilk ihtiyacınız olan temiz bir alandır. Dekore etmek istediğiniz alana kısaca göz gezdirin ve neler gördüğünüze bakın. Not kağıtları, faturaları, fişler, birkaç parça kıyafet, kalem, mektuplar, güneş gözlüğü ve akla gelmeyecek daha pek çok eşyanın ortalıkta durduğunu görebilirsiniz. Eğer yaşam alanınızda minimalist bir görünüm elde etmek istiyorsanız temizleyerek, sadeleşerek işe başlayın. Minimalist dekorasyonda  görüntüsü için değil işlevi için alınan ama asla kullanılmayan hiçbir parçaya yer yoktur. Elbette her dekorasyonda olduğu gibi aksesuar kullanımı minimalist tarzda da oldukça önemlidir ama anahtar koymak için aldığınız kase bu tarzı destekleyecek bir aksesuar değildir. Atabileceğiniz, vazgeçebileceğiniz, atmakta zorlansanız bile birkaç gün içerisinde alışacağınız her parçayı ortadan kaldırın. Bu işlemi ayda bir kez tekrarlayın. Fazla eşyalardan arındığınız zaman basit, sade ve hayallerinizdeki gibi minimalist bir görünüme sahip olabilirsiniz. 

minimal oturma odası

Temeliniz Odaksız Olsun 

Bu kavram biraz karışık olabilir ama aslında biraz özüne indiğiniz zaman çok kolay olduğunu rahatlıkla görebilirsiniz. Minimalist bir iç mekan yaratırken aslında çoğu detay renklerle ilgilidir. Nötr tonlar minimalizmde oldukça önemlidir. Bu tonların yanı sıra sıcak ya da soğuk gri renkleri de mutlaka dekorasyonda kullanmak isteyeceksiniz. İçerisinde sarı, lila, pembe tonlarının ufak ışık oyunları ile ortaya çıktığı gri tonları temiz, yumuşak ve ferah bir görüntüye sahiptir. Oldukça sakin renklerden birisi olan griyi mutlaka doğru şekilde kullanmaya özen göstermelisiniz. Gri rengi nötr tonları, sıcak tonları, yumuşak tonları ve tamamlayıcı renkleri ile bir arada kullanabilirsiniz. 

Klasik bir minimalizm istiyorsanız siyah, beyaz ve gri uyumuna metalik renkleri eklemek isteyeceksiniz. Daha gösterişli bir minimalizm istiyorsanız içerisinde sarı tonların yer aldığı sıcak grilerin yanına antrasit ve altın rengi tonlarını ekleyebilirsiniz. Minimalist ev dekorasyonunda renkler genellikle çok sade olduğu için bir süre sonra size yorucu gelebilir. Eğer biraz renk katmak ve gözün daha kolay alışacağı bir alan elde etmek istiyorsanız katı pigmentleri de seçebilirsiniz. Toprak renkleri, yeşil tonları, mavi gibi renkleri nötr griler ile karıştırabilirsiniz. 

minimal banyo tasarımı

Kaliteyi Ön Plana Çıkarın 

Minimalist bir dekorasyonda zaten çok az sayıda parça kullanacağınız için mutlaka kaliteli bir görünüm elde etmeye çalışmalısınız. Her parçanız ne kadar kaliteli olursa ortaya çıkacak sonuç da o kadar etkileyici olur. Minimalist ev dekorasyonu için seçim yaparken her parçayı ayrı ayrı düşünmelisiniz. Yaşam alanınıza girdiği zaman kalitesi ve duruşu ile kendini gösterecek parçaları seçmek arayışınız hep sadelikten yana olduğu için zor gelse de doğru tasarımcıları takip ederek seçimlerinizi kolayca yapabilirsiniz. 

Kaliteyi ön plana çıkarırken minimalist dekorasyonla birlikte kullanılan fütüristik parçaları çok fazla tercih etmemeye özen gösterin. En kaliteli parçalarınız her zaman uzun vadede kullanabileceğiniz klasik parçalar olsun. Bu sayede modaya ayak uydurma noktasında çabuk yorulacak ve  pes edecek tasarımları tercih etmediğiniz için elde ettiğiniz görünümü uzun yıllar kullanabilirsiniz. 

minimalist tasarım tablolar

Desenleri İki Kere Düşünün 

Minimal dekorasyonda desen kullanmak her zaman çok risklidir. Kumaş üzeri işlemeler, ahşap oymalar ve aklınıza gelebilecek her türlü desen minimalist dekorasyonun ruhuna terstir. Sadelik kavramında düz renk kullanımını ön plana çıkaran minimalist ev dekorasyonu trendlerine uyum sağlarken desenleri de kulilanmak istiyorsanız tercihinizi geometrik desen detaylı ya da geometrik formda aksesuarlardan yana yapmanız doğru olacaktır. Minimalizmde desenler her zaman ön yargı ile karşılanır. Bu nedenle çoğu alanda da tercih edilmez. Eğer desen kullanmaktan ısrarcıysanız düz çizgiler işinize fazlası ile yarayabilir. Çizgili tasarımlar hem yaşam alanınıza hareket kazandırır hem de modern görüntüleri ile dekorasyon tarzınızı etkilememiş olur.

siyah beyaz minimalist mutfak tasarımı

Sanat ile Bütünleşen Çözümler

Sanatsal parçaların minimalist alanlara yakıştığı doğrudur. Ancak klasik detayları ile ön plana çıkan ya da orta çağdan kalma sanatsal parçaları minimalist ev dekorasyonu için uyumlu hale getiremezsiniz. Minimalist dekorasyonla eşleştirebileceğiniz sanat eserleri modern, fütüristik, soyut kavramlar üzerine şekillenen parçalar olabilir. Elbette minimalizmde kendi özgün dokunuşlarınıza da rahatlıkla yer verebilirsiniz. Dekorasyonda kullandığınız renkleri düşünerek soyut tarzda ama oldukça zıt renklere sahip bir parça bir anda alanın merkezine dönüşebilir. Bu tercihin riskli olduğunu ve bir anda minimal dekorasyon deneyimini olumsuz bir şekilde etkileyebileceğinizi aklınızdan çıkarmayın. Dekorasyon yaparken bu tür iddialı adımları atmadan önce bir bilene danışmak ve detaylı araştırmalar yapmak önemlidir. 

minimal ev

Benzer Tonları Farklı Dokularda Kullanın 

Nötr tonların hakim olduğu bir minimalist oda yaptığınız seçimlerle farklı hisler uyandırabilir. Soğuk ya da sıcak hissettirecek detaylar genellikle renklerin tonlarından ve dokularından oluşur.   Minimalist ev dekorasyonunun olmazsa olmazı nötr hissi elde etmek için sıcak ve soğuk detayları ortadan kaldırmaya çalışabilirsiniz. Eğer daha rahat ve samimi bir görünüm istiyorsanız dokulardan yararlanmalısınız. Örgü, dokuma, deri, yastık, minder gibi farklı dokulara sahip parçalarınızı kesinlikle farklı renklerle kullanmayın. Bu öneriyi genel bir dekorasyon önerisi olarak da alabilirsiniz ama minimalist dekorasyonda mutlaka kullanmak zorundasınız. Farklı renkler ve dokular bir araya geldiği zaman karmaşık ve göz yorucu bir görünüm meydana getirirler. Minimalist bir alana sahip olmak istiyorsanız aynı renk tonunu farklı dokularda kullanarak daha akıcı ve sakin bir görünüm elde edebilirsiniz. Eğer yaşam alanında ana renginiz beyaz ise bej, gri, krem rengi gibi tonları tercih edebilirsiniz. Minimalist ev dekorasyonu için tercih edebileceğiniz en güzel aksesuar ve katman renkleri her zaman doğadan gelen renkledir. 

minimalist ofis duvar dizaynı

Konforlu ve Şık Depolama Çözümleri Bulun 

Minimalist ev dekorasyonu her anlamda sadeliğin ön plana çıktığı bir dekorasyon stilidir. Bu tarzı evinizde uygulamak istiyorsanız dağınıklık kelimesini ortadan tamamen kaldırmanız gerekiyor. En ufak bir dağınıklık belirtisi minimalist dekorasyonun sıradanlaşmasına neden olur. Bu nedenle evinizi sürekli düzenli tutmanız gerekir. Düzen sağlamak için seçeceğiniz mobilyaların mutlaka işlevsel ve minimal olması gerekir. 

Minimalist ev dekorasyonu için uygulayabileceğiniz bazı fikirler var. Her gün bir eşyadan kurtulmak, son altı aydır kullanmadığınız eşyaları bir kenara ayırmak, bir sonraki altı ay bu eşyaları hala kullanmadıysanız evden uzaklaştırmak yaşam alanlarınızda sadelik etkisini hissetmenize yardımcı olur. Minimalist dekorasyona adım atmak zihninizi ve ruhunuzu da dinlendireceği için yeni yaşam alanınızı çok seveceksiniz. 

minimal amerikan mutfak

Eskimeyen Tek Kural: Basit Olmak 

Yukarıda bahsettiğimiz her bilgi size minimalist ev dekorasyonu ile ilgili önemli bir adım atma konusunda yardımcı olacak. Tüm ipuçlarına baktığımız zaman hepsinin tek ortak özelliğinin basit seçimler olduğunu görmek mümkün. Minimalizm, minimalist yaşam, minimalist ev dekorasyonu bu alanda seçiminiz ne olursa olsun mutlaka basitlikten yana olmanız gerekiyor. ?Az çoktur?, ?daha az daha mutlu? gibi fikirlerin çıkış noktası olan minimalizmi yaşam alanlarınıza yansıttığınız anda büyük bir değişim hissedeceksiniz. Basit düşünün, basit parçalar seçin ve en önemlisi basit bir hayatın tadını çıkarın. Dağınıklıktan uzak bir yaşam kendinizle daha çok baş başa kalabileceğiniz, duygulara daha çok zaman ayırabileceğiniz, detaylarda boğulmayacağınız bir yaşam 

Minimalist ev dekorasyonu ilk bakışta zor ve yorucu gözükse de uzun vadeden kullanmaktan keyif alacağınız ve her zaman özgür hissedeceğiniz alanlar yaratmanıza yardımcı olur. Gelecekten gelmiş mobilyalar, anlaşılmaz objeler minimalizm anlamına gelmez. Düz, sade ve basit parçalar dengeli bir şekilde bir araya geldikleri zaman minimalizm ortaya çıkar ve bu da yüksek yaşam konforu sunar.