Konsol Üstü Dekorasyon İçin İlham Veren Öneriler

Yazımızda konsol üzerini nasıl dekore edebileceğinize işleyip size bazı önerilerde bulunacağız. Bu öneriler sayesinde umuyoruz ki oturma odası başta olmak üzere evinizin istediğiniz köşelerinde konsolları en verimli şekilde kullanabileceksiniz. Şimdi konsol üstü dekorasyon için hangi aksesuarları kullanabileceğinize göz atalım.


Konsol Üstü Dekorasyon Nasıl Yapılır?

Konsol; biblolar, vazo, şamdanlar, ayna ve diğer küçük boyutlu dekoratif ürünleri taşıyan bir mobilyadır. Konsol şifonyerden farklı olarak dekoratif ürünleri sergiler ve daha dar depolama alanı sunar. Oturma odası ile birlikte yemek yenilen yemek odası bölümüne de rahatlıkla yerleşir. Konsol kullanımının öne çıkan özelliği ise üzerine dekoratif aksesuarları koyabilmektir. Üzerine konulan aksesuarlar ile salon tasarımını destekleyen konsollar, istediğiniz tarzı yansıtmanızı sağlar. Biz de bu bölümde konsol üstü aksesuar seçimini nasıl uygulayabileceğinize ilişkin fikirler paylaşacağız.

Konsol Üstüne Yeşillik Ekleyin

Hem modern hem de zarif bir salon görünümüne katkı sunmak ister misiniz? O zaman alacağınız konsolun üzerine bir renkli veya cam saksılarla süslü bitkileri ekleyin. Hatta uzayan ve kabaran bitkileri konsolun üzerine yerleştirerek konsolun düzlüğüne hoş bir zıtlık oluşturabilirsiniz. Böylece oturma odanıza renk katarken konsol dekorasyonuna da hoş bir görünüm kazandırabilirsiniz.

Altına Tabureler Yerleştirin

Konsolunuzu bir masa gibi kullanmak için şık taburelerden yararlanabilirsiniz. Konsol altına yerleştireceğiniz tabureleri, konsol renginde veya zıt bir renk belirleyerek seçebilirsiniz. Görmek istediğiniz tarza göre tabure ve pufları stiline de karar verebilirsiniz. Özellikle ahşap malzemelerin yoğunlukta olduğu bir ev dekorasyonu hayal ediyorsanız bunu konsol ve ahşap tabureler ile yansıtabilirsiniz.

Düzenleyiciler Kullanın

Organizerleri yani düzenleyiciler, konsol üstünde de tercih edebilirsiniz. İşlevsel bir konsol kullanımı için dekoratif düzenleyicilere yönelebilir, depolama için gerekli alan da yaratabilirsiniz. Dekoratif düzenleyici seçerken hasır örmeli sepetleri ön plana alabilirsiniz. Bilhassa krem ve beyaz renk ağırlıklı bir oturma veya yemek odası dekorasyon düzeniniz varsa hasır biçimindeki oval düzenleyiciler ile salona şık bir dokunuş ekleyebilirsiniz. Yine çok amaçlı nörtr renkleri içeren organizerleri veya açık renkli bölmeli düzenleyicileri kullanabilirsiniz.

Televizyonun Altına Konsol Koyun

Televizyon ünitesine şık bir alternatif için konsol düşünebilirsiniz. Televizyonun altına yerleşen konsollar pek çok farklı tarza hitap ettiğinden istediğiniz görünüme uygun bir konsolu rahatlıkla bulabilirsiniz. Duvara yapışan televizyon alacaksanız sehpa ile beraber konsol takımını da değerlendirip televizyon alanını öne çıkarabilirsiniz. Özellikle metal ve ahşap malzemeli konsollar tercih ederek modern veya klasik bir salon izlenimi yaratabilirsiniz.

Metal ve Pirinç Aksesuarlar Kullanın

Konsol üstü süsleri için metal ve pirinç malzemeli aksesuarlar ile görkemli bir salon görünümü elde edebilirsiniz. Özellikle yemek odası köşesinde konumlanan konsolların üstüne şamdanlar, duvar süsleri, mumluk, kase, vazo, dekoratif şekerlik veya tabaklar ekleyebilirsiniz. Yine metal ve pirinç duvar çerçeveleri ile şık bir ambiyans yaratırken salon görünümünde de fark yaratıcı bir etki yakalayabilirsiniz.


Yatak veya Dikey Aynalar ile Konsolu Vurgulayın

Aynalar, konsol üstü objeler arasındaki en tamamlayıcı ürünlerdendir. Dikey veya yatay biçimli aynalar kullanarak konsol yerinizi vurgulayabilir ve diğer konsol ürünleriyle de uyumlu bir dekorasyon oluşturabilirsiniz. Yine dairesel veya diğer geometrik şekilli aynalar da tercih ederek dikdörtgen konsolunuz ile zıt bir görünüm elde edebilir ve bunun uyumundan yararlanabilirsiniz. Ayrıca konsolun üzerinde yer alan aynaları diğer objelerle de uyumlu şekilde kullanabilirsiniz. Özellikle biblo ve cam vazo tercih edecekseniz bunu yatay veya dikey aynalar ile desteklemeyi düşünebilirsiniz.

Tablo ve Çerçeveler Ekleyin

Tablo ve duvar çerçeveleri, konsol üstü aksesuar tercihi için en şık seçimlerden biridir. Konsol alanın vurgulayıcı nitelikteki tablo ve duvar çerçeveleri seçerken konsolunuzun rengine göre bir seçim de yapabilirsiniz. Yine boyutları aynı veya farklı çerçeve-tablo seçimiyle ortaya şık bir görüntü çıkarabilirsiniz. Aynı zamanda konsol üstüne fotoğraf karelerini içeren çerçeveleri de ekleyebilirsiniz. Böylece nostaljik bir görünüm ile beraber konsol alanını öne çıkaran bir tasarım da yaratmış olursunuz.

Konsol Üstü Aksesuar Alırken Nelere Dikkat Edilmeli?

Konsol üstünü nasıl kullanabileceğinize dair öneriler sıraladığımıza göre şimdi de dikkat edilmesi gerekenlere geçelim. Konsol üzerine aksesuar düşünüyorsanız mutlaka salon ve yemek odası görünümünü gözden geçirerek karar vermelisiniz. İster modern isterse rustik tarzda bir konsol düşünün, öncelikle salondaki hakim tarzı ve renkleri gözünüzün önüne getirmelisiniz. Birbirinden farklı konsol modellerini rahatlıkla bulabileceğiniz için bu konuda içiniz rahat olsun.

Aksesuar seçiminde de boyut, estetik görünüm, malzeme ve yaratıcılığa dikkat edebilirsiniz. Oturma ve yemek odanızda zıtlıktan doğan bir uyum görmek istiyorsanız konsol üstü dizaynı buna göre oluşturabilirsiniz. Fakat istediğiniz uyumlu bir görünüm ise aksesuarlarda da dengeye ve uyuma yer verebilirsiniz. Ayrıca aksesuar boyutlarını da yaratmak istediğiniz tarza göre seçebilirsiniz. Küçük ve büyük konsol dekorasyon ürünlerine yer verebileceğiniz gibi tamamen aynı boyutlardaki ürünleri de tercih edebilirsiniz.

Dikkat etmeniz gereken bir diğer nokta ise aksesuarların dizimidir. Kafanızda aksesuar düzenine karar vererek satın alma aşamasına geçmenizi öneririz. Sadece dekoratif amaçla alacağınız bir aksesuar boş yere alınmış olabilir. Bunun önüne geçmek adına öncelikle renklere, boyutlara ve aksesuar dizimine karar verebilirsiniz. Mesela ilk olarak ayna, biblo ve düzenleyici gibi işlevsel ve dekoratif ürünlere öncelik verebilirsiniz.

Konsol Üstü Dekorasyon Ürünleri Nereden Bulunur?

Konsol üstü dekorasyon için birbirinden çeşit ve farklı malzemeleri içeren ürünleri bulmak mümkündür. Özgün ve yaratmak istediğiniz tarza uygun konsol modelleri için Loda Mobilya üzerinden arama yapabilirsiniz. Ayrıca konsol üstü düzenleme için birbirinden işlevsel ve şık konsol aynaları da kategori üzerinden aratabilirsiniz. Yine fikir almak amacıyla Loda mobilya konsol modellerine göz atarak konsol üstüne ne konur sorusuna da yanıt alarak dekorasyon hazırlıklarına başlayabilirsiniz.

Konsol üstüne ne konur, nelere dikkat etmek gerekir sorularına cevap verdik. Konsol üzeri dekorasyonunuzu birbirinden şık aksesuarlarla tamamlamadan önce modern konsol modellerine Loda Mobilya kalitesinde alabilirsiniz.