APLİK AYDINLATMA NEDİR?

Aplik nedir sorusunun birden çok cevabı vardır. Aplik aydınlatmalar, duvardan aydınlatma adıyla bilinir. Ev dekorasyonunda aktif şekilde yer alırlar. Yüzyıllar öncesinden bugüne dek gelen aplik aydınlatmalar geçmişte kale ve şatolarda da kullanılıyordu. Tabii o dönemde aplik aydınlatmalar içerisinde mum ve meşale bulunuyordu.

Şu ana bakıldığında ise aplik aydınlatma ürünlerinin daha modernize hale getirildiği görülebiliyor. Bizler de Loda Mobilya olarak her daim modern ve özgün aydınlatma ürünleri sunuyoruz. Tabii bu ürünleri ve genel olarak aplik aydınlatmaları incelemeniz çok önemlidir.

Aplik aydınlatmalar dekorasyonun olmazsa olmaz parçalarından biri şeklinde öne çıkar. Bu aydınlatma türünü daha yakından tanımak ister misiniz? O halde bu içeriği mutlaka incelemelisiniz. Aplik aydınlatmaları evinize, ofisinize nasıl dahil edebileceğinizi böylelikle öğrenebilirsiniz.

Aplik Nedir?

Aplik nedir sorusunun en net cevabı şu şekildedir: Duvara sabitlenebilen, istenirse LED şekilde de kullanılabilen bir aydınlatma gerecidir. Duvar aplikleri son zamanlarda daha popüler hale gelmiş olsa da LED aplikler de hala revaçtadır. Modern görünümü ile ilgi çeken aplik aydınlatmalar, karanlık ve hayli kalabalık olan yerlerde kullanılır. Çünkü çok az yer kaplar. Yer tasarrufu sağlamak için ideal bir aydınlatma gerecidir.

Dekorasyonun en mühim unsurlarından biri olan aydınlatma araçları; masa, duvar, yer ve tavan gibi alanlarda sıklıkla öne çıkar. Her aydınlatma ürününün ortama kattığı enerji birbirinden farklı olur. Aydınlatma seçimini dikkatli yapmak dekorasyonun gücünü artırır. Ortamda ışıklandırma yöntemi sayesinde derin bir ahenk oluşur.

Ev, cadde, ofis, restoran, bahçe, teras ya da kafe gibi birçok farklı alanda aplik aydınlatma çeşitlerini görmek mümkündür. Dekoratif ve fonksiyonel olmak üzere iki farklı türü olan bu aydınlatmalar, her yerde işlevini gösterir. Yardımcı aydınlatma ürünü olarak adlandırılan aplik aydınlatmalar, bulundukları ortamın enerjisini yükseltir.

Aplik aydınlatmalar, çoğu zaman duvara monte edilen aydınlatma çeşidi olarak bilinir. Farklı boyutlarda özgün tasarımlarla sunulurlar. Aplik armatürler tamamen bölgesel aydınlatma sağlar. Ufak dokunuşlar sayesinde dekorasyona farklı bir hava katar. Her biçimde tasarlanabilen ürünlerdendir.

Aplik aydınlatmaları özellikle son senelerde daha da öne çıkaran durum ise tasarımıdır. Günden güne değişen ve geliştirilen aplik aydınlatma sistemleri sayesinde ortamlar daha ferah ve modern bir dekorasyon tarzına da ulaşmış olur. Aplik aydınlatmaların kullanıldığı bir ortamda dilerseniz lambader gibi Loda Mobilya aydınlatma ürünleriyle ortam ışığını biraz daha destekleyebilirsiniz.

Ayrıca dilerseniz Lambader Nedir? Kullanım Alanları Nelerdir? başlıklı yazımızı da inceleyebilirsiniz.

Aplik Aydınlatma Faydaları Nelerdir?

Aplik nedir sorusunun cevabını detayları ile öğrendiğinize göre artık bu eşyanın faydalarından söz edebiliriz öyle değil mi? Birbirinden farklı çeşidi olan bu aydınlatma aracı, her ortama uygun olacak şekilde büyük bir ustalıkla tasarlanır. O nedenle de tamamen işlevsel bir ürün olduğu apaçık ortadadır.

İşlevsel bir ürün olan aplik aydınlatma çeşitlerinin ev, ofis ve kafe gibi yerlere sağladığı sayısız katkı vardır. Aplik aydınlatma ürünleri çoğunlukla ortamın daha iyi ışıklandırmasına yardımcı olur. Örneğin yatak odası takımının renk ve biçim olarak daha hoş görünmesi için her yeri ışıl ışıl aydınlatan bir aplik modeli tercih edilebilir.

Bahsi geçen aydınlatmalar, aynı zamanda duvar dekorasyonunu daha ilgi çekici kılar. Bu yüzden de sergi salonlarında ve büyük otellerde sıklıkla kullanılır. Ev içerisinde ise konsola yakın yerlerde aplik aydınlatmalara denk gelmek mümkündür. Bunun yanı sıra duvardaki tabloları daha da öne çıkarmak için yine aplik aydınlatmalardan faydalanılabilir.

Ayrıca antredeki karanlığı yok etmek için şerit aplik aydınlatma ürünlerinden de her zaman yardım alınabilir. Şerit aplik aydınlatmalar genel olarak derli toplu bir görünümde sunulur. Bu yüzden de birçok kullanıcı açısından tercih sebebidir.

Fakat tam aksine yine az yer kaplayan başka aplik aydınlatma çeşitleri de vardır. Her birinin genel işlevi aynı olsa da görünümleri birbirinden tamamen farklıdır. Loda Mobilya’da yer alan Dorata aydınlatma ürünü, aplik aydınlatma konusunun en güzel örneklerinden biridir. Siz de bu aydınlatmayı dekorasyonunuza dahil edebilirsiniz. Çok beğeneceğinizden eminiz.

Yemek yemek, kitap okumak, dinlenmek ve muhabbet etmek için kullandığınız her alanda farklı ışıklandırmalardan yararlanmak istemeniz son derece normaldir. Kimi ortamda lambader ve avize gibi seçenekler öne çıkarken kimi ortamlarda ise aplik aydınlatmalar kendini gösterir. Siz de tercihinizi bu doğrultuda yaparsınız.

Işığın dahil olduğu ortama başarıyla yayılması ve hiçbir yerin gölgede kalmaması gerekir. Bunun için aplik aydınlatma ürünlerini titiz biçimde yerleştirmeniz lazımdır. Bir avize edinerek ortamın belli bir kısmını aydınlık hale getirebilirsiniz. Fakat aplik aydınlatmalar sayesinde köşelere kadar her yeri aydınlatabilirsiniz.

Dilediğiniz alanı bu şekilde belirginleştirebilirsiniz. Lambader ise kullanım kolaylığı açısından işlev görür. Özellikle bir şeyler okuyup yazarken lambaderi kullanmak daha kolaydır. Oturma odasında misafirlerinizi ağırlarken avize modellerinin yaydığı ışık ortama daha uygun olur.

Aplik Lamba Olarak Bilinen Ürünler Nelerdir?

Günümüzde birçok aydınlatma ürünü seçeneği vardır. Her birinin özellikleri de tamamen farklıdır. Önemli olan kısım ise aydınlatma ürünlerini her zaman modern tasarıma sahip olanlar arasından tercih etmektir. Bu şekilde göze hoş gelen bir aydınlatma dekorasyonu yapılabilir. Peki ya aplik aydınlatmalar tek çeşit midir yoksa modelleri var mıdır?

Aplik nedir sorusunun yanıtını merak eden herkesin sorduğu bir başka soru, aplik lamba modelleri nelerdir sorusu oluyor. Aplik lamba modelleri genel olarak tarzına, kullanım alanına ve ışık kaynağına göre değişen ürünlerdir. Haydi hep birlikte aplik lamba modelleri hakkında daha fazla bilgi edinelim.

Işık Kaynağına Göre Aplik Lamba Türleri

Işık kaynağına göre duvar aplikleri LED duvar aplikleri ve duylu duvar aplikleri olmak üzere iki temel gruba ayrılır. LED duvar aplikleri son derece düşük enerji kullanarak her yeri aydınlatmayı sağlar. Duylu duvar aplikleri ise LED rustik ampul seçenekleri ile çalışır ve etkili bir performans gösterir.

Kullanım Yerine Göre Aplik Lamba Türleri

Kullanım alanına göre aplik lamba çeşitleri dış ve iç mekan olmak üzere ikiye ayrılır. Dış mekan aplikleri daha canlı bir ışık verirken ev içerisindeki aplikler daha loş renklerde ışık yayar. Tercihe göre tam tersi de uygulanabilir.

Fakat aplik aydınlatmalar dahil edildikleri ortamlarda çoğu zaman bu şekilde kabul görmüştür. Genellikle de oturma odaları içerisinde sık kullanılan bir aydınlatma çeşididir. Loda oturma odası takımlarının tarzını daha iyi şekilde ortaya çıkarmak adına aydınlatma dekorasyonunu etkili şekilde gerçekleştirmek gerekir.

Ortamın Tarzına Göre Aplik Lamba Türleri

Elbette ki aplik aydınlatma ürünlerinin nasıl göründüğü çok önemlidir. Retro, country, vintage ve modern olmak üzere birçok farklı tarzda karşımıza çıkan aplik aydınlatmalar daima ortama uygun bir şekilde seçilmelidir. Bu tercih sonucunda kusursuz bir aydınlatma seçimi yapmış olursunuz. Dekorasyona yeni bir ivme kazandırırsınız.

Loda Mobilya farkıyla sunulan her bir üründe el işçiliği vardır. Özgün tasarım mobilyalarla dekorasyon oluşturmak istiyorsanız kesinlikle doğru yerdesiniz. Siz de yaşam alanınıza kusursuz bir dokunuş yapabilirsiniz.

Aplik nedir sorusunun yanıtını bu yazımızla vermiş olduk. Siz de aplik aydınlatma ürünlerini hayatınıza dahil edebilirsiniz. Böylelikle çok daha konforlu bir aydınlatma dekorasyonu oluşturursunuz.

Loda mağazaları aracılığıyla size özel fiyat tekliflerinden faydalanmak için beğendiğiniz ürünleri sepetinize ekleyebilirsiniz.