AHŞAP TABURE MODELLERİ İLE DEKORASYON ÖNERİLERİ

Ev dekorasyonunda ahşap kullanımının son yıllarda oldukça yaygınlaşmaya başlayan bir tercih olduğunu biliyoruz. Özellikle doğaya ve doğal olana dönüşün insanlar arasında önemli bir trend haline gelmesinin dekorasyon trendlerine de doğrudan etki ettiğini söylemek mümkün. Ev veya ofis dekorasyonunda ahşap kullanımının yaygınlaşması ahşap tabure modelleri ile ahşap masaların popülerleşmesinde etkili olmuştur. Her tarza uyum sağlayan, yaşam alanlarını canlandıran ahşap tabure modelleri ile alanlarda ferah, doğal ve dikkat çekici görünümler elde etmek mümkün.

Dekorasyonda Ahşap Kullanımı ve Ahşap Tabureler 

Doğal olana ilginin artması ile birlikte dekorasyonda liderliği eline alan ahşap yaşam alanlarımıza hızlı bir giriş yaptı. Aslında dekorasyonun temelinde oldukça sık kullanılan ahşabı dekoratif mobilyalarda da görmeye başladık. Zemin döşemesi, kapı, pencere, perdelik gibi farklı alanlarda kullanılan ahşabı dekorasyonda ön plana çıkarmak zordur. Ahşap rengini iyi seçmek alanları boğmamak ve doğru etkiyi yaratmak açısından çok önemlidir. Bu noktada yeni nesil mobilya tasarımlarından ilham alabilirsiniz. Farklı renk ve tasarımlarda beğeninize sunulan ahşap tabure modelleri yemek odası, çalışma odası ve salon gibi alanlarda rahatça şıklık elde etmenizi sağlar. Dekorasyonda ahşap kullanımının en kolay yolu şüphesiz açık renk ahşabı tercih etmekten geçiyor. Koyu renkli, damarlı ya da desenli ahşap kullanımı oldukça zor olsa da bu tür malzemeler taş, mermer ve metal gibi parçalarla birlikte hoş bir görünüm sunuyor. Ayrıca ahşap mobilyalara renkli vernik atmak ya da bu mobilyaları kumaş kaplamalar kullanmakta bu zor malzemenin kullanımını oldukça kolaylaştırıyor. Ahşap tabure modelleri oldukça farklı renk ve tasarım seçenekleri ile yaşam alanlarına enerji ve canlılık katıyor.

ahşap tabure ve çalışma masası

Ahşap Tabure Modelleri ve Kullanım Alanları 

Tabure modelleri geçmişte sadece yerden tasarruf sağlayan birer oturma aracı olarak kullanılsa da günümüzde çok farklı kullanım alanlarında bu parçaları görmek mümkün. Elbette ahşap tabure modelleri temel kullanım amacından uzaklaşmadılar ancak bu parçaları sehpa, çalışma masası ve hatta merdiven olarak bile görebiliyoruz. İki ahşap taburenin üzerine konulan bir masa tablası sıra dışı bir görünüme sahip oldukça özgün bir mobilyaya sahip olmak için tercih edebileceğiniz en etkili yöntemlerden birisi. Artık ortamlara farklılık yaratmak; yemek masalarında sadece sandalye kullanmak yerine sandalyelerle birlikte tabure tercih etmek; koltuk takımlarını puf yüksekliğinde ahşap tabure modelleri ile tamamlamak oldukça yaygın. Ahşap tabureler artık açık mutfakların ve mutfak adalarının yaygınlaşması ile birlikte farklılaşıyor. Tabure konseptinin sandalye ile birleştiği bar sandalyeleri ya da tabureleri de evinizde kullanabileceğiniz hoş tasarımları ile dikkat çekiyor. Yaşam alanlarının tarzı ne olursa olsun önemli olan ihtiyaca, göz zevkine ve yaşam alanının dinamiklerine uygun mobilyayı tercih etmek. Bu unsurlara dikkat ettiğiniz zaman ahşap tabure modelleri ile çok farklı ve şık alanlar yaratabilirsiniz. 

mutfak için renkli tabure modelleri

Kullanışlı Tasarımlar 

Geometrik şekiller ve asimetrik tasarımlar özellikle modern çizgilere sahip dekorasyonda çok sık karşımıza çıkıyor. Açık renk ahşap bu tarz tasarımlarda oldukça etkileyici sonuçlar alınmasını sağlıyor. Günümüzde yaşam alanlarının daha işlevsel olarak kullanılması gerekliliği her zaman olduğundan daha çok vurgulandığı için de en küçük mobilyalarda bile çok fonksiyonluluk ve yerden tasarruf ön plana çıkarılıyor. Kullanılacağı zaman çıkarılan ve kolayca kaldırılabilen bu tür ahşap tabure modelleri çok yönlü avantaj sağladıkları için çok sık tercih ediliyor.

