KonMari Metodu ile Ev Düzenleme Önerileri

Son dönemlerde popüler hale gelen KonMari metodu basit şekilde bir çeşit Japon düzenleme tekniğidir. Dünyanın dört bir tarafında uygulanan KonMari metodu, minimalizmden ilham alarak yaşam alanlarını sadeleştirmeyi ve hayatınızı bir düzene oturtmayı hedefler.

Marie Kondo’nun 2014 yılında çıkardığı “The Life-Changing Magic of Tidying Up” adlı kitabında anlattığı KonMari metodu, basit ama etkili yöntemlerle yaşam alanlarınızı düzenleyerek hayatınızı da düzene sokuyor. Temelinde evinizdeki eşyaların bulundukları alana göre değil de kategorilere göre ayrılmasını sağlayan bu metot ile siz de ev düzenlemeleri yapabilir, zihinsel olarak rahatlayabilirsiniz.

Lüks ve modern mobilyanın adresi Loda Mobilya olarak, ülkemizde de giderek yaygınlaşan konmari metodu hakkında merak edilenleri sizler için derledik. Dilerseniz önce KonMari metodu nedir sorusuna cevap verelim.

Aynı zamanda blogumuzda yer alan Adını Sıklıkla Duyduğumuz Minimalizm Ne Değildir? başlıklı yazımızı okuyarak KonMari metodunun temelinde yatan felsefeye giriş yapabilirsiniz.

KonMari Metodu Nedir?

Kendisini düzen danışmanı olarak tanıtan Marie Kondo’ya ait olan KonMari metodu, ilhamlarını minimalizmden alır. Türkçe’ye “Hayatı Sadeleştirmek İçin Derle, Topla, Rahatla” olarak çevrilen kitapta detaylıca anlattığı felsefesinin temelini, evinizde bulunan eşyaların size kendinizi nasıl hissettirdiği sorusu oluşturuyor.  

İlk bakışta yalnızca bir ev düzenleme tekniği gibi gözükse de gerçekte bir hayat felsefesi olan KonMari metodu, hayatınızın tamamına uygulayabileceğiniz bir teknik. “Hayat, ancak evinizi düzene soktuktan sonra başlar.” diyerek felsefesini özetleyen Marie Kondo, metodun sadece evinize değil ruhunuza da iyi geleceğini belirtiyor.

O halde gelin KonMari tekniği uygulayarak evinizde yapabileceğiniz 6 ev düzenleme önerisine geçelim! 

Konmari Metodu ile Düzenleme Önerileri

Konmari metodunu uygulayarak sadece eşyalarınızda değil aynı zamanda yaşantınızda da etkilerini görebileceğiniz düzenleme önerilerine geçebiliriz. Listemizde sayacağımız maddeleri doğru bir şekilde yaptığınızda, etkilerini kolaylıkla hissedeceksiniz.

1. Eşyalarınızı Kategorilere Ayırın

 Yazımıza girerken de bahsettiğimiz gibi KonMari’yi diğer tekniklerden ayıran en önemli unsur eşyaların bulundukları yere göre değil kategorilere ayrılarak düzenlenmesidir. Örneğin şifonyerinizde ve gardırobunuzda bulunan eşyaları ayrı düzenlemek yerine bir araya getirerek düzenleyebilirsiniz. 

Bu sayede hangi eşyalara sahip olduğunuzu net bir şekilde göreceksiniz. Dağınıklığın önüne geçerek eşyalarınızı ihtiyacınız olduğu anda kolay bir şekilde bulup kullanmanızı sağlayacak. 

2. Fazlalıklardan Kurtulun

 KonMari metodunun temelini oluşturan fazlalık olan eşyalardan kurtulmak, düzenleme yaparken her zaman aklınızda tutmanız gereken bir düşünce. Eşyalarınızı toparlarken elinize   aldığınızda “Buna gerçekten ihtiyacım var mı? Bu beni mutlu ediyor mu?” sorularını sormanız ihtiyacınız olmayan eşyalardan kurtularak evinizin rahatlamasına yol açar. 

Sadece ihtiyacınız olan ve sizi mutlu edecek eşyaları evinizde tutmanız hem dağınık bir görünümün önüne geçer hem de her gün etrafınızda olan eşyaların sizi rahatlatmasını sağlar. Belki bir daha hiç giymeyeceğiniz bir tişörtün dolabınızdaki varlığının sizi mutsuz etmesine asla izin vermeyin.

Tabii ki de fazlalıklardan kurtulmak lüks ve modern mobilyalardan vazgeçeceğiniz anlamına gelmiyor. Loda Mobilya mağazalarında bulabileceğiniz mobilyalar evinizi düzenlerken ihtişamı da korumanıza yardımcı oluyor.

3. Şiddetli Çözümlerden Kaçınmayın

KonMari metodunun işe yaramasını istiyorsanız kendinizi tamamen hazır hissetmeden asla başlamayın. Unutmayın, bu metot ile evinizi düzenlerken her bir eşyayı dikkate almalı ve gerçekten ihtiyacınız olup olmadığını sorgulamalısınız. Yıllar öncesinden kalma bir mektup, artık kullanılmayan ama manevi değeri olan bir tişört veya eski bir havlu… Evinizde kalabalık yaratan ve duygusal olarak sizi etkileyen ne varsa kurtulmanız gerekiyor.

Evinizdeki fazlalıklardan kurtulduktan sonra hissedeceğiniz rahatlama hissi, sizi KonMari metoduna sadık kalmaya ve bu felsefeyi hayatınızın ortasına oturtmanıza sebep olacak.

4. Dolap Düzeninizi Değiştirin

Tüm kıyafetlerinizi odanızın orta yerine koydunuz, ihtiyacınız olmayan ve sizi mutsuz ettiğini düşündüklerinizden kurtulduysanız kilit kısma geçmek için hazırsınız! KonMari her ne kadar evinizin içindeki diğer eşyaları da kapsıyor olsa da gündelik yaşantınızın en önemli unsuru olan kıyafetler önem sırasında başı çekiyor. 

Kendisini düzenleme uzmanı olarak adlandıran Marie Kondo, bu derleme yöntemiyle yerleştireceğiniz dolabınızın bir daha dağılmayacağını söylüyor. Çekmecelere dik şekilde konumlandırılarak yerleştirilen kıyafetler, katlanıp tekrar yerine konulduğunda düzenleme sistemi hiçbir şekilde bozulmuyor. Tabii ki bu düzen sadece kıyafetleriniz için uygulanmıyor. Ev tekstil ürünlerinizi de bu şekilde derleyerek evinizin tamamında istikrarlı bir düzen yakalayabilirsiniz.

Kıyafetleriniz için her zevke uygun fonksiyonel gardıroplar için Loda Mobilyayı ziyaret edebilirsiniz.

5. Doğru Sırayı Takip Edin

Düzenleme yaptığınız sıra KonMari metodunda çok önemlidir. Marie Kondo’nun, müşterileriyle uzun saatler boyu yaptığı düzenleme dersleri sonucunda bulduğu ve en etkili olarak nitelendirdiği bu sırayı takip etmeniz yararınıza olacaktır.

  • Kıyafetler
  • Kitaplar
  • Belgeler
  • Genel ev eşyaları
  • Manevi değer taşıyan eşyalar

Görece uygulaması daha kolay olan, kıyafetlerle başlayıp manevi değeri yüksek sahip eşyalarla bitirilen süreç içerisinde karar verme mekanizmanız gelişir. Atması daha zorlayıcı olan son kısma geldiğinizde ise seçimlerinizi nasıl yapacağınızı kesinleştirmiş olmanız yağacağınız düzenlemenin sizin için daha kolaylaşmasını sağlar.

Kıyafetlerle başlanmasının bir diğer sebebi ise yaptıklarınızın karşılığını somut bir şekilde görüyor olmanızdır. Düzen içerisinde olan yatak odası mobilyaları ile karşılaşmak KonMari metodunu devam ettirmeniz için en büyük motivasyonu sağlar. Her kategoride, dağınıklıktan kurtulduğunuzu gördükçe motivasyonunuz artar, düzenleme sürecini kavrayışınız derinleşerek daha sağlam bir temele sahip olursunuz.

6. Kendinizi Yönteme Adayın

Elbette KonMari metodu uzun zaman sahip olabileceğiniz bir düzen sunuyor fakat süreklilik sağlayamazsanız hayatınıza olan etkileri uzun süreli olmayabilir. KonMari asla haftalık ya da aylık ev temizliğiyle bir tutulmamalıdır. Ömür boyu düzenli olmaya kendinizi adayarak, önce evinizi sonra hayatınızı yolunuza koymanızı sağlıyor. 

Dolayısıyla yukarıda listelediğimiz tüm maddeleri tek seferlik ya da ayın belli günlerinde uygulanacak maddeler olarak görmemeniz gerekir. Kendinizi bu metoda adar ve ev yaşantınızı ona uygun hale getirirseniz vadettiği düzeni yakalayabilirsiniz. Tabii ki bu da sizin sadece evinizde değil sosyal ve iş yaşantınızda da daha aktif ve üretken hale gelmenizi sağlayacaktır.

Marie Kondo, yaşadığınız ortamı düzene sokmanın bir görüntüden fazlası olduğuna inanıyor. Yukarıda saydığımız maddeler doğrultusunda evinizi düzenlerken, eşyalarınızla diyalog halinde olmalısınız. Süreçle temas halinde kalmayı olabildiğince sürdürmeli, vedalaşacağınız eşyalarınızı yeni bir yolculuğa başlatmalısınız. Ayrıca artık ihtiyacınız olmayan eşyalarınızı bağışlayarak geri dönüşüme de katkıda bulunabilirsiniz. 

Mobilya, dekorasyon ve tamamlayıcı aksesuarlarda modernlik, lüks ve konforu bir araya getiren Loda Mobilya olarak sizler için KonMari metodu hakkında merak edilenleri derlediğimiz bu yazımızda evinizde uygulayarak yaşamınızı yoluna koyabileceğiniz maddeleri sıraladık. 

Loda Mobilyanın lüks ve ihtişamlı mobilyalarını sepetinize ekleyerek teklif alabilir, evinizin ihtişamını ve lüksünü koruyarak KonMari metodu ile yeniden düzenleyebilirsiniz.

Yazımızı sonlandırırken, KonMari metoduyla düzenleyeceğiniz evinize tamamlayıcı dekorasyon fikirleri için Dekorasyonun Gizli Kahramanları; Tamamlayıcılar başlıklı yazımızı okuyarak Loda Mobilyanın tamamlayıcı mobilya çeşitlerine göz atabilirsiniz.

Bu içeriklerimiz de ilginizi çekebilir: