Lambader Nedir? Kullanım Alanları Nelerdir?

Yaşam alanlarınızda yaptığınız düzenlemeleri gerçekten hak ettikleri şekilde göstermek için aydınlatmanın etkisini kullanmanız gerekir. Doğru aydınlatma ile iç mekanların güzelliğini etkileyici bir şekilde ortaya çıkarabilirsiniz. Eğer yaşam alanlarınızda uyguladığınız dekoratif fikirlerin cazibesini arttırmak istiyorsanız mutlaka lambader gibi aydınlatma eşyaları tercih etmelisiniz. Peki dekorasyonunuza bu kadar katkı sağlayacak lambader nedir? Bu yazımızda "lambader nedir?" sorusunun yanı sıra bu popüler aydınlatmanın nasıl kullanılacağı ile ilgili bilgiler vereceğiz.

Lambader Nedir? Lambader Kullanım Alanları

Lambader en genel tanımı ile bir aydınlatma ürünüdür. Kullanım alanları, faydaları ve rahatlığı ile dikkat çeken bu aydınlatmanın en temel özelliği tasarım odaklı olmasıdır. Lambader nedir? sorusunun cevabı oldukça basit olsa da işin özünde bu parçayı kullanmak hem zor hem de kolaydır. Bu nedenle lambader modellerinin tasarımlarını, malzemelerini ve kullanım alanlarını detaylı bir şekilde araştırarak doğru seçimi yapmanız gerekmektedir. Yaşam alanlarını farklılaştıracak bir dokunuş olarak iç mimarlar tarafından çok sıkça kullanılan lambader modelleri hem doğru ışıklandırma hem de göz alıcı alan yaratma konusunda oldukça etkili parçalardır. Aydınlatma açısında geniş bir yelpazede çözüm sunan lambader modelleri ile iç dekorasyonda farklılık yaratan çözümler elde edebilirsiniz.

turuncu ve krem rengi 2li koltuk ve ahşap ayaklı siyah lambader

Dekorasyonda Lambader Kullanmanın Önemi 

Doğru aydınlatma yaşam alanlarının ferah, keyifli ve dinamik gözükmesini sağlar. Işık dekorasyonda kullanabileceğiniz en büyük ve yararlı hile olduğu için bu noktayı asla atlamamalısınız. Uygun aydınlatma seçimi ile evinize canlılık ve yenilik getirebilirsiniz. Kusursuz bir dekorasyon istiyorsanız yaşam alanlarınıza son dokunuşu mutlaka aydınlatma ürünleri ile yapmalısınız. Lambader modelleri oldukça çeşitli tasarımlarla insanların beğenisine sunulduğu için kendi yaşam alanınıza en uygun olan modeli kolayca bulabilirsiniz. Özellikle kitap okumak, kahve içmek ve insanın kendi ile baş başa kalmasını sağlamak amacıyla tasarlanan alanlarda kusursuz ve göz yormayan bir aydınlatma için mutlaka lambader kullanmalısınız. Sürekli tavandan gelen ışıklar gözlerinizi yormanın yanı sıra ortamın ambiyansını bozabilir. Büyük ve parlak ışıkları gerçekten ihtiyaç duyduğunuz zamanlarda kullanmayı seçip yaşam alanınıza hoş bir hava katmak için lambader tercih etmekten çekinmeyin. 

Lambader Modelleri 

Şık, modern ve dikkat çekici yaşam alanlarını her geçen gün daha sık görüyoruz. İnsanlar yaşam alanlarında konfordan çok daha fazlasını elde etmek istiyor ve bu çok doğal bir talep. Salon, oturma odası, yemek odası ve çalışma odası gibi farklı alanlarda kullanabileceğiniz lambader modelleri ile yaşam alanlarınızı çok daha cazip bir hale getirebilirsiniz.

siyah başlıklı ahşap ayaklı lambader

Ahşabın Doğallığı

Son birkaç yıldır mat renkler ve işlenmemiş ahşap kullanımı dekorasyonda oldukça sık kullanılıyor. Dekorasyonda bu kadar öne çıkan detaylar lambader tasarımlarına da yansıyor. İşlenmiş ya da işlenmemiş ahşabın kullanıldığı, modern veya Country detaylara sahip lambader modelleri bu dönem oldukça yaygın.

ahşap lambader modelleri

Dikkat Çekici Detaylara Hayır Diyemeyenler İçin 

Lambader tasarımlarının oldukça sade olduğunu düşünmek yanıltıcı olabilir. Kristal taşlarla süslenmiş, göz alıcı lambader tasarımları ile evinize daha fazla ışıltı getirebilirsiniz. Kristal taşlı bir lambader kullanmak istediğiniz zaman tek yapmanız gereken lambaderin boyunun yeterince yüksek olduğundan emin olmanız. Oturma pozisyonunda insanların boyundan yüksekte duran bir lambaderi kristal veya taş detaylı olarak kullanabilirsiniz.