Konforlu Çözümler

Puf ve tabure tasarımını başarılı bir şekilde bir araya getiren bu model hem canlı renkleri hem de ahşabın doğallığı ile iki kat daha fazla dikkat çekiyor. Yumuşak ve konforlu oturma alanı aynı zamanda yaşam alanınızdaki renklere uyum sağlayacak kumaşlarla kaplandığı zaman şık bir mobilyaya dönüşüyor. Kış bahçesi sohbetleri, oturma odası dekorasyonu ya da okuma köşesi dekorasyonu için tercih edebileceğiniz bu tasarımları tamamen kendi yaşam alanınıza özel olarak uyarlayabilirsiniz. 

puf ve renkli tabureler

Desenlerin Şıklığı 

Akdeniz, otantik ya da marin gibi farklı dekorasyon fikirlerini desteklemek için tercih edebileceğiniz ahşap tabure modelleri ile en sade alanlara bile enerji katabilirsiniz. Özellikle beyazın hakim olduğu Akdeniz ve marin tarzında parlak renklerle süslenmiş ahşap tabure modelleri alanlara oldukça güzel bir hava katacaktır. Bu tasarımları hem sehpa hem de tabure olarak kullanabilirsiniz. 

mavi, sarı renkte tabure modelleri

Detaylardan Gelen Tarz

Modern ve fütüristtik mobilyalara sahipseniz ya da alanı bu konseptte dekore etmek istiyorsanız ahşap kullanmak istemeyebilirsiniz. Ahşap daha geleneksel ve d

oğal bir malzeme olduğu için bu tür tarzlarda çok fazla ön plana çıkarılmaz. Ancak elinizde çizgileri ve tasarımı ile bu konseptlere uyacak ahşap tabure modelleri varsa rahatlıkla tercih edebilirsiniz. Özellikle gri tonları başta olmak üzere soğuk renklerin baskın olduğu malzeme olarak da deri ve metalin ön plana çıkarıldığı alanlarda ufak bir ahşap dokunuş alanın havasına doğrudan etki eder. 

metal ayaklı modern ahşap tabure

Farklı Materyaller Bir Arada

Ahşabı farklı malzemelerle bir arada kullanmak malzemenin etkisini hem azaltır hem de arttırır. Ahşap zorlu bir malzeme olduğu için tek başına kullanılması riskli olabilir. Tek başına çok sade ya da çok abartılı gözüken ahşap mobilyalar ufak dokunuşlar ile tamamen farklı bir görünüme sahip olabiliyor. Ahşap doğal bir malzeme olduğu için de mermer, taş ya da metal gibi yine doğal malzemeler ile birlikte oldukça şık gözüküyor.

Dokulardan İlham Alın

Ahşabın doğallığı herkese cazip gelse de bu güzel ve şık malzemeyi çok daha çarpıcı şekillerde kullanmak mümkündür. Farklı dokular veya tasarımlar ile bir araya gelen ahşap doğallığın getirdiği ahenk ile dikkat çeker. Farklı yapılardaki malzemeleri bir arada kullanmak zor olsa da söz konusu ahşap olduğu zaman renkleri tanımanız yeterli olacaktır. Kızıl renkli bir ahşabın üzerinde krem tonlarını kullandığınız zaman başarılı sonuç elde edebilirsiniz ya da huş ağacı rengine sahip olan açık renkli bir malzeme ile canlı ve parlak renkleri özgürce tercih edebilirsiniz. 

ceviz renginde ahşap tabure modeli

Retro Dokunuş 

Tasarımda malzeme kadar malzeme ile birlikte kullanılan aksesuarlar da çok önemlidir. Ahşap pek çok tarza kolayca uyum sağlayabilen özel bir malzemedir. Retro, minimal, modern, Country ve daha pek çok tarzda ahşabı kullanabilirsiniz. Ancak her tarzın kendine has özellikleri olduğunu unutmamak gerekir. Düz bir ahşap tabure ile hiçbir tarzı tamamlayamazsınız. Retro görünümlü bavullarla enerji ve canlılık kazanan bu ahşap tabure modelleri yaşam alanlarına şıklığı ve konforu bir arada getirebilecek güce sahip. Doğru renk, malzeme ve aksesuar kullanımı ile sizler de kendi tarzınıza uyum sağlayacak ürünler bulabilir ya da yaratabilirsiniz.

açık renkli çam ağacından yapılmış ahşap tabure ve dekoratif berjer

Yeni sezonda dekorasyon trendleri doğal malzemelerin ön planda olacağını gösteriyor. Mat renkler, çok fazla işlenmemiş malzemeler yaşam alanlarının dekorasyonunda ön plana çıkacak. Yeni trendleri bir geçiş olarak yorumladığınız zaman sizler de geçmişten gelen parçalarınız ile yeni trendleri başarılı bir şekilde uyarlayabilirsiniz. Evlerde hem işlevsellik hem de şıklık açısından önemli çözümler sunan ahşap tabure modelleri ile kendinize özgü ve özgün tasarımlar yaratabilirsiniz. 

Dilerseniz sezon trendlerini takip etmek için LODA'nın kataloğunda ahşabın en güzel halini yansıtan mobilyalarına göz atabilirsiniz.