KOLÇAKLI SANDALYE MODELLERİ

Kolçaklı sandalye modelleri hem şık tasarımları hem de konfor sunmaları sebebiyle oldukça sık tercih edilen sandalye modelleri arasında yer alırlar. Rahatlık yemek odasında en az odanın dekorasyonu kadar önemlidir. Sonuç olarak yemek odalarında aile bireylerinin ve misafirlerin yemek yerken aynı zamanda güzel zaman geçirmesi ve sohbet etmesi önemlidir. Kolçaklı sandalye modelleri kollar ve dirsekler için ekstra destek sağlar ve masada oturan herkesin çok daha rahat hissetmesine yardımcı olur. Özellikle sohbet ve keyif dolu yemeklerde misafirleriniz için konfor sağlamak istiyorsanız mobilya seçimi yaparken kolçaklı sandalye modellerini mutlaka incelemelisiniz. 

Yemek Odası İçin Kolçaklı Sandalye Seçerken Dikkat Edilmesi Gerekenler 

Kolçaklı sandalye kullanmak büyük bir konfor sunsa da bu sandalyeleri seçerken alan planlamasını daha dikkatli ve düzgün yapmanız gerekir. Eğer planlamada hata yaparsanız daracık bir yemek masasında rahatsız bir oturma düzenine sahip olabilirsiniz. Bu nedenle yemek masasına yerleştireceğiniz her kolçaklı sandalye için ekstradan 12 cm?lik bir boşluk bırakmaya özen gösterin. Her masanızın etrafında çok sayıda oturma alanına ihtiyaç duyuyorsanız masanın köşelerine kolçaklı sandalye yerleştirip aralarda kalan bölümlere kolçaksız sandalye koyabilirsiniz. Bu sayede hem çok sayıda misafir ağırlayacak alana sahip olur hem de daha az katılımlı yeme ziyafetlerinde konuklarınıza kolçaklı sandalye konforu sunabilirsiniz. 

Kolçaklı sandalye seçerken sandalyenin kollarının masa tablasını ile aynı hizada ya da tablanın üzerinde olmasına özen gösterin. Eğer tercih edeceğiniz sandalyenin kolçakları masa tablası ile yakın olursa oturan kişiler rahat edemez ve kolçaklı sandalye konforu hayal etmediğiniz bir deneyime dönüşür.  Kolçaklı tasarımlar oturma alanını sınırlandırdığı için mutlaka sandalyenin oturma alanını ölçün ve size uygun olup olmadığına karar verin. Sırt yüksekliği, oturma yüksekliği, oturma derinliği ve genişliği kolçaklı sandalye seçerken daha çok dikkat etmeniz gereken ölçülerdir.

kolçaklı siyah sandalye, siyah yemek odası takımı

Kolçaklı Sandalye Seçiminde Malzemenin Önemi 

Sadece kolçaklı sandalye için değil sandalye seçerken de üretim materyallerini kendi ihtiyaçlarınıza göre seçmeniz sizin için büyük bir konfor sağlar. Malzeme seçiminde işlev, temizlik ve görünüm gibi kriterler önemlidir. Plastik ya da akrilik malzemeden üretilen kolçaklı sandalye modellerinin bakımı fazlasıyla kolaydır ve rahatlıkla temizlenebilir. Kalabalık aileler için bu malzemeyi tercih etmek konfor sağlar. Sandalyede ahşap tercih etmek bir klasiktir. Pek çok yemek odasındaki sandalyelerin ahşap malzemeden üretilmiş olduğunu görebilirsiniz. Ayrıca ahşabın klasiklikten daha büyük bir avantajı da var. Ahşap tasarımların çeşitliliği malzemenin mobilya üretiminde çok yaygın kullanılması sebebiyle fazla olmasıdır. Sandalye için tercih edebileceğiniz bir diler malzeme ise metaldir. Metal sandalyeler mutlaka konforlu bir oturma ve yaslanma minderi ile tamamlanırlar. Oldukça dayanıklı ve kolay temizlenebilir bir malzeme olan metali de modern, minimal bir tercih yapmak için seçebilirsiniz. Yemek odası dekorasyonunda rustik ya da tropikal bir görünüm elde etmek için rattan ya da hasır malzemeden üretilen kolçaklı sandalye modellerini tercih edebilirsiniz. 

Yemek Odası İçin Sandalye Seçimi 

Yemek odası için sandalye seçerken oturma alanından kullanım konforuna kadar pek çok detayı bir arada gözden geçirmeniz gerekir. Kolçaklı sandalye seçerken dikkat etmeniz gerekenleri not aldıktan sonra yemek masanız için bağımsız bir sandalye seçmek istediğiniz zaman mutlaka dikkat etmeniz gerekenleri de bilmelisiniz. 

Sandalyenin ve masanın yerden yüksekliklerinin orantılı olması çok önemlidir. Ancak bu orantıyı yakalamak yerine sandalyenin oturma hizasından masa tablasına kadar olan yüksekliği ölçebilirsiniz. Bu ölçü size rahat bir oturma alanı için ne kadar yeriniz olduğunu gösterir. Aynı zamanda masanın altında tasarım detayları varsa da sandalye için yeterli yeriniz olup olmadığını öğrenebilirsiniz. 

Masa tablası ile sandalye iskeleti arasında bir uyum yakalamak odanın daha güzel gözükmesinde yardımcı olur. Bu uyumu sağlamanın tek yolu takım mobilya almak değildir. Siyah deri döşemeli sandalyeler ile üzerinde deri detayı bulunan ahşap bir masa tablası harika bir uyum sunar ve bu parçaları bağımsız olarak satın alabilirsiniz. 

Sandalye seçerken sandalyelerin sırt yüksekliklerinin masa tablasının yüksekliğinden fazla olması sandalyenizin konfor sağlaması için önemlidir. Masa tablasının altında kalan sandalye sırtları oturanların arkalarına yaslanmasını imkansız hale getireceğinden dolayı rahatsızlık hissi verir. 

Eğer yemek odası olarak kullanacağınız alan darsa bu alanda sandalye tercihini birbirine geçebilen modellerden yana kullanabilirsiniz. Bu sayede birkaç sandalye sürekli masa etrafında kalırken kalan parçaları sadece ihtiyaç halinde ortaya çıkararak daha ferah bir alan elde edebilirsiniz. 

Yemek masanızın çevresine yerleştireceğiniz sandalyelerin masanın bacaklarına denk gelmemesi önemlidir. Özellikle köşeli tasarımlarda köşelere denk gelen sandalyelerin masa bacağı ile çakışma ihtimali vardır. Sandalye ve masa ölçümü yaparken bu ihtimali ortadan kaldıracak şekilde hesaplama yapmaya çalışın. Aksi takdirde yemek yerken sıkışık bir ortama ve insanların hareket etmekte zorlandığı bir yemek masasına sahip olursunuz. 

Zevkinize Göre Tercih Edebileceğiniz Sandalye Modelleri 

Mobilya seçerken her zaman takım mobilyaları seçmek zorunda değilsiniz. Takım mobilyalar dekorasyonda büyük bir kolaylık sağlasa da yemek odanızda değişiklik istediğiniz zaman sadece sandalyelerinizi yenileyebilir ya da tam tersini yapabilirsiniz. 

Konforlu Oturma Alanında Zirve 

berjer tipi kiremit rengi kolçaklı sandalye

Ahşap sandalye modelleri yumuşak dokuları ve hatları ile çok sık tercih edilirler. Yemek odası dekorasyonunda farklı tipte sandalye modellerini rahatlıkla kullanabilirsiniz. Bu seçim hem alanın daha enerjik ve canlı gözükmesini sağlar hem de ihtiyaçlarınıza daha kapsamlı cevap almanızda yardımcı olur. 

Modern ve Keskin Detaylar

siyah modern kolçaklı sandalye

Yemek odası için tercih edeceğiniz dekorasyonda nötr renklere ağırlık vererek alanın daha ferah ve sakin gözükmesini tercih edebilirsiniz. Tercihinizi gri ya da bej gibi nötr renklerden yapacaksanız minimal detaylara sahip üzerinde daha koyu tonlarda nötr renkler barındıran kolçaklı sandalye modellerini tercih edebilirsiniz. 

Retronun Vazgeçilmezliği

fuşya kadife renkte kolçaklı retro sandalye

Yemek odasında daha sıcak ve canlı bir hava yaratmak istediğiniz zaman retro tarz oldukça rahatlıkla tercih edebileceğiniz seçeneklerden birisi. Uzun yıllar boyunca yemek odası dekorasyonda sıkça tercih edilen retro detaylar yenilikçi ve konforlu kolçaklı sandalye modelleri ile yeniden ön plana çıkıyor. Aynı rengin farklı tonlarını kullanarak masa çevresinde çeşitliliği sağlayabileceğiniz sandalyeler retro vurgusunu başarılı bir şekilde yapıyor. 

Detaylardan Gelen Şıklık

modern kolçaklı sandalye

Kolçaksız ve kolçaklı sandalye tasarımlarını bir arada kullanarak konforlu ve geniş alanlar yaratmak mümkün. Ahşabın dayanılmaz cazibesini döşeme detayları ile yansıtan sandalye modelleri yemek odalarında oldukça sıcak ve etkileyici bir hava elde etmenizi sağlayacak. Yemek odası dekorasyonunda detayları ön plana çıkarmak isteyenler için döşemeli sandalye modelleri her zaman iyi bir seçenektir. 

Gösterişli Ziyafetler

retro kolçaklı sandalye

Yemek odası için ayrılmış geniş bir alan ya da farklı bir oda varsa bu alanın dekorasyonunda biraz iddialı tasarımları tercih edebilirsiniz. İlk bakıldığı zaman Orta Çağ?da bir sarayda kurulan büyük bir ziyafet sofrasında kullanılmış hissi veren bu döşemeli ahşap sandalye modelleri  az sayıda mobilyanın kullanıldığı yemek odalarında rahatlıkla tercih edilebilir. Ahşap ile döşemenin başarılı bir şekilde uyum sağladığı tasarımlardan birisi olan parça aynı zamanda detayları ile gerçek bir ziyafet sofrası yaratmanın ön koşulu gibi gözüküyor.