Metalden Vazgeçemeyenler

Lambader modellerinde materyal olarak metal kullanımı oldukça yaygındır. Metal tasarımlar genellikle minimal, modern ve avangart dekorasyonda tercih edilebilir. Her tarza göre metalin nasıl şekillendirildiği ve renk seçimi değişir. Avangart bir dekorasyona ferforje detaylı lambader modelleri kolayca uyum sağlarken modern bir dekorasyonda düz ve yumuşak hatlı çizgilere sahip lambader modellerini tercih edebilirsiniz.

metal ayaklı modern lambader

Uyumlu Tasarımlar

Farklı materyallerin bir arada kullanılması ile ortaya çıkan tasarımlar her zaman zorludur. Bu tasarımları nerelerde kullanacağınızı tam olarak kestiremeseniz de birkaç ufak dokunuş ile çok uyumlu seçimler yapabilirsiniz. Yaşam alanında öne çıkarmak istediğiniz canlı bir rengi kırlent, masa örtüsü ya da halı gibi birkaç parça da kullanıyorsanız kumaş kaplama abajura sahip lambader modellerini tercih edebilirsiniz. Kumaş rengini öne çıkarmak istediğiniz rengi lambader modelinde kullandığınız zaman hoş bir uyum yakalayabilirsiniz. Lambaderin gövdesi ise metal ya da ahşap olabilir. Gövde malzemesini de kullanacağınız alanın tarzına göre seçebilirsiniz.

siyah ve beyaz renklerde modern lambader ve oturma odası

Lambader Seçerken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Lambader nedir? Lambader modelleri nelerdir? ve Lambader nasıl kullanılır? sorularına cevap verdikten sonra en kritik noktanın doğru seçimi yapmak olduğunu rahatlıkla söyleyebiliriz. Lambader alırken önceliğiniz ürünü kullanacağınız alanın genişliğine uygun bir model seçmek olmalıdır. Bu tasarımlar ayaklı olduğu için her yerde rahatlıkla kullanılabilir olsa da geniş ve açık bir alanda kullandığınız zaman etkisini daha çok hissedersiniz. Lambaderin verdiği ışığı kesecek ya da azaltacak eşyaları çevresinden kaldırabileceğiniz ya da bu şartı sağlayacak alanlarda ürünü kullanmanız gerekir.

beyaz lambader

Tercih ettiğiniz modelin ışık yeterliliğini mutlaka kontrol etmelisiniz. Ayrıca lambaderin ışığı yumuşatacak bir tasarıma sahip olması çok önemlidir. Bu aydınlatmaların en önemli özelliği keskin bir ışık sağlamaktan ziyade ortamın enerjisini ve dokusunu ortaya çıkarmak, göz yormadan aydınlık sağlamak olduğu için lambaları doğrudan göze vuran tasarımları tercih etmeyebilirsiniz. Lambader seçimi yaparken tasarımla birlikte renge de karar vermeniz gerekir. İlk dikkat etmeniz gereken tasarım ile rengin uyumlu olmasıdır. Ferforje görünümlü bir lambaderin ahşap yerine metal olması tasarımın daha çok öne çıkmasında etkilidir. Bu nedenle tasarımı ve rengi aynı anda beğenmeniz gerekir. Ayrıca seçtiğiniz lambaderin yaşam alanınıza uyum sağlayacak detaylara sahip olduğundan emin olmalısınız. Bir eşyanın tasarım çizgileri retro, avangart, modern, minimal ya da country havası verebilir. Bu nedenle kullanacağınız alanın dekorasyon tarzını bilmek, hangi detayın hangi tarzı öne çıkaracağı ile ilgili küçük bir araştırma yapmak doğru seçimi yapmanıza yardımcı olacak. 

Evinize Şıklık Katacak Lambader Modelleri 

SPY Lambader 

ahşap, modern lambader

Yeni sezonun en çok kullanılan materyallerinden birisi olan ahşap, SPY lambader tasarımında oldukça modern ve dikkat çekici bir şekilde kullanılmış. Düz hatları ve ahşabın verdiği sıcaklık ile oldukça hoş bir görüme sahip olan lambader tasarımı ile ön plana çıkıyor. Bu tasarımın yanında tekli koltuk, zigot sehpa gibi farklı mobilyalar  ile birlikte kullanabilirsiniz. Işığı en doğru şekilde veren ve kesinlikle göz yorulmasına neden olmayan tasarım şık ayağı ile her yerde rahatlıkla kullanılabiliyor.

Pavon

beyaz ve ahşap lambader

Sade ve zarif tasarımı ile dikkat çeken Pavon, oldukça hoş bir aydınlatma ürünü. Tasarımda ampul çevresini saran bir başlık kullanıldığı için her türlü lambanın ışığını başarılı bir şekilde yumuşatan Pavon lambader modeli özellikle geniş alanlarda çok dikkat çekici bir detay olarak ön plana  çıkıyor. Tripod ayak olarak da bilinen üç ayaklı tasarım alışılmış tek ayaklı tasarımların önüne geçerken aynı zamanda tasarımın zeminden yükseğe kadar tamamen bütün gözükmesini sağlıyor. 

SİA Lambader

ahşap minimal lambader

SİA Lambader yenilikçi ve modern tasarımı ile minimal ve modern dekorasyonların vazgeçilmezi olurken aynı zamanda ahşap olması sebebiyle yeni trendlere de başarılı bir şekilde uyum sağlıyor. Ayarlanabilir lamba hem kullanım kolaylığı hem de tasarımdan gelen işlevselliği ile modern çizgilerini daha çok ön plana çıkarıyor. Evinize modern ve şık bir hava katacak aydınlatma modellerini Loda tasarımlarında keşfedebilirsiniz.