Art Deco Nedir? Art Deco Dekorasyonu Nasıl Yapılır?

Yazımız eşliğinde sizi 1920’lerin ihtişamlı bir dekorasyon tarzına götürüyoruz. Art deco dekorasyonu ile tanışarak oturma odanızda iddialı ve çeşitlendirilmiş malzemeler ile fark yaratabileceksiniz. Şimdi art deco nedir sorusu eşliğinde mimaride ve dekorasyonda bu akımın özelliklerine ve kullanımına göz atalım.

Art Deco Tarzı Nedir? Özellikleri Nelerdir?

Art deco akımı ilk kez, Fransa Paris’te 1920’de kendini gösterdi. Ana özelliklerinden dolayı ise kısa zamanda tüm dünyayı da etkilemeyi başardı. Görsel sanatlarda art deco akımı; simetrik, geometrik ve abartı denebilecek süslemelerle kendini gösterdi. İç mimaride de kendini gösteren art deco tarzı; simetrik düzenlemelere önem veren, zıt renkleri vurgulayan ve cam-çelik, plastik gibi modern malzemeleri kullanan bir akım olarak yer edindi. Peki art deco dekorasyonun öne çıkan özellikleri nelerdir? Art deco evin hakim özellikleri var mıdır? İşte art deco dekorasyon özellikleri!

 • Kullanılan mobilyalar genel olarak el üretiminden ziyade endüstriyel üretime dayalıdır.
 • Parlak ve canlı renkler ile birlikte nötr ve koyu renklere de yer verilir.
 • Mobilyalar ve aksesuarlar aracılığıyla görkemli ve iddialı bir tarz ortaya çıkarılır.
 • Cam, ahşap, mermer ve pirinç gibi pahalı ve ergonomik mobilya malzemeleri kullanılır.
 • İç mekân tasarımında yüksek pencereler ile cam sürgülü kapılar tercih edilir.
 • Simetrik ve asimetrik şekillere yer veren tasarımlar sergilenir.
 • Estetik ile birlikte konfora yönelik de mobilya ve aksesuarlara önem verilir.
 • Deri, kadife ve metal mobilya seçimi ve aksesuarlarla zengin ve ihtişamlı bir görüntü hedeflenir.
 • Mobilyaların ayakları ve kolları işlevsel şekilde kullanılır ve oturma odasında çerçeve detayına yer verilir.
 • Mobilyalar arasında bütünlüğü göstermek adına her bir mobilya özenle seçilir.
 • Yaldızlı, desenli ve modern tarzdaki duvar kağıtları kullanılır.

Görüldüğü üzere art deco dekorasyonda; çarpıcı renkler, geometrik şekiller ve yaldızlı desenler havada uçuşur. Keskin ve detay içeren geometrik şekilli aksesuar ve mobilyalar, art deco dekorasyonunun da ayırt edici yönüdür. Bundan dolayı art deco tarzını yansıtmak istiyorsanız mobilya seçiminde ergonomik ve gösterişli ürünleri tercih etmekten geri durmayın. Şimdi art deco dekorasyonu oluşturmak için mobilyaları nasıl kullanabileceğiniz hakkında bir rehber sunacağız.


Art Deco Mobilyalar Nasıl Kullanılır?

Art deco dekorasyon nedir sorusunu yanıtladığımıza göre şimdi de bu dekorasyonda mobilyaların nasıl kullanıldığına bakalım. Art deco iç mimaride renkler ve mobilyalar ihtişamı destekleyen ana unsurlardır. Art deco renkleri genel olarak parlak ve canlı olsa da daha koyu renklerin kullanıldığı art deco örnekleri de mevcuttur. Art deco koltuk modelleri ise berjer, chester, gold ve köşe koltuk takımlarından oluşur. Kullanılan tüm mobilyalar eşliğinde modern görünüm desteklenirken zengin ve lüks dekorasyon da ortaya çıkarılır. Peki art deco mimaride hangi mobilyalar nasıl kullanılır? Hadi başlayalım!

Aydınlatma Detayını Atlamayın

Oturma odası malzemesi için aydınlatmayı da atlamamanız gerekir. Art deco aydınlatmada, modern tarza hitap eden ihtişamlı iç aydınlatma ve avizeleri öne çıkarabilirsiniz. Yine modern tarzdaki gold ve metal lambaderleri de kullanabilirsiniz. Aydınlatma tercihinde bulunurken sarkan, kristalli, cam, pirinç ve kafes avizelere yer verebilirsiniz. Ayrıca iç aydınlatma için dekoratif led duvar aydınlatması ve camlı led masa lambaları da tercih edebilirsiniz. Kısacası iç mekân aydınlatmasında iddialı olmaktan geri durmayın.


Oturma Odanızda Fark Yaratacak Mobilyalar Kullanın

Evet şimdi de art deco oturma odası için hangi mobilyaları kullanabileceğinize geçelim. Art deco dekorasyonu uygulamak için en müsait ve görece daha geniş yer salondur. Oturma odasında yaratacağınız dekorasyon, evin havasını da önemli ölçüde değiştirir. Hatta art deco tarzını oturma odanız ile beraber yatak odanıza da taşıyarak uyumlu bir görünüm elde edebilirsiniz.

Oturma odasında art deco dekorasyonu için yuvarlak ve oval biçimli koltuk takımı seçebilirsiniz. Deri ve kadife döşemeli art deco koltuk modellerine yer açarak zengin malzemeli mobilyalarla fark yaratabilirsiniz. Ayrıca art deco koltuklar için çarpıcı ve canlı renklere yönelebilirsiniz. Yine modern art deco tarzı tasarlamak istiyorsanız bej, ekru ve gri renkli bir salon dekorasyonu planlayabilirsiniz. Art deco berjer modelleri de koltuk takımınızın iddiasını koruyacaktır. Berjer modellerine göz atarak hem konforlu hem de modern ve kaliteli bir salon görünümüne katkı sunabilirsiniz. Art deco oturma odası tasarlarken koltuk takımının şıklığını yansıtmak istiyorsanız modern Rita oturma takımına da göz atmanızı öneririz.

Yer Döşemelerinde Geometrik Şekillere ve Canlı Renklere Yer Verin

Yer döşemeleri, art deco iç mimari tarzının en göz alıcı unsurları arasındadır. Oturma odasındaki fayanslarda parlak, zikzaklı, mozaik, cilalı mermer, karo döşemelere yer verebilirsiniz. Özellikle canlı ve parlak bir salon görüntüsünü yaratmak istiyorsanız granit, mermer ve desenli karo döşemelerini öncelikli olarak düşünebilirsiniz. Genel olarak yer döşemelerinde geometrik ve canlı-parlak renk tercihinde bulunarak ihtişamdan ödün vermemeyi sürdürebilirsiniz.

Cam ve Metal Aksesuarlar Kullanın

Art deco dekorasyon için cam ve metal detayına yer veren aksesuarlar kullanabilirsiniz. Oturma odasındaki renkler ve aydınlatma detayı ile uyum gösterecek aynalar, biblolar ve metal duvar süsleri ile şık bir art deco görünümü elde etmiş olursunuz. Yine art deconun öne çıkan özelliklerinden birisi olan pirinç ve camı birleştiren aydınlatıcıları ve dekoratif kutuları kullanabilirsiniz. Ayrıca geometrik biçime sahip biblolar ve mobilyaları destekleyen yaldızlı- desenli duvar kağıtları da salonda fark yaratacaktır.

Art Deco İç Mimaride Dikkat Edilmesi Gerekenler

Art deco nedir, nasıl uygulanır sorularına yanıt verdiğimize göre şimdi bu dekorasyonda nelere dikkat edilir sorusuna bakalım. Art deco dekorasyon fikirlerini uygulamadan önce bu dekorasyonu nerede planlayacağınıza karar vermelisiniz. Oturma odası dışında yemek odası ve yatak odasında da art deco tarzını yansıtabilirsiniz.

Dekorasyon için fayans döşemelerine ve mobilyalara öncelik verebilirsiniz. Fayans döşemesi ile birlikte gün ışığının girişine göz atarak aydınlatmaların nerede konumlanacağını seçebilirsiniz. Mobilya tercihinde de renkli veya nötr renklere yer vereceğiniz gibi zıtlık yaratarak da her iki renk aralığındaki mobilyaları tercih edebilirsiniz. Özellikle canlı ve parlak renklerden olan bordo, yeşil, mavi ve kahverengi biri renklerin ağırlıklı olduğu bir dekorasyon planlayabilirsiniz.

Mobilya tercihinin ardından mobilyaları destekleyen görkemli dekoratif parçalara yer açabilirsiniz. Ayrıca salonda dekoratif saksılara da yer verebilir, şık ve modern yaşam alanı tasarlayabilirsiniz. Art deco tasarımda uyumluluk önemli olduğundan, her bir mobilya seçiminin birbiriyle bütünleşmesini sağlayabilirsiniz.

İçeriğimizde art deco nedir, art deco tarzı eve nasıl yansıtılır sorularına yanıt verdik. Bu tarza yönelik en uygun mobilyaları yüksek kalitede görmek isterseniz Loda Mobilya üzerinden oturma odalarına göz atabilirsiniz.