Zen Stili Nedir?

DENGE, UYUM VE HUZURU MERKEZE ALAN "ZEN STİLİ" NEDİR?

Uzun ve yorucu bir günün ardından eviniz adeta cennetten bir parça gibi hissettirir. Sokak kapısını kapatmanızla birlikte, bütün sıkıntıları da dışarıda bırakırsınız. Evinizde oluşturacağınız zen stili dekorasyon ile evinizi adeta enerji toplayacağınız bir meditasyon yuvasına çevirebilirsiniz. Zen stili dekorasyon, toprak tonları temelindedir. Kahverengi tonları, bej, beyaz, soluk pembe sıklıkla kullanılır. Sizi rahat ettirecek huzurlu ve sakin renklerin kullanılmasına özen gösterilir.

 Süslü ve oryantal tarzın aksine sade, doğal mobilyalar kullanabilirsiniz. Japon minimalizmini yansıtan bu tarzda mobilyalarınızın ve odanızın rengi de uyum içerisinde olmalıdır.

Uzakdoğu Artık Daha Yakın

Zen stili mobilya ve aksesuar seçimi olarak Asya tarzına uygun, sade ve yalın özellikler barındırır. Asya stili dekorasyon evinize huzur vermenin yanı sıra dingin, rahat ve farklı bir atmosfer yaratır. Bu atmosferi yakalamak için kullanılmayan, ihtiyaç duyulmayan, sayıca fazla olan eşyalardan uzak durmanız gerekir. Zen felsefesi de tam olarak bunun üzerine kurulmuştur.

 Zihinsel ve bedensel arınmayı ifade eden zen felsefesini ev dekorasyonunuza yansıtarak kendiniz için harika bir ilham kaynağı yaratabilirsiniz. Zen felsefesi ile zihninizi yoran her şeyden uzaklaşır, ihtiyacınız olan her şeyi sadelikte bulabilirsiniz. Evinize de uygulayabileceğiniz bu stil sayesinde azla huzur ve mutluluğu bulabileceksiniz.

Zen Stili Dekorasyon Nasıl Olmalıdır?

Öze dönmek bu stilin en önemli noktasıdır. Sakin ve huzurlu bir ortam oluşturabilmek için toprak tonları, beyaz ve soft renklerden yararlanabilirsiniz. Japon mimarisinin önem verdiği konulardan birisi de düz çizgiler ve minimal mobilyalardır. Bu sayede mekanda ferahlık sağlayabilirsiniz.

Zen stilinde olabildiğine az eşya kullanmalı ve boş alanlara yer vermelisiniz. Ev dekorasyonunda görmeye alışık olduğumuz aksesuarlar ve kalabalık eşyalardan uzak durmalısınız. Yüksek, camlı tavanlar, büyük pencerelerde bu stilde oldukça etkilidir. Güneş ışığından olabildiğince faydalanmaya çalışın. Böylece hem evinize enerji sağlamış olursunuz hem de sağlıklı bir yaşam alanı yaratırsınız. Bunun yanı sıra mumlardan, tütsülerden de faydalanabilirsiniz.

Zen stilde çoğunlukla organik malzemeden yapılmış doğal ürünler tercih edilir. Çünkü doğayı evlerde hissetmek hedeflenir.

 Doğal ahşap ve bitkiler en sık kullanılan ürünler arasındadır. Yere yakın yataklar, sade ve yalın tablolar, ahşap masalar bu stil için vazgeçilmezler arasındadır.Ortam içerisinde çok fazla eşya bulunmaması gerektiği için depolama alanlarına önem verilmelidir. Görüntü kirliliği yaratacak kablolar kesinlikle gizlenmelidir.

Zen Stilinin Evinize Katkısı Nedir?

Özellikle yaşadığımız dönemi de göz önünde bulundurursak, oldukça yoğun bir stres altındayız. Böyle durumlarda rahatlamayı ve huzurlu hissetmeyi kim istemez ki? Zen stili bu noktada devreye girerek evinizi adeta bir meditasyon yuvasına çevirmenize yardımcı olacak.

 Özetle anlatmak gerekirse bu stil, stresli bir gün tamamladığınızda size aradığınız rahatlığı sunar, enerjinizi yükseltir ve hayatınızı pozitif yönde etkiler.