Sanat ve Eklektik Dekorasyonla İlham Veren Birleşimler

Sanat ve mimari alanda da adını duyduğumuz eklektik, kısaca farklı tarzların bir arada olmasını ifade eder. Eklektik stil dekorasyon ile yaşam alanınızı dilediğiniz gibi birleştirebilirsiniz. Gelin şimdi eklektik dekorasyon ne demek, nasıl uygulanır sorusu eşliğinde ilham verici bazı önerilerde bulunalım.

Eklektik Nedir?

Eklektik ev dekorasyonu ile ilgili detaylara inmeden önce kavram olarak eklektik nedir sorusuna yanıt verelim. Türkçe ifade edilişi ile eklektik, seçmeci-karışık anlamlarını karşılar. Pek çok alanda da kullanılan eklektik kavramı, kendini en çok sanat alanında ifade etme imkânı bulur. Böylece mimari alana da sirayet eden eklektik stil dekorasyonu kavramı da ortaya çıkmış olur.

Eklektik Dekorasyon Ne Demek?

Eklektik dekorasyon, farklı dekorasyon tarzlarının kontrastlığından yararlanan bir dekorasyon fikridir. Eklektik tarzındaki evlerde, tek bir dekorasyon stili yerine birbirinden farklı dekorasyon trendleri görürsünüz. Bu doğrultuda farklı renk, mobilya tarzı ve desenler öne çıkarak ev dekorasyonunda tek bir tarzın hakim görüntüsü önlenir. Eklektik dekorasyonu uygulama konusunda kararsızsanız şunu düşünün, tek bir dekorasyona uygun mobilya takımı veya bir stil keşfedemediyseniz bunu bir avantaja çevirebilirsiniz. Eklektik ev dekorasyonunun stil arayışı için özgürlük sunmasından faydalanarak farklı tarzları evinize zahmetsizce yansıtabilirsiniz.

Eklektik ev dekorasyonu uygularken hangi farklı tