RUSTİK NEDİR? İLHAM VEREN RUSTİK DEKORASYON ÖNERİLERİ

Rustik kelimesini uzaktan ya da yakından dekorasyon ile uğraşan herkes mutlaka duymuştur. Rustik nedir? sorusuna verebileceğimiz birden fazla cevabın olması, bu tarz ile ilgili ön yargıların oluşması ve doğru kullanım trendi ile ilgili soru işaretlerinin bulunması konunun detaylı bir şekilde incelenmesi gerektiğinin en net göstergeleri arasında yer alıyor. 

Rustik Nedir?

Tüm bu soruları tek tek cevaplamadan önce son dönemlerde sık sık duymaya başladığımız rustik hakkında biraz bilgi edinelim. En çok bilinen anlamı ile rustik bir perde asma yöntemidir. Perdeleri düğmeler aracılığı ile bir kornişe asmak yerine büyük halkalar aracılığı ile metal ya da ahşap bir bar üzerine asmak mümkündür. Bu şekilde kullanılan perdelere rustik perde adı verilir. Özellikle yazlık evlerde, kır evlerinde ya da dağ evlerinde tercih edilen bu perde modelleri doğal detayları ve kendilerine has şıklıkları ile dikkat çekerler. Rustik nedir? Sorusuna cevap verirken elbette bir perdeden çok daha fazlasından bahsetmek mümkün.

kırmızı çiçekli krem rengi rustik perde

Perdenin adı ile dekorasyon trendinin doğrudan bağlantılı olduğunu söyleyebiliriz de. Rustik dekorasyondan bahsettiğimiz zaman doğal, doğaya ve insana saygı duyarak elde edilmiş aksesuarlar, geçmişe giden detayları barındıran ancak işlevsel ve modern mobilyalardan konuşabilirsiniz. Country dekorasyon tarzı ile dikkat çeken şıklığın bir araya geldiği rustik dekorasyon hem oldukça trend hem de uygulaması zor bir tarz. Ancak rustik tarzın zorluğu sizi kokutmasın öncelikle bu trendin detaylarını öğrenmek ve nasıl kombinleyebileceğinize dair fikir sahibi olmak mutlaka başarılı sonuçlar almanıza yardımcı olacak.

Rustik Dekorasyonda Öne Çıkan Unsurlar 

Rustik dekorasyonda öne çıkan en önemli unsur kesinlikle el yapımı ve doğal parçalardır. Hasır, bambu ya da rattan gibi doğal malzemelerden yapılan parçalar rustik dekorasyonda rahatlıkla kullanılır. Hatta bu malzemelerin dekorasyon için oldukça önemli olduğunu düşündüğümüz zaman neden yazlık evi, çiftlik evi gibi mekanlarda bu ürünlere daha çok yer verildiğini ve rustik tarzın bu mekanlarda daha çok tercih edildiğini anlayabiliriz. Rustik tarzda dekore edilmiş bir alanda bu doğal malzemelere yine detayları ile dikkat çeken taş veya fayanslar eşlik eder. Üzerinde el yapımı desenlerin bulunduğu seramikler, mermer ya da doğal taşlar rustik tarzın vazgeçilmezleri arasında yer almaktadır. 

Doğallıktan bahsederken doğadan gelen materyallerden bahsetmemek olmaz. İşlenmemiş ahşap, boya yerine renkli vernik ile renklendirilmiş mobilyalar, metal aksamlar, porselen ve seramik bu tarzı güçlendirmek için kullanılabilecek malzemeler arasında yer almaktadır. Doğadan gelen bu malzemeleri toprak tonları başta olmak üzere tüm natürel renkler ile birlikte kullanabilirsiniz. 

Rustik Dekorasyon Önerileri 

Rustik tarzı evinizin her yerinde hatta bütününde kullanabilirsiniz. Bu tarzı sadece yazlık evlerde, sahil evlerinde ya da dağ evlerinde tercih etmenize gerek yok. Doğru parçaları bir araya getirdiğiniz zaman oldukça modern ve dikkat çekici alanlar yaratabilirsiniz. 

Modern ve Rustik Bir Arada 

Şık bir yemek odasında ihtiyacınız olan her parçayı karakteristik tasarımlardan seçtiğiniz zaman hem şehrin modern havasına ayak uydurabilir hem de rustik tarzın rahatlığını yaşayabilirsiniz. Açık renk duvarlar tercih etmek, halı yerine kilim ya da post kullanmak, hem doğal ahşap rengi hem de renklendirilmiş mobilyaları birlikte tercih etmek şehirdeki evinizde bu tarzı kullanmanızı sağlayacak.

rustik tarzda doğal ağaç masa bench ve 2 adet sandalye

Ahşabı Öne Çıkarın 

Eğer bir dağ evinde ya da yazlık bir evde rustik tarz kullanacaksanız duvarlarınızın ahşap olması bu tarzı oldukça güçlendirecek önemli bir detaydır. Genellikle tatil kaçamakları için alınan evlerde duvarların enerjisine de büyük önem verilir. Ahşap yapılarda rustik tarzı kullanmak çok kolaydır. Mobilyalarda doğal renkleri tercih ederken bu mobilyaların ahşaptan yapılmış olmasına özen gösterebilirsiniz. Doğal renklere sahip el dokuması kilimler ve tek renk koltuk döşemeleri ile şık bir tarz elde edebilirsiniz. Rustik dekorasyonda ahşap mobilyalarınızın renkli olmasından kaçınmalısınız. Eğer mobilyalarınızı renklendirmek istiyorsanız renkli vernikleri ufak parçalarda tercih ederek yaşam alanlarınızı düzenleyebilirsiniz.

rustik tarzda döşenmiş ağaç ev

Yatak Odasına Rustik Detaylarla Gelen Şıklık 

Dekorasyonda sadece renklerle kontrast yapmazsınız. Tarzlarla da kontrast yapabilirsiniz ve bunu doğru yaptığınız zaman sıra dışı bir görünüm elde edebilirsiniz. Gösterişli detaylarla aslında avangart tarzda rahatlıkla tercih edilebilecek bir avize tasarımını dokusu ve renkleri ile rustik tarzı başarılı bir şekilde destekleyen yatak odası mobilyaları ile birlikte kullanabilirsiniz. Bu size ışıl ışıl, doğal, huzurlu ama kendinizi özel hissetmenizi sağlayacak bir alan yaratma konusunda yardımcı olur. 

beyaz renk ile kombinlenmiş rustik tarzda yatak odası

Rustik Detaylar ile Kendinizi ve Sevdiklerinizi Şımartın 

Banyolar hem oldukça pratik olması istenilen hem de insanın günün yorgunluğunu atabileceği konfora sahip olması gereken mekanlardır. Rustik detaylara sahip bir banyoda kendinizi hiç olmadığınız kadar özel hissedebilirsiniz. Ahşabın ön planda olduğu, oldukça şık bir banyo küvetinin bu dekorasyona sağladığı etkileyici şıklık ve sıradan bir banyo dekorasyonu yerine şık mobilyalarla tamamlanmış gerçek bir yaşam alanı ile hem sıra dışı hem de kendinizi iyi hissettirecek bir banyoya sahip olabilirsiniz. 

rustik tarzda hazırlanmış banyo, küvet ve sandalye

Mutfaklarda Modern Tasarım Konforu ve Rustik Şıklık 

Mutfak dekorasyonunda işlevsellik çok önemlidir. Evde yaşayan herkesin en çok zaman geçirdiği alanlardan birisi olan mutfakta hem pratik hem işlevsel çözümlere ihtiyaç duyarsınız. Bu nedenle mutfak dekorasyonunda işlevsel ve modern parçalar ön plana çıkar. Aslında rustik dekorasyon trendi ile modern çizgileri bir araya getirerek  şık, zaman geçirmekten keyif alabileceğiniz ve işlevsel bir mutfak yaratabilirsiniz. Mutfak aydınlatmasını ön plana çıkaran stor perde, modern içerikleri ile kullanım kolaylığı saplayan dolap tasarımları, ankastre beyaz eşyalar ve ahşap mobilyalar bir araya geldiği zaman tam olarak ihtiyacınız olan şıklığı ve konforu bir arada bulacaksınız.

rustik tarzda dekore edilmiş mutfak

Rustik Tarz Hakkında Sizi Yanıltanlar 

Rustik tarz için sahip olunan en büyük ön yargı bu tarzın sadece eski ve ahşap evlerde uygulanabileceğidir. Elbette eski tarz evlerde bu tarzı uygulamak daha kolay olabilir ancak önemli olan hangi parçaları kullandığınızdır. Ahşap bir evde retro, modern ya da avangart bir tarz uygulayabileceğiniz gibi modern bir ev mimarisinde rustik tarzı rahatlıkla kullanabilirsiniz. 

Rustik dekorasyonun şıklıktan, modernlikten ve en önemlisi işlevsellikten uzak olduğu düşünülebilir. Günümüzde doğaya olan eğilim her geçen gün artıyor. Ahşap ve metal gibi doğadan gelen malzemeleri ham halleri ile kullanmak oldukça yaygın bir durum. Bu nedenle rustik tarzdan bağımsız olarak bu malzemelerin işlevselliği ve konforu her geçen artıyor. Rustik tarzın en önemli parçası olan doğal malzemelerin bu noktaya gelmesi tarzın da doğrudan olumlu şekilde etkilenmesinde yardımcı oluyor.

Rustik tarzı abartılı, aşırı doğal ve kaba bulanlar olduğu da bir gerçek. Ancak 1900?lü yılların çiftlik evlerine baktığınız zaman bu gerçekliği görebilirsiniz. Günümüzde ise modern tasarımların farklı tarzlara uyum sağlamasının daha kolay olduğunu göz önünde bulundurduğunuz zaman aslında istediğiniz her tarzı dilediğiniz gibi kullanabilmeniz mümkün. Avangart bir mutfak istiyorsanız bu mutfakta sadece gösterişi ön plana çıkaracağınız anlamına gelmediği gibi rustik bir mutfak istediğiniz zaman da eski zamanlarda olduğu gibi gözüken su tesisatlarına ve elektriksiz mutfak eşyalarına ihtiyacınız yok. Tek yapmanız gereken bu tarzı ön plana çıkacak renkleri, dokuları ve materyalleri iyi öğrenmek ve ihtiyaçlarınızla birleştirerek kullanmak.