BALKON DEKORASYONU NASIL YAPILMALI

Yoğunlaşan şehir hayatında balkonlar insanlar için bir nefes alma noktası olarak kullanılmaktadır. Özellikle havaların ısınmaya başlaması ile birlikte insanların balkon keyfi yapmaya başlama isteği de artıyor. Ancak balkonlar çoğu zaman atıl olarak kullanılan ve depo olmaya mahkum bırakılan alanlar olduğu için de pek çok insanın balkon sefası yapma isteği de sadece istek olarak kalıyor. Balkon dekorasyon fikirleri insanlara hem işlevsellik hem de konfor sunan çözümleri ile dikkat çekerken bir alanın birden fazla şekilde kullanılabilmesine de olanak sağlıyor. Yaz gelirken balkonlarınızda yapacağınız ufak dokunuşlar ile çok keyifli bir alan yaratabilir hem kendiniz hem de sevdikleriniz bu alanda güzel zaman geçirebilirsiniz. İstemeseniz de depo olarak kullanmaya başladığınız  balkonunuzu ufak bir kaç düzenleme ile keyifle zaman geçirebileceğiniz bir yaşam alanına dönüştürebilirsiniz.

dar alana akıllıca yerleştirilmiş ahşap sandalye ve masa

Balkon Dekorasyonunda Dikkat Edilmesi Gerekenler

Balkon dekorasyon fikirleri genellikle keyif ve konfor odaklı ya da işlev odaklı sunulur. Oysa insanların iki açıdan da balkon kullanımına ihtiyaçları olabilir. Bu nedenle balkon dekorasyonuna başlamadan önce mutlaka ihtiyaçlarınızı net bir şekilde belirlemeniz gerekmektedir.

İyi Düşünerek Karar Verin

Balkon dekorasyon fikirleri arasından seçim yapmadan önce mutlaka ihtiyaçlarınızı belirlemeye özen gösterin. Bir balkonu bitki yetiştirmek, zaman geçirmek, depolama alanı olarak kullanmak mümkündür. Eğer çok küçük bir balkonunuz varsa aynı anda en fazla iki işlevsellik üzerinde odaklanın. Aksi takdirde hareket etmekte zorlanacağınız ve hiçbir şekilde verimli kullanamayacağınız bir alana sahip olabilirsiniz. Balkonunuz darsa işlevsel çözümlere odaklanabileceğinizi aklınızdan çıkarmayın. Ne olursa olsun önceliğiniz her zaman konforunuz ve güvenliğiniz olduğu için hayatınızdaki ihtimalleri de balkon dekorasyonuna karar verirken değerlendirin. Evde yaşayan ufak bir çocuk, yaşlı ya da engelli varsa çözümlerinizi bu durumları da odağınıza alarak oluşturmaya çalışın. Eğer bir evcil hayvanınız varsa yine gerekli önemleri anlamanız gerektiğini de aklınızdan çıkarmamalısınız.

renkli ve modern yastıklar içeren balkon dekorasyonu

Düzenleme ile Başlayın

Balkon dekorasyon fikirleri size ilk bakışta çok cazip geliyor olabilir ancak önceliğiniz mevcut balkonunuzu düzenlemek olmalıdır. Etkili bir düzenleme sayesinde hem kullanabileceğiniz eşyaları belirlemiş olursunuz hem de gerçek ihtiyaçlarınızı daha yakından gözlemleyebilirsiniz. Mevcut balkon eşyalarınızı düzenledikten, ihtiyacınız olmayanları da uzaklaştırdıktan sonra elinizde gerçekten işlevsel bir şekilde kullanabileceğiniz özel bir alan kalır.

dar bir balkona yerleştirilmiş beyaz masa ve iki adet sandalye

Büyük Adımlarla Başlayın

Balkon dekorasyonunda uygulamaya başlamadan önce yapmanız gerekenler her zaman büyük adımları atmak olmalıdır. Boya ve zemin döşemesi öncelikli olarak çözülmesi gereken sorunlardır. İçinize en çok sinen dekorasyon çözümünü bulduğunuz zaman doğru boya ve zemin seçimi yapmak olmalıdır. Olumsuz hava şartlarından etkilenmeyecek bir boya ve zemin döşemesi seçmek balkonunuzu daha işlevsel bir şekilde    kullanmanıza yardımcı olur. Yaşadığınız iklimin gereksinimlerine göre büyük parçaları oluşturabilirsiniz. Eğer gerek duyuyorsanız balkonunuzu raylı cam sistemlere kapatarak hem yaz hem de kış kullanmaya uygun hale getirebilirsiniz. Açılır kapanır tenteler, güneşlikler, cam sistemleri, evcil hayvan kapıları dekorasyon için ilk attığınız adımlar arasında yer almalıdır.

ahşabın uyumunu gözler önüne seren balkon dizaynı

Konforunuzu Ön Plana Çıkarın

Balkon dekorasyon fikirleri arasında seçim yaparken önceliğiniz konforunuz olmalıdır. Kendiniz için keyifle zaman geçirebileceğiniz bir alan yaratmadığınız sürece balkonunuz amacına hitap etmez. Alanınız ne kadar küçük olursa olsun konfor elde edebilirsiniz. Depolama alanı olan banklar, katlanabilir sandalye ve masa çözümler, balkon duvarı ile birleşik oturma alanları size konfor alanı yaratmanızda yardımcı olacaktır. Oturmaktan rahatsız olacağınız az yer kaplayan bir sandalye yerine, açılıp kapanan bir yarım şezlong balkonunuzdaki konforunuzu arttırmanızı sağlar. Bu nedenle balkon dekorasyonu için eşya seçerken mutlaka işlevselliğinin yanı sıra konfor sağlamasına da dikkat etmelisiniz. geniş balkona yerleştirilmiş konforlu bir oturma düzeni

Kendi Doğanızı Yaratın

İnsanlar şehrin gürültüsünden ve karmaşasından her zaman seyahat ederek uzaklaşamadıkları için balkonda zaman geçirme fikri gündeme gelmiştir. Bu nedenle balkon dekorasyonunda canlı bitki kullanmak oldukça keyiflidir. Eğer yeterli yeriniz yoksa balkon demirlerinden sarkan askıları ya da tavana sabitlenen saksı tutucuları kullanabilirsiniz. Balkonlar genellikle dar alanlar olduğu için gözünüze çarpan her alanı değerlendirmek iyi bir çözüm olacaktır.  

Malzeme Seçiminde İhtiyaç Önceliği

Balkon dekorasyonu fikirleri için uygulamaya geçmeden önce balkonda ihtiyacınız olan özellikleri belirlemelisiniz. Sudan etkilenmeyen mobilyalar balkonların vazgeçilmezidir. Akmayan boy, çabuk kuruyan kumaşlar, olumsuz hava koşullarından etkilenmeyen bağlantı parçaları balkon dekorasyonunda önceliğiniz olmalıdır. Eğer malzeme seçimini balkon özelinde yaparsanız uzun yıllar keyifle kullanabileceğiniz bir alana sahip olabilirsiniz. Günlük hayatınızdaki konforu sunan ancak çok daha dayanıklı olan malzemeleri mutlaka balkon dekorasyonunda tercih etmeye özen göstermelisiniz. modern ve şık bir koltuk içeren geniş balkon

İlham Veren Balkon Dekorasyon Fikirleri

Palet sehpa tasarımlarının son dönemlerde ne kadar popüler olduğunu ve dekorasyonda ne kadar çok kullanıldığını biliyor. Palet mobilya konseptinde aslında yatak, komodin ve bank gibi mobilyaların üretilmesi ile birlikte bu tarz çok daha fazla yaygınlaştı. Özellikle balkon ya da kış bahçesi gibi daha salaş alanlarda palet mobilya çözümlerini etkin bir şekilde kullanabilirsiniz. Hem depolama alanı hem de oturma alanı olarak kullanabileceğiniz bu mobilyalar özellikle biraz geniş alanlarda çok keyifli dinlenme ortamları oluşturmanıza yardımcı olacaktır. teras katına yerleştirilmiş bir adet masa ve dört sandalye Balkon için küçük bir alanınız olsa da doğru parçaları seçtiğiniz zaman elde edeceğiniz görüntüden memnun kalabilirsiniz. Kaba ve geniş iskeletli mobilyalar yerine hem kolay taşınabilen hem de yer kaplamayan parçaları tercih edebilirsiniz. Dekorasyonda ufak tefek aksesuarlar kullanmak, salaş bir görünüm yaratmak için farklı renk ve boylarda saksılar tercih etmek oluşturduğunuz alanın çok daha enerjik olmasına yardımcı olur. Geniş bir balkonunuz olması alanı farklı farklı mobilyalar ile dolduracağınız anlamına gelmemelidir. Geniş bir balkonunuz da olsa küçük bir balkonunuz da olsa tercih edeceğiniz balkon dekorasyon fikirleri tamamen ihtiyaçlarınıza özgü olmalıdır. Geniş bir balkonda tek bir parça mobilya ile kendinizle baş başa kalabileceğiniz ferah bir alan yaratabilirsiniz. Hatta balkonunuzda katlanan masa ve sandalyeler için bir dolap yaptırarak onları sadece ihtiyaç anında ortaya çıkartarak işlevsel ve konforlu bir çözüme sahip olabilirsiniz. iki adet modern ve geniş koltuk içeren balkon dekorasyonu En dar alanlarda bile mükemmel çözümler elde edebileceğinizi aklınızdan asla çıkarmayın. Günümüzde hem dekorasyon trendlerinin değişmesi hem de yaşam alanlarında meydana gelen yapısal küçülmenin etkisi ile üreticiler her zaman daha işlevsel çözümler sunmaya çalışmaktadır. Balkonunuzu sadece zemin alanı olarak düşünmediğiniz zaman aslında çok geniş olduğunu görebilirsiniz. Alanınız dar olduğu için şikayet etmek yerine işlevsel çözümler aramaya başlayın. Eğer yeterince ararsanız balkonunuzda size konfor ve şıklık sağlayacak parçaları bir araya getirebilirsiniz. Balkon dekorasyon fikirleri size bazen hiç aklınıza gelmeyecek ama oldukça işlevsel çözümler sunabilir. Dar alanlarda rahat hareket etmek isteyenler için duvara monte banklar oldukça kullanışlıdır. Bankları dilerseniz katlanabilir olarak kullanabilir ve bu sayede dilediğiniz zaman kullanım alanını genişletebilirsiniz. Dilerseniz de bank altlarını depolama alanı olarak kullanabilirsiniz. Birden farklı kullanım imkanı sunan tasarımlar özellikle balkon gibi dar alanlarda oldukça işinize yarayacak çözümler sunar.