Pastel Renklerle Yumuşaklığı Yakalayın: Dekorasyonda Soft Renklerin Gücü

Herkes konforlu bir ev dekorasyonu oluşturmanın hayalini kurar. Peki konforu sağlayan yalnızca mobilyaların biçimi midir? Tabii ki de hayır! Renklerin de bu konuda son derece önemli bir katkısı olduğunu ifade edebiliriz. Özellikle soft renkler, günümüzün en popüler dekorasyon stillerine ilham kaynağı olmaktadır.

Konuya dair farklı bilgiler de almak adına Dekorasyonda Renk Uyumu başlıklı içeriğimizi de inceleyebilirsiniz.

Dekorasyonda Hangi Soft Renkler Kullanılmalı?

Dekorasyonda aktif rol alan soft renkler; açık mavi, açık yeşil, bej, pudra, hardal sarısı ve açık gri gibi seçeneklerdir. Özellikle mavi, yeşil ve pudra tonları huzur verici etkiye sahiptir.

Açık Mavi

Deniz ferahlığını ev ortamında hissetmek için kullanabileceğiniz en iyi soft renk daima açık mavi olacaktır. Bu rengi dilerseniz sanatsal bir tabloda dilerseniz de halıda kullanabilirsiniz. Koltuk takımında, berjerde ya da aynada da bu renge yer vermek mümkündür. Önemli olan ise abartısız bir şekilde ince detaylarda açık maviyi görmektir.

Açık Yeşil

Yemyeşil ormanların ruhunuza verdiği huzuru hayal edin. Peki evinizin dekorasyonunda neden doğal dokunuşlar olmasın? Açık yeşil renkte perdeler kullanabilirsiniz. Perdelerde bu rengi kullanmayacaksanız duvar rengi olarak yeşile bir şans verebilirsiniz. Bu rengin tamamen sakinleştirici bir etkisi var. Günün yorgunluğunu atarken kesinlikle işinize yarar!

Açık Gri

Minimal bir ev dekorasyonu oluşturma konusunda açık gri renkten faydalanabilirsiniz. Özellikle soft renk koltuk takımları dendiği an akla açık gri gelir. Koltuklarınızda bu rengi tercih ederseniz diğer dekorasyon ürünlerini pastel renklere sahip şekilde seçebilirsiniz. Çünkü pastel tonlar daima soft olanlarla uyum içerisindedir. Göz yormaz, modern görünür.

Bej

Bej her zaman dekorasyon yapmayı kolaylaştıran bir renk olmuştur. Soft renkler arasında sık sık öne çıkan bej; oturma odasında kullanılan koltuk takımlarında hayat bulur. Dilerseniz duvar dekorasyonunda, perdelerde, halılarda ve kırlentlerde de yer verebileceğiniz kurtarıcı bir renktir. İç açıcı, ferah görünen bir ev tasarımı yapmak adına bej renkten yardım alın. Loda Mobilya tarafından sunulan oturma odası takımları arasından da bej renkte seçim yapabilirsiniz.

Pudra

Pembenin en açık tonu olan pudra rengi, özellikle yatak odası dekorasyonuna hoş bir hava katar. Soft ev dekorasyonu dendiği an akla gelen bu renk, kendine has aurası ile dikkat çekicidir. Nevresim takımlarında, duvarda, sanatsal tablolarda ve komodin gibi mobilya parçalarında hayat bulur. Etrafa kusursuz güzellikte bir enerji yayar.

İsterseniz Ev Dekorasyonunda Renklerin Gücü başlıklı içeriğimizi de okuyarak renkler konusuna daha hakim olabilirsiniz.

Mutlaka Uygulamanız Gereken Soft Renklerle Dekorasyon Fikirleri

gauss koltukSoft renklerle dekorasyon yaparken doğru renk seçiminin nasıl yapacağını öğrenmiş olduk. Uygulayabileceğiniz diğer fikirler ise şu şekilde sıralanabilir:

Minimal Objelere Yer Verin

Minimal objeler, soft renklerle dekorasyon yaparken son derece işinize yarayacak eşyalardır. Biblolar, dekoratif eşyalar bu konuda sık sık öne çıkar. Bu tür eşyaları pastel renklerde de seçebilirsiniz. Soft renklerle tasarladığınız bir salonda, yatak odasında ya da genç odasında gayet hoş duracaklardır.

Dekoratif Aynalar Kullanın

Dekoratif aynalar sayesinde ortamı daha ferah gösterebilir, soft renklerle oluşturacağınız dekorasyonu destekleyebilirsiniz. Ayna çerçevesinin soft renklerden herhangi birine sahip olması, dingin bir aura oluşturmanızı sağlayacaktır. Örneğin pudra renginde bir ayna çerçevesi, dinlendirici etki yaratır. Kişi aynaya bakarken bile kendini kuş gibi hafif hisseder.

Duvar Dekorasyonuna Dikkat Edin

Duvar dekorasyonunun rahatlatıcı bir duruşu olmalı. Çünkü evin her yanını kaplayan duvarlar gün boyu dikkat çeker. Açık mavi, yeşil, turuncu, bej ya da gri fark etmeksizin seçeceğiniz duvar rengi evinizin genel enerjisini değiştirir. Daima eşyalarla uyumlu olan bir duvar rengi seçmelisiniz. Örneğin pastel renklerin gücünü kullandığınız bir salon dekorasyonunda duvarların daha soluk renklerden oluşması gerekir. Böylelikle göz yormayan, aksine dinlendiren bir görünüm ortaya çıkacaktır. Soft renkler duvar kağıdı için de uygundur. Duvarınızı boyamak yerine duvar kağıtları ile süslemek istiyorsanız bunu da bir düşünebilirsiniz.

Sade Mobilya Parçaları Tercih Edin

Sade mobilya çeşitleri, soft renklerle desteklendiği zaman kusursuz bir dekorasyon yaratılacaktır. Örneğin soft sarı renkte bir puf koltuk düşünün. Açık gri oturma grubunun yanında harika görünecektir öyle değil mi? Böyle minik dokunuşlarla hem sade hem de gösterişli bir dekorasyon elde edebilirsiniz. Mobilyalar desensiz olmalı, oymalar ve kıvrımlar barındırmamalı. Bu şekilde sade duruşu bozmadan etkili bir tasarım meydana getirebilirsiniz.

Soft renklerde ev dekorasyonu yaparken dikkat etmeniz gerekenleri yeni fikirler ışığında ele almış olduk. Siz de bu fikirleri uygulayarak içinize sinen, kendinizi huzurlu hissedeceğiniz bir dekorasyon yapabilirsiniz.