EVİNİZDE MODAYA YER AÇIN: 2018 EV DEKORASYONU FİKİRLERİ

Yaşam alanlarımızda her zaman sevdiğimiz parçaların yer almasını isteriz. Ancak bu durumu trend olan dekorasyon fikirleri ile bağdaştırmak ve her zaman modayı takip eden bir çizgiye sahip olmak pek çok insan için önemlidir. Bugün sevdiğiniz ve beğendiğiniz parçalar birkaç yıl sonra sizi rahatsız edebilir. Elbette her yeni sezonda yaşam alanlarının tamamını detaylı bir şekilde değiştirmek mümkün değildir. Ufak tefek detaylarla oynayarak ya da sezonun en trend değişimlerine uyum sağlayarak siz de alanlarınızda yenilikçi ve güzel bir dekorasyona sahip olabilirsiniz. 

antrasit renkte modern koltuk ve c sehpa

Renk Seçiminden Başlayan Değişim 

Bej, kırık beyaz, şampanya rengi ev dekorasyonu fikirleri için önerilen en zamansız renklerdir. Bu renkleri uzun yıllar boyunca rahatlıkla kullanabilirsiniz. Ancak bir süre sonra bu renklerden sıkılmanız oldukça muhtemelen. Özellikle sürekli değişen dekorasyon trendlerini göz önünde bulundurduğumuz zaman duvarlarınızda kullandığınız renklere yapacağınız bir dokunuş ile yaşam alanını tamamen değiştirmenizin mümkün olduğunu düşünürsek ev dekorasyonu fikirleri arasında renk değişiminin bir süre sonra gereklilik olduğunu görebilirsiniz. 2018 yılında zamansız renkleri bir kenara bırakmak isteyenler için gri tonları ön plana çıkıyor. Soğuk, nötr ya da sıcak gri tonlarının yanı sıra siyaha yaklaşan tonları da kullanmak mümkün. 

renkli mutfak dolabi

Dolaplarınıza Enerji Kazandırın 

Ev dekorasyonu fikirleri için önerilere baktığınız zaman oldukça ilginç bir fikir ile karşılaşabilirsiniz. Çok renkli mutfak dolapları! Mutfak dekorasyonunda alışkın olduğumuz tek renk kullanımı yavaş yavaş rafa kalkarken bu trendin bir süre daha devam edeceğini söylemek mümkün. Mutfaklarda daha enerjik bir görünüm yaratmak ve tek düzeliği ortadan kaldırmak için tercih edebileceğiniz bu fikir size uyumlu ya da kontrast renkleri dolaplarda kullanma şansı sunuyor. Eskitilmiş beyaz renkli üst dolaplar ve koyu mavi tonunda alt dolaplar pekala bir arada kullanılabilir. Daha klasik bir görünüm için üst dolaplarınızda farklı renklere yer verirken alt dolaplarınızda alışılmış ahşap tonlarını kullanabilirsiniz. 

desenler mavi

Desenlerin Açısı

Dekorasyon trendleri değişirken en büyük değişim renklerde ve desenlerde olur. Bunun temel nedeni bu iki unsurun belirli bir tarzı yansıtma konusundaki başarısıdır. 2018 yılınının trendlerini yansıtan ev dekorasyonu fikirleri arasında dikkat çeken desen seçimi geometrik şekiller oluyor. Yastık, minder, halı, perde gibi parçalarda kullanabileceğiniz geometrik desenleri dilerseniz rahatlıkla duvarlarınızın bir kısmında da kullanarak enerjik bir görünüm elde edebilirsiniz. Zamansız renklere sahip bir alanda yeni sezon trendi olan geometrik desenleri kullanmak isterseniz duvarın ufak bir kısmında kromatik renk vurgusunun öne çıktığı geometrik desenli bir duvar kağıdı kullanabilirsiniz. 

uzakdoğu figürlü fener

Enerjisi Yüksek Detaylar 

2018 yılı ev dekorasyonu fikirleri arasında yükselen bir akım da yaşam alanlarında her zaman enerjisi yüksek detayların kullanılması oluyor. Bu noktada çok ufak değişiklikler yaparak yeni sezona rahatlıkla ayak uydurabilirsiniz. Püskül, saçak gibi enerjik detayların ön plana çıktığı aksesuarlar ile yaşam alanlarınızda ufak bir dokunuşun büyük etkisini keşfedebilirsiniz. 

ahşap ayaklı mermer orta sehpa

Doğanın Etkisi 

Dekorasyon trendlerinin her yıl içerisinde değiştiğini söylemek mümkün olsa da ana akım fikirlerin belirli bir döneme yayıldığını ve rahatlıkla uzun yıllar kullanılabileceğini de unutmamak gerekir. Birkaç yıldır yükselişte olan ve bir süre daha etkisini devam ettirecek doğa etkisi ile ev dekorasyonu fikirleri yenileniyor. Doğadan gelen materyallerin çok sık tercih edilmeye başlanması ile siz de bu akıma kolayca ayak uydurabilirsiniz. Mermer, ağaç, cam ve metal kullanımının artışı ile birlikte yaşam alanlarında bu malzemelerin ön planda olduğu parçalara yer vermek hem yeni nesil trendlere uygun bir dekorasyona sahip olmanızı hem de uzun yıllar boyunca severek kullanacağınız bir parçaya sahip olmanızı sağlar. 

sarı renkli duvar ve sarı bisiklet

Tavanlar Renkleniyor 

Evinizin dekorasyonunda büyük değişimler yapmayı sevmiyor ama yeniliklerden uzak kalma fikrine de sıcak bakmıyor olabilirsiniz. Bu düşünceye sahip pek çok insan duvarları için zamansız renkleri tercih eder. Bu renklerin tercihi de uzun yıllar boyunca trendler nasıl şekillenirse şekillensin ayak uydurmayı kolaylaştırır. Ev dekorasyon fikirleri arasında dikkat çeken uygulamalardan birisi renkli tavanlar. Kırık beyaz ya da şampanya rengi gibi zamansız renklerin kullanıldığı alanlarda geometrik desenlere sahip duvar kağıtlarının tavanlarda uygulanması oldukça yeni ve etkileyici bir fikir.

siyah ve beyaz renklerde döüşenmiş minimalist yatak odası

Minimalizm 

Minimalist dekorasyon uzun yıllardır oldukça popüler olsa da 2018 yılında bu trendi en çok yatak odalarında etkili görüyoruz. Eskiden yatak odalarında televizyona yer vermek; bu alanı aynı zamanda çalışma odası olarak kullanmak gibi alışkanlıklar varken günümüzde kaliteli uykunun önemi her geçen gün arttığı için yatak odası dekorasyonu da değişiyor. Minimal çizgilerin sıkça kullanıldığı yatak odalarındaki tek amaç kişiyi hızlı bir şekilde uykuya hazırlamak ve kaliteli bir uyku ortamı oluşturmak. Amaç bu şekilde değişime uğrayınca ev dekorasyon fikirleri de değişiyor. Daha az eşya kullanımı, nötr renkler ve sadece uyku konforuna odaklanan eşyalar ile yatak odası dekorasyonunu kolayca değiştirebilirsiniz. 

vintage mutfak dolabı

Eskiye Bir Bakış Atın 

Yıl 2018 olsa da dekorasyon trendlerinde ufak bir eskiye dönüş hissi yakalamak mümkün. Vintage ya da retro tarzı sevenler için oldukça etkileyici bir dekorasyon trendi olan eskiye dönüş bu tarza yakın olmayanların da aslında rahatlıkla kullanabileceği detaylar ile şekilleniyor. Eski dönüş denildiği zaman devasa perdeler, büyük mobilyalar ve oymalı ahşaplar akla gelse de bu dönüşü daha minimal düzeyde yapmak mümkün. Eskitilmiş ahşap orta sehpa, bakır aydınlatmalar ya da pirinç banyo aksamları detaylardan gelen güzelliği dekorasyonunuza yansıtacak ev dekorasyon fikirleri arasında yer alıyor. 

kitaplık raflı köşe koltuk takımı

İşlevsel Çözümler 

Mobilya tasarımlarında ön plana çıkan işlevselliği bir dekorasyon trendi olarak algılamayabilirsiniz. Günümüzde ev dekorasyon fikirleri hem göze hem de ihtiyaca hitap edecek şekilde oluşuyor. Bu durumun temel sebebi dünyanın genel olarak yaşam şeklinin değişmesi, evlerin küçülmesi, tek başına yaşamayı seçen insanların sayısının artması gibi durumların her geçen gün artması. Yaşam şekli ve alışkanlıkları değişirken işlevsel mobilyalar da ön plana çıkıyor. Aynı anda kanepe, kitaplık ve yatak olarak kullanabileceğiniz bir parça size büyük bir rahatlık sunarken aynı zamanda 2018 yılının dekorasyon trendleriyle de hoş bir uyum yakalamanızı sağlıyor. 

lacivert ve taş rengi kadife koltuk

Kadifenin Yumuşaklığı ve İhtişamı ile Yeniden Karşılaşın 

Kadife uzun yıllar boyunca ev dekorasyonunda çok sık tercih edilen kumaşlardan birisi olmuştur. Kadifenin kullanıldığı parçalar pek çok insanda hantal ve gösterişli ön yargısının oluşmasına neden olsa da yeni dekorasyon trendlerinde öne çıkan kadifenin kullanım şeklini kolayca benimseyebilirsiniz. Modern tasarımları ön plana çıkaracak bir detay olarak tercih edilen kadife kumaşların renk seçimleri de ön yargınızı değiştirecek şekilde yapılıyor. Eskiden kadife denildiği zaman siyah, gece mavisi ya da şarap kırmızısı gibi ağır tonlar akla gelirken günümüzde mint yeşili, deniz mavisi ve uçuk pembe gibi kullanılarak bu parçalarda modern bir görünüm elde ediliyor. 

metal modenr duvar aydınlatması

Metalik Detaylar 

Ev dekorasyonu fikirleri için ufak bir araştırma yaptığınız zaman yeni sezonda metal aksesuarların çok fazla ön plana çıktığını görebilirsiniz. Aydınlatma aksesuarlarında, dekoratif duvar ürünlerinde ya da mobilyalarda ön plana çıkan metal detayların yanı sıra mat metalik renklerin de 2018 yılında dekorasyon trendlerinde ön plana çıktığını söylemek mümkün.