Değişmeyen Bir Trend: Ahşap Dekorasyon Fikirleri

Ahşap dekorasyon, iç mekanlarda doğal ve sade bir atmosfer yaratmak isteyenlerin öncelikli tercihleri arasında ön plana çıkıyor. Mobilyalarda sık sık görmeye alışkın olduğumuz ahşap etkisi, özellikle de son dönemde aksesuar ve mutfak eşyalarının kullanımında da yükselen bir trend haline geliyor. 

Peki aradan yıllar geçse de modası hiç geçmeyen, yaşam alanlarına karakteristik bir doku kazandıran ahşap dekorasyon fikirleri ile evlerinizi yeni baştan tasarlamaya ne dersiniz? Ahşap dekorasyon önerilerine yer verdiğimiz yazımızda sizler için evlerinizde göz dolduran bir şıklık yaratmanıza yardımcı olacak dekorasyon sırlarını paylaşıyoruz. 

Şık ve Gösterişli Ahşap Dekorasyon Fikirleri

sir yemek odası

Doğallığını kaybetmeyecek şekilde dizayn edilmiş iç mekanlarda huzur bulan dekorasyon tutkunları tarafından en çok tercih edilen dekorasyon stillerinden biri olan ahşap dekorasyon; daha önce de sözünü etmiş olduğumuz gibi hemen her dönem trend olmayı sürdürüyor. 

Doğallığı sevenlerin gözdesi olduğunu bildiğimiz ahşap dekorasyon fikirleri, hem ahşap mobilyalarla hem de farklı tarzlara göre tasarlanmış mobilya çeşitleri ile kusursuz bir uyum sergilediğinden iç mekanlara doğal ve stil sahibi bir kimlik kazandırıyor. 

Peki dekorasyonda ahşabın söz sahibi olduğu evler nasıl dizayn edilmelidir? Doğayı yaşam alanlarına taşıyacak ahşap mobilya dekorasyon fikirleri nelerdir? İşte yanıtı! 

1. Ahşap Koltuklar ile Ahşap Salon Dekorasyonu 

comodo kose koltuk

Salon ve oturma odaları, gün içerisinde aile üyelerinin sık sık bir araya geldiği yaşam alanlarının merkezidir. Bu alanlarda ahşabın doğallığını hissettirecek bir dekorasyon tarzı oluşturmak ise ancak koltuk; sehpa ya da yemek masası gibi dikkat çeken parçalarda ahşap kullanımı ile mümkündür.  

Örneğin ahşap ayaklı bir ağaç koltuk takımı ya da ahşap detaylar ile bezeli gösterişli bir berjer ile ahşap dekorasyon ambiyansını kolaylıkla elde edebilirsiniz. Loda’nın yüksek zevk sahibi kişilere hitap eden şık oturma odası mobilyaları, ahşap dekorasyon fikirlerini hayata geçirirken hayal ettiğiniz gibi bir stilin kapılarını aralayacaktır. 

Salon ve oturma odası dekorasyonunda, köşe koltuk kullanımı ile ilgili fark yaratacak ilham fikirlerini Dekorasyonda Köşe Koltuk Kullanımı başlıklı yazımızı okuyarak öğrenebilirsiniz. 

2. Doğayı Eve Taşıyan Ahşap Pencereler 

ahşap pencere

İç mekan dekorasyonlarında küçük ayrıntılar, ilk bakışta çok etkili değillermiş gibi görünseler de ortamdaki havayı doğrudan farklılaştırabilir. Bu anlamda perdelerin arkasına gizlendiği için dekorasyonda söz sahibi olmadığını düşündüğünüz pencerelerinizi, ahşap dekorasyon oyununa dahil ederek kusursuz bir ortam yaratabilirsiniz. 

Eğer imkanınız varsa pencerelerin çerçevelerini ahşap ile kaplattırabilirsiniz. Buna ek olarak ahşabın sıcaklığını artırmak adına pencerenin önüne ahşap ile uyum oluşturacak saksı bitkileri ya da çeşitli aksesuarlar yerleştirebilirsiniz. 

3. Ev Girişinde Ahşap Kullanımı 

sir dresuar

Ahşabın yaydığı doğallığı evinizin kapısından içeri girdiğiniz andan itibaren hissetmek isterseniz evin girişini de buna uygun biçimde dekore edebilirsiniz. Kapı önüne yerleştirdiğiniz ahşap bir dresuar ya da ahşap çerçeveli bir ayna, yaratmak istediğiniz atmosferi kusursuz bir biçimde yansıtacaktır. 

4. Ahşap Dekorasyon ile Çalışma Alanlarında Doğallık

edim çalışma masası

Ahşabın, en çok yakıştığı alanlardan biri de çalışma odaları ve çalışma alanları. Özellikle evden çalışma kültürünün pek çok sektörde yaygınlaştığı günümüzde, çalıştığınız alanları motivasyonunuzu artıracak ve dikkat dağıtmayacak biçimde dekore etmeniz oldukça önemli. 

Ahşap dokulu bir çalışma masasını, ahşap rengi kitaplıklar ile birlikte kombinleyerek ağaç dokusunun yaydığı sadelik etkisini güçlendirebilirsiniz

5. Ağaç Masa ile Fütüristik Bir Atmosfer  

form yemek odası

Ahşap dekorasyon fikirleri arasında olmazsa olmaz bir diğer önerimiz de yemek odalarında fütürist bir atmosfer yaratmak adına masa ve sandalyelerde de ahşap kullanımına önem verilmesi. 

Ahşap ev dekorasyonunu hayata geçirmek için sizler de evinizde yemek yediğiniz bölümlerde ağaç yemek masası ve sandalyelerini tercih edebilirsiniz. Hem şıklığı hem de kalitesi ile beğeni toplayan en güzel yemek odası takımları için ise Loda’nın yemek odası kategorisini ziyaret edebilirsiniz

6. Ahşap Dekorasyon ile Yatak Odalarında Sadelik 

sahra yatak odası

Evinizin tamamen size özel olan yatak odalarının aradığınız konforu ayaklarınıza sermesi için estetik ve işlevsel çözümler sunan yatak odası mobilyaları ile donatılması gerekir. Peki yatak odanızı ahşap dekorasyon fikirleri ile yenilemeye ne dersiniz? 

Yatak odası takımları arasından ahşap dokulu mobilyaları tercih ederek ya da halihazırda var olan mobilyalarınızı ahşap detayları ile dikkat çeken tamamlayıcı ürünler ile kombinleyerek görmek istediğiniz sadeliği kolaylıkla yaratabilirsiniz. 

Örneğin ahşap bir şifonyer, ahşap çerçeveli bir ayna ile güçlü bir dekoratif tarz oluşturacaktır. Öte yandan yakın geçmişte unutulmaya yüz tutsa da son dönemde yeniden trend olan rattan yatak başlıkları, ahşap ayrıntıları ile dikkat çeken komodin ve gardıroplar ile bütünlük oluşturabilir. 

7. Ahşap TV Üniteleri ile Gelen Şıklık 

eva tv ünitesi

Televizyon ünitelerinin, oturma odası ve salon dekorasyonunda işlevsel bir öneme sahip olmasına ek olarak estetik bir görünümün de anahtar parçalarından biri olduğu söylenebilir. Bu doğrultuda, evinizin bu alanlarında ahşabın söz sahibi olduğu bir dekorasyon stiline yer vermek için televizyon ünitelerinden faydalanabilirsiniz. 

Diğer mobilyalarınızın tarzına uygun olmasına özen göstererek seçtiğiniz televizyon üniteleri ile ahşap dekorasyon fikirlerini kolaylıkla hayata geçirebilirsiniz. 

8. Ahşap Dekorasyon Fikirleri ile Aydınlatılan Alanlar

paro aydınlatma

Rustik dekorasyonun vazgeçilmez parçalarından biri olan ağaç dokulu ve ahşap aydınlatma ürünleri, ahşap dekorasyon fikirlerinin de olmazsa olmazları arasında öne çıkıyor. Ahşap ayaklı bir lambader, ahşap detaylar ile bezeli bir sarkıt lamba ya da ahşap abajur ve avizeler; ev dekorasyonunda otantik bir ambiyans yaratabilir. 

Eviniz için aydınlatma seçimi yaparken size fayda sağlayacağını düşündüğümüz önerileri, Aydınlatma Seçimi İpuçları başlıklı yazımızdan okuyabilirsiniz. 

9. Ahşap Aksesuarlar ile Tamamlanmış Bir Stil 

Ahşap mobilyalar kısa bir süre öncesine dek fazlasıyla hacimli ve çok yer kaplayacak şekilde üretildiği için ufak alanlar için pek kullanışlı değildi. Yeni trendlere uygun olarak tüm mobilya çeşitlerinde artık evinizde daha az yer kaplayacak ürünler bulmanız mümkün. 

Çok dar alanlarda ahşabın cam ve ayna süslemeli ürünlerini kullanarak ya da işlevsel puf modellerini tercih ederek de küçük göz hileleri yapabilir, dekore ettiğiniz alanı çok daha geniş ve ferah gösterebilirsiniz.

Ahşap Ev Dekorasyon Ürünlerinin Sağladığı Avantajlar

daytona yemek odası takımı

Ahşap dekorasyon şu anda tüm dünyada popüler bir akım olmasının yanı sıra Anadolu kültürünün de en önemli örnekleri arasında yer almaktadır. Anadolu Selçuklu döneminde sanatsal bir tavır sergileyen ahşap ev dekorasyonu, Osmanlı dönemine gelindiğinde de aynı etkiyi sürdürmüş; günümüzde artan bir popülarite ile evlerde yerini bulmaya devam etmektedir. 

Peki ahşap ev dekorasyon ürünlerinin sağladığı hangi avantajlar ev dekorasyonunda ahşap mobilya kullanımını daha popüler hale getirmiştir? 

  • Ahşap mobilya ürünleri toz çekmedikleri için her daim parıldayan mobilya çeşitlerindendir. Bu da gösterişli bir stili gözler önüne serer. 
  • Buna ek olarak ahşabın rutubeti emmesi, havadaki nem dengesini kurmaya yardımcı olur. Bu yüzden özellikle ofis ve çalışma alanı dekorasyonlarında ahşap mobilyaların tercih edilmesi önerilir. 
  • Ahşabın sürdürülebilir bir malzeme olması, çevreci bir kullanım sunar. 
  • Ahşap dekorasyon ürünlerinin bir diğer avantajlı yönü ise oldukça kaliteli bir yapıya sahip olmalarıdır. Ahşap malzemeden üretilen mobilyalar, suya ve ısıya karşı dayanıklı oldukları için uzun yıllar boyunca ilk günkü halini koruyabilir. 

salda berjer

Başarılı mobilya tasarımcılarının zevkini ve yetenekli mobilya ustalarının kusursuz el işçiliğini yansıtan ahşap ev dekorasyon ürünleri için lüks tasarımı yüksek kalite ile buluşturan Loda Mobilya’yı tercih edebilirsiniz. 

Beğendiğiniz şık ve işlevsel ahşap mobilya modellerini hemen teklif sepetinize ekleyerek Loda’nın size özel fiyat tekliflerinden faydalanabilirsiniz. Loda Mobilya’nın fark yaratan ürünlerini yakından görmek için en yakın Loda mağazasını ziyaret edebilirsiniz.