LODA'NIN TASARIM DİLİ VE YENİLİKLER

LODA Mobilya Yönetim Kurulu Başkanı Davut Karaçak ile markanın tasarım dili ve yenilikleri.

Loda Mobilya’nın tasarıma bakış açısını ve stilini anlatır mısınız?

Kullanıcılar, bir mobilyadan sadece fonksiyonları ile sınırlı bir beklenti içinde kalmıyor. Mobilyayı; yaşam biçimini, dünya görüşünü yansıtmak için bir araç olarak da görüyor. Biz de tüketicinin kendini mutlu hissedeceği ürünler tasarlıyoruz. Dünyada oluşan tasarım çizgilerini takip ederek ürettiğimiz koleksiyonlarımız “konsept mobilya” anlayışına bir örnektir. Yeni malzemeler, yeni çizgiler, yeni bakış açılarının bileşkesinin yarattığı heyecanı tasarımlarımıza yansıtıyoruz.

Yeni sezonda hangi renk ve desenleri ağırlıklı göreceğiz? 

Özellikle mobilya ve dekorasyonda ortaya çıkan ve döneme göre değişen renk skalaları, desenler, birbirinden farklı formdaki tasarımlar, bireylerin bu ihtiyacını adeta körüklüyor. Sarı, yeşil, turuncu gibi sıcak ve canlı renkler bu sezonda da ön planda olacak.

Dünyada yükselen hangi trendleri koleksiyonlarınıza yansıtıyorsunuz? 

Basit, modern ve kullanışlı yaşam alanlarıyla loft daireler, son dönemde lüks daire seçiminde trend olmaya başladı. Genellikle çatı katlarında bulunan bu alanlar, asma katları, minimum duvar alanı ve maksimum gün ışığı kullanımıyla ön plana çıkıyor. Biz de ülkemizde de son dönemde yaygınlaşmaya başlayan loftlar için İskandinav stili modellere ağırlık veriyoruz.

Tasarladığınız ürünlerde hangi malzemeleri tercih ediyorsunuz? 

Yemek odası, yatak odası, berjer, kanepe, Tv ünitesi, aydınlatmalar ve ev dekorasyonunda tamamlatıcıyı modeller Loda’nın ürün grupları arasında yer alıyor. Koleksiyonlarımızda deri ağırlıklı döşeme ürünler ve mobilyalarımızda masif ahşap ve cevizi sıkça görebilirsiniz. Natürel cilalar ve doğal renkleri kullandığımız bu mobilyalarla, yaşam alanlarında rüstik bir etki yaratıyoruz.

InStyle Dergisi 2016 Ekim Sayısı’nda yayınlanmıştır