Ev Dekorasyonunda Renklerin Gücü

EV DEKORASYONUNDA RENKLERİN GÜCÜ

Dekorasyonda renk uyumu çok önemli bir role sahiptir. Çünkü renklerin her biri farklı enerjiye sahiptir. Yaşam alanlarındaki atmosferi belirleyen renkler uyumlu olarak kullanıldığında kusursuz etkiler yaratabilir.

Ortamın görünümünü oluşturan temel argümanlar mobilyalar olduğundan, mobilya seçiminde renkler önceliği hak ediyor. Koltuk gibi temel mobilyalarda hangi renklerin seçilmesi gerektiği, buna eşlik edecek olan yan ürünlerin tonlarının nasıl bir görsel geçiş oluşturacağı çok önemlidir.

Doğru renk seçimi evinizi mutlu bir yuvaya çevirebileceği gibi yanlış kullanımı karanlık ve iç karartıcı bir hava yaratabilir. Üstelik renkler evleri olduğundan daha büyük veya küçük gösterebilir. Bu noktada size en iyi gelecek renkleri seçmekte büyük yarar vardır.

Anna Köşe Koltuk

Nasıl bir yol izlenmeli?

Dekorasyona genellikle salondan, salonda ise koltuklardan başlanır. Salon hem en çok vakit geçirdiğimiz hem de misafirleri ağırladığımız yer olduğundan büyük bir özenle dekore edilmesi gereken alandır. Eğer küçük bir eviniz varsa ve daha aydınlık bir görünüm sağlamak istiyorsanız beyaz, gri ve bej renkleriyle iç mekan tasarımını yapabilirsiniz. Bu renklerin soğukluğunu egale edecek küçük renk dokunuşlarıyla da daha aydınlık bir atmosfer oluşturabilirsiniz.

Eğer daha büyük bir eviniz varsa renk konusunda çok daha cesur olabilirsiniz. Örneğin, morlar, pembeler altın ve bakır tonlarını rahatlıkla kullanabilir, daha iddialı mobilya tasarımlarına yer verebilirsiniz. Sıcak bir atmosfer için renk yelpazesinin en özel tonlarından olan toprak, turuncu, yeşil renklerini de tercih edebilirsiniz.

Capella Yatak Odası

Sıcak ve soğuk renk uyumunu yaratın

Renk yelpazesini açın ve tarzınızı yansıtacak tonların uyumunu yakalayabilirsiniz. Bunun için sıcak renk tonları ile daha nötr ya da soğuk renk tonlarını bir araya getirebilir, renk uyumunu baz alacak bir renk paleti oluşturabilirsiniz. Eğer ağırlıklı olarak soğuk renkler kullanılıyorsanız, daha sıcak etkiler oluşturacak renkler ve natürel dokular ekleyerek renklerde soğuk ve sıcak renk dengesi unsurunu ön plana çıkarabilirsiniz.