EV DEKORASYONUNDA YENİ TREND: CEVİZ AĞACI MOBİLYA

Bir alanı tanımlayan en önemli dekorasyon parçaları mobilyalardır. Herhangi bir odanın tarzını, dekorasyonunu ve görünüşünü duvar rengi, perde, aksesuar ve tekstil ürünleri ile ortaya çıkaramazsınız. Ancak doğru mobilyalar tüm bu detaylar ile bir araya geldiği zaman size kusursuz bir yaşam alanı sunar. Mobilyalarda dikkat çeken unsurlar ise tasarım, renk, döşeme ve tarzdır. Tüm bu unsurları en kusursuz şekilde insanların karşısına çıkaran ceviz ağacı mobilya modelleri son dönem dekorasyon trendlerinde oldukça dikkat çekici bir yükselişe sahip. Dekorasyonda bu tür bir yükseliş trendi varken ceviz ağacı mobilya ile ilgili merak edilen her sorunun cevabını yazımızda bulabilirsiniz.

Ceviz Ağacı Hakkında Bilinmesi Gerekenler 

Ceviz ağaçları farklı ağaç türleri gibi orman oluşturmadan yetiştirilirler. Ülkemizin her yerinde bu ağacın yetişmesi mümkündür. Ancak öbekler halinde yetiştirilmediği için mobilya üretiminde oldukça değerlidir. Ceviz ağacının en önemli özelliği canlı renklere sahip, simetrisi olan dokular elde etmeyi mümkün kılmasıdır. Bu nedenle ceviz ağacı mobilya üretiminde özellikle klasik mobilyalarda sıkça tercih edilir. Açık sütlü kahverenginden koyu kahverengiye kadar göbek rengi değişen ceviz ağacının fiziki olarak yüksek yeterliliğe sahip olması da ortaya kaliteli ve dayanıklı mobilyaların çıkmasını sağlar. Kolay ve rahat işlenen ceviz mobilya sektöründe oldukça önemli bir malzemedir. Özellikle bağlantı parçalarının çok kullanıldığı mobilyalarda yüksek fiziksel dayanıklılığa sahip olan ceviz ağacı tercih edilir. Geçmişte büfe, vitrin gibi çok bağlantı noktası olan kaliteli ceviz ağacı mobilya modelleri sıkça dekorasyonda tercih edilirken günümüzde dokusu ve simetrisi sebebiyle sehpa gibi daha kolay tasarımlarda da bu malzeme kullanılmaktadır. Eskiden oldukça popüler olan oymalı tasarımlarda sıkça karşımıza çıkan ceviz ağacı günümüzde modern mobilyalarda masif kaplama ile kullanılmaktadır.

ceviz ağacı gövde desenleri

Ceviz Ağacı Mobilya Modellerinin Dekorasyonda Kullanımı 

Yeni sezon dekorasyon trendlerini hızlı bir şekilde araştırdığınız zaman mat ve pastel renklerle birlikte doğal malzemelerin ön plana çıktığını görebilirsiniz. Bu trendle birlikte her geçen gün daha çok popüler olan ceviz ağacı mobilya modelleri ile çok farklı yaşam alanları yaratmak mümkün. 

Koleksiyonumuzda pek çok farklı ormanın eşliğinde ormanda bir odaya karıştırmanın en iyi yolu sorulur. İyi haber: yanlış cevap yoktur, çünkü modern, kasıtlı bir görünüm elde etmek için ormanları karıştırıp eşleştirmenin birçok yolu vardır. İşte size ahşap mobilya renkleri  ve  kendi evinizde nasıl birleştireceğinizi gösteren dört tasarım fikri. 

Tarzları Karıştırın 

Eklektik görünüm elde etmek için iki farklı ahşabı kullanabilirsiniz. Ceviz mobilya modelleri arasında yapacağınız farklı renk seçimleri ile de iki farklı ahşap dokusunu birlikte kullanmanın güzelliğini yaşayabilirsiniz. Açık renk masa, koyu renk sandalye ve masa rengi ile uyum sağlayan bir konsol ahşap mobilyaların tüm güzelliğini vurgulamanıza yardımcı olur. 

siyah ve ceviz rengi mobilya uyumu, ceviz rengi yemek takımı ve siyah sandalyeler

Ferahlatan Ahşap Deneyimi

Ceviz ağacı mobilyalar en sade alanların bile göz alıcı gözükmesinde yardımcı olur. Ahşabın dokusu ve kalitesi ilk bakışta kendini ortaya çıkardığı için bu özel malzemeyi dekore etmek de oldukça kolay. Özellikle içeriğinde açık renk damar detaylarının yer aldığı ceviz ağacı mobilya modelleri ile yaşam alanlarını ferahlatabilirsiniz. Mutfak örneğinde olduğu gibi krem rengi tonları ile güçlendirdiğiniz alanlarda oldukça ferah bir dekorasyon elde edeceksiniz.

açık ve koyu renklerin birleşiminde oluşan ceviz rengi yemek odası konsolu

Koyu Renklerden Kaçınmayın 

Ceviz ağacı mobilya modelleri arasında seçim yaparken koyu renkli mobilyalara ön yargı ile yaklaşmanıza gerek yok. Doğru renkleri bir arada kullandığınız zaman koyu renk ahşabın elegant görünüşünün tadını çıkarabilirsiniz. Açık renk zemin döşemesi ve pencere kasası kullanılan bir odada eğer yeterince aydınlatma imkanına sahipseniz koyu renk ceviz ağacı mobilya modellerini tercih edebilirsiniz. Açık renk aksesuarlar ile mobilyanın güçlü duruşunu ön plana çıkarırken aynı zamanda yaşam alanının karanlığa boğulmasını da engelleyebilirsiniz. 

açık renk damarlı ceviz rengi yemek odası takımı

Doğal Malzemeleri Bir Arada Kullanın 

Yeni sezon dekorasyon trendleri ile klasik ahşap mobilyaları bir araya getirmenin pek çok yolu var. Bunlardan birisi de doğallığı ön plana çıkarmak. Deri, taş ve mermer ile ahşabın muhteşem uyumunu keşfedebilirsiniz. Doğadan gelen materyaller ile yaratacağınız harika bir kombinasyon aynı zamanda kendinizi daha pozitif hissetmenize de yardımcı olur.


Doğal ve Konforlu Çalışma Alanları 

doğal ceviz çalışma masası

Deri - ceviz ağacı mobilya mükemmel uyumunu kusursuz bir şekilde yansıtan Edim Çalışma Masası hem işlevselliği hem de kendine has görünümü ile çalışma alanlarına farklılık katıyor. Yerli ceviz kaplama olan masanın sahip olduğu deri tabla, daha konforlu bir çalışma alanına sahip olmanızda etkili olur. Masanın sahip olduğu özenle yerleştirilmiş çekmeceler hem çalışırken aradığınız her eşyayı kolayca bulmanızı sağlıyor hem de tasarıma farklı bir hava katıyor. 

Yemek Odalarında Ahşap Etkisi

ceviz ağacı mobilya ve metal kapaklı yemek odası konsulu, endüstriyel tarzda yemek odası konsulu

Ceviz kaplaması ile oldukça şık bir mobilya olan Sır Konsol, ahşap odaklı dekorasyon fikirlerine başarılı bir şekilde uyum sağlayacak. Ceviz ağacı mobilya modellerinin klasik ve gösterişli duruşunu başarılı bir şekilde yansıtan tasarım aynı zamanda sahip olduğu modern kapak detayı ile eklektik bir tarz elde etmenize yardımcı oluyor. Modern ayak tasarımı, hoş rengi ve geniş dolap çözümleri ile her ihtiyaca başarılı bir şekilde cevap veren konsol ile harika yemek odaları dizayn edebilirsiniz. 

Ceviz Ağacı Mobilya Bakımı Nasıl Yapılır?

Mobilya bakımı eşyalarınızı uzun süreler boyunca keyifle kullanmanızı sağlar. Bu nedenle mobilyalarınızı korumak için özen göstermeniz gerekir. Ceviz ağacı mobilya modellerini korumak en az bakım yapmak kadar önemlidir. Düz yüzeyler, oymalı ve işlemeli yüzeylere göre daha savunmasız olduğu için mutlaka korunmalıdır. Sehpalarda bardak altlığı, yemek masalarında servis örtüsü gibi aksesuarlar kullanarak mobilyalarınızı koruyabilirsiniz. 

Ahşap mobilyalara yapmanız gereken bakım uygulamalarından ilki toz almaktır. Mikrofiber bir bez ile mobilyaların tozunu kuru bir bez ile alın. Bu işlemi yaparken oldukça nazik davranın ayrıca mikroskobik çiziklere engel olmak için bezi nemlendirmek de yardımcı olur. Nemlendirme işlemi için su yerine ahşaba uygun ürünleri tercih edebilirsiniz. Ceviz ağacı mobilya yüzeylerini temizlerken mobilya üzerinde bulunan aksesuarları kaldırın. Kaydırmak ya da itmek çizik oluşmasına neden olur. 

Ahşap ne kadar cilalansa da emici bir materyaldir. Bu durum ceviz ağacı mobilya modelleri için de geçerlidir. Islak eşyaları bu mobilyalardan uzak tutmalı ve tencere, tabak gibi sıcak eşyaları da doğrudan mobilyanın üzerine koymamalısınız. 

Eğer mobilya üzerinde dalgalı su izleri kaldıysa bunları çıkarmak için amonyak kullanabilirsiniz. Islak bir tülbent parçasını katlayarak yumuşak bir doku elde edip onunla lekeli alanı ovabilirsiniz. Bu işlemin ardından yüzeye keten tohumu yağı sürün. Yağı temizlemek için yumuşak ve kuru bir bez kullanın. 

Ceviz ağacı mobilya modellerine bakım uygularken yıllık bakımı da ihmal etmemeniz gerekir. Bakım talimatlarını mobilyayı satın alırken mutlaka öğrenin eğer farklı bir bilgi verilmezse mobilya mumu veya silikon bazlı cila uygulamasını yılda iki kez tekrarlayın. Bu uygulamada poliüretan vernik ile cilalanmış olan ceviz ağacı mobilyalarda balmumu kullanmamaya özen gösterin. Cilalamanın yanı sıra yılda bir kez keten tohumu ile mobilyalarınızı ince bir tabaka olacak şekilde yağlayın ve yumuşak bir bez ile yağ hissi ortadan kalkıncaya kadar yedirin.