EVİNİZDE YENİLİK DÜŞÜNÜYORSANIZ ADIM ADIM ODA DEKORASYONU

Bazen yaşamınızda her şey ters gitse bile, hiçbir şeye müdahale edemeyecek kadar güçsüz hissetseniz bile, evinizde ufak bir dokunuş birçok şeyi değiştirebilir. Geldiğiniz yerin, sığındığınız evinizin artık size eskisi kadar heyecan vermediğini, burada artık huzur bulamadığınızı hissediyorsanız ve evinizde yenilik düşünüyorsanız, sizin için derlediğimiz adım adım oda dekorasyonu fikirleri ilginizi çekebilir.

Evimi Neden Değiştirmeliyim?

oda dekorasyon önerileriGünlük hayatın rutininden sıkılmak sıklıkla insanların karşılaştığı durumlardan biri. Nasıl ki yaşamınızın doğal akışında değişiklik yapma yöntemine başvuruyorsanız, aynı şekilde evinizdeki küçük değişikliklerle yaşam alanınızı da canlandırabilirsiniz. Örneğin, çok bunaldığınızda, soluğu daha önce hiç gitmediğiniz bir şehirde, ya da hiç ilginizi çekmeyeceğini düşündüğünüz bir filmin gösterildiği bir sinema salonunda alıyorsanız, sürekli geri döndüğünüz evinizde de her gün karşılaştığınız manzarayı değiştirmek sizin için kalıcı yeniliklerden biri olacaktır. Çoğu zaman, insanlar evlerinden ne kadar sıkıldıklarının farkında olmazlar. Olsa eskiyen koltuklarınız artık rahatsız gelmeye, yıpranan perdeleriniz evinizin enerjisini düşürmeye, rengi solan halılarınız odalarında ilk günkü bütünlük hissini yitirmenize sebep olmaya çoktan başlamış olabilir. Eviniz, sizin kendinizi ifade biçimlerinizden birisidir. Bir odadan beklentiniz, o odada geçirmek istediğiniz zamanın kalitesini de ifade ettiği için oldukça önemlidir. Örneğin, rahat ve geniş minderleri ve alçak koltuklarla dolu bir oturma odasında, rahatlıkla bir film izlemek ya da oyun konsolu kurmak için büyük bir televizyon ünitesi hayal edebilirsiniz. Ancak aynı odayı, yakın ve yuvarlak dizayn edilmiş koltuklarla hayal ettiğinizde, daha çok sakin bir müzik, ufak atıştırmalıklar ve içkiler eşliğinde sohbet eden insanlar aklınıza gelecektir. oda dekorasyonu fikirleriEvinizi, en yakınlarınızla paylaşacağınız bir gerçektir. Ancak unutmayın ki, her evde en önemli olan, o evin gerçek sakinin ya da sakinlerinin birlikte geçirecekleri değerli zamanları en verimli ve keyifli şekilde geçirmelerini sağlayabilmektir. Bu yüzden, sizler için hazırladığımız adım adım oda dekorasyonu fikirleri hem yaratıcılığınızı uyandırabilir hem ne istediğinizi bulmanıza yardımcı olabilir hem de belki size bir nebze cesaret verebilir.

Oturma Odası ve Salon için Oda Dekorasyonu Fikirleri 

oda dekorasyon fikirleri, oturma odası ve salon dekorasyonuÖncelikle, yukarıdaki örneğimizde de belirttiğimiz gibi, oturma odasının evin en ortak alanı olarak kabul edilebilir. Bunu düşünecek olursanız, burayı yakın çevrenizle kurmak istediğiniz ilişkiye göre şekillendirmeniz anlamlı olacaktır. Çoğu evde salonda bir yemek masası artık olmazsa olmaz bir parça haline gelmiştir. Ancak bu mobilyanın gösterişli, ağır ve country style modellerinin yanı sıra, oldukça ince, hatta kolayca katlanıp saklanabilen hafif ve daha futuristic furniture tarzında seçenekleri de göz önüne aldığınızda, masa deyip geçemeyeceğinizi fark edebilirsiniz. İlk örnekteki masalar, çoğunlukla sabit olsalar da birçok çeşidinin sahip olduğu çekmeceli ya da dolaplı olanakları ile ekstra depolama alanı sunabilirler. Öte yandan, ikinci örnekteki mobilya da pratik kullanıma önem veren oldukça az eşya kullanarak boş alanlara kıymet verenlerin tercihi olabilir. Eğer bu odanızı aynı zamanda bir kitaplıkla da dekore etmeyi planlıyorsanız, biz bunu büyük bir zevkle tavsiye ederiz. Bir kitaplık hem oturma odanıza sofistike bir hava katacak, hem de birbirinden güzel tasarımlar ve çeşitli modeller ile yaratıcılığınızı ortaya sermenize fırsat verecektir. Duvara monte, dolap şeklinde, kapaklı ya da herhangi bir modeli, odanızı tamamlayacak bir şekilde dekorasyonunuza ekleyebilir ve keyifle okuduğunuz kitaplarınızı, takip ettiğiniz dergileri veya küçük biblolarınızı bu kitaplığa yerleştirebilirsiniz.

Mutfak için Oda Dekorasyonu Fikirleri 

oda dekorasyon fikirleri, mutfak dekorasyon önerileriMutfaklar, genellikle zevk sahibi tasarımlardan çok işlevsel kullanımlarıyla öne çıkan alanlardır. Birçok insan, mutfaklarına yalnızca tezgahlar ve dolaplardan ibaretmiş gibi bakabilirler. Hatta birçok mutfak işlevselliğinin bozulmaması için dekore edilemeyecek kadar küçük görünebilir. Ancak bu sorun, akıllı tasarımlar ve modern yöntemlerin Retro bir tarz ile birleşmesi ile kolaylıkla aşılabilir. Eğer yeterince geniş bir mutfağa sahipseniz, dilediğinizde tezgâh, dilediğinizde masa olarak kullanabileceğiniz bar tarzı küçük mobilyalar çok yönlü kullanım biçimleriyle mutfağınızı çok daha etkin hale getirebilir. Büyük ve kullanışsız ya da gereğinden fazla derin dolaplar yerine, sık kullandığınız eşyaların daha kolay erişilebilir yerlerde olduğu, tavanın asma dolaplar ve küçük ışıklarla renklendirildiği zevkli bir mutfak arasındaki fark hem yemek yapma keyfinizi hem de mutfakta geçirdiğiniz zamanın kalitesini kesinlikle yükseltecektir. Ayrıca, mutfağınızda eğer bir pencere varsa, bu pencereniz için seçeceğiniz perdeyi dolaplarınıza ya da tezgahınıza uygun bir desen ile tamamladığınızda, çok daha şık ve özenli bir görünüme sahip olabilirsiniz. Mutfakta birçok insan için, temizlik her şeydir. Bu yüzden gerek dolaplarda gerek tezgâhta gerekse zemin için kolay silinebilen ve leke tutmayan malzemelerin tercih edilmesi oldukça önemlidir. Eğer, mutfağınıza bir de masa koyabilecek kadar şanslıysanız, tercihiniz mutfağınızın geneli ile uyumlu, doğru bir malzeme ile işlenmiş, benzer detaylarla süslenmiş bir mobilyadan yana olmalıdır. Unutmayın, mutfak, her köşesiyle size aittir. Orası, ürettiğiniz yerdir. Bu yüzden oraya göstereceğiniz özen, muhakkak üretimlerinize de yansıyacaktır.

Yatak Odası için Oda Dekorasyonu Fikirleri 

yatak odası dekorasyonu ve renk uyumuBu konuda yatak odası ile ilgili yazımıza da göz atabilirsiniz. Ancak, yine de bu odanın kendinizi dinlediğiniz, dinlendiğiniz ve ertesi güne hazırlandığınız bir yer olduğunu tekrar belirtmek isteriz. Bu yüzden, yatak odanız için en önemli fikir, sizin kendinizle ilgili beklentileriniz doğrultusunda şekillenmelidir. Cesur olun. Kendi tarzınızı yansıtmaktan çekinmeyin.

Balkon için Dekorasyon Fikirleri 

oda dekorasyon fikirleri, balkon dekorasyonuBirçoğumuz artık yaşadığımız şehirlerin gitgide büyümesinden ötürü bir balkona sahip olabilecek kadar şanslı değiliz. Ancak halen bu şansı elinde tutanlar için, en büyük tavsiyemiz birbirinden güzel doğal malzemelerle yapılmış minyatür ve kullanışlı balkon mobilyalarına göz atmanız olacaktır. Bu mobilyaların dayanıklı olmaları ve beraberinde kullanılacakları kumaş ya da minderlerle uyumlu olmaları da oldukça önemlidir. Doğal görünümlü balkon mobilyalarınızı destekleyecek ve öne çıkaracak bir başka detay ise saksılar ve çiçeklerle balkonunuza katacağınız ayrıntılar olacaktır. Çünkü her balkon bir noktada evin bahçesi görevini üstlenir. Kahvenizi yudumlayıp müzik dinlerken bir yandan da dinlenebileceğiz bir yer birçok zaman özellikle ilkbaharın sonları, yaz ayları ve sonbaharın başlarında kurtarıcı olacaktır.

Evin Tamamına İlişkin Genel Dekorasyon Fikirleri

oda dekorasyonu fikirleriHer ne kadar, bütün odaların özgün karakterlerinden, beklentilerden ve işlevselliği artıracak ipuçlarından bahsedildiyse de evi bir bütün olarak görmek gereksinimini atlamamak çok daha doğru olacaktır. Odalarınız için elbette birer konsept belirleyebilirsiniz, ancak evin bütüne dair de genel bir imaj çizebilirseniz zevkinizi çok daha farklı açılardan yansıtabilirsiniz. Bir evin en önemli aksesuarı duvarları olarak kabul edilebilir. Yalnızca odaları birbirinden ayırmaya değil aynı zamanda eşyaları birbirine uyumlu hale getirmek için de kullanışlıdırlar. Örneğin, bir duvara farklı bir renk uygulayarak odanızın derinliğiniz artırabilirsiniz. Bunun yanı sıra, birçok küçük aksesuar için de duvarlar oldukça uygundur. Örneğin basık, karanlık ya da dar bulduğunuz bir odanızı iyi aydınlatılmış güzel bir ayna ile bambaşka bir hale getirebilirsiniz. Aynı şekilde, çerçeveler, saatler, dekoratif sarmaşıklar ya da özenle seçilmiş duvar kağıtları da bu bütünlük duygunuzu tamamlayabilir. Son olarak, cesareti elden bırakmamanızı, hayal gücünüzü kısıtlamamanızı en içten dileklerimizle tavsiye ederiz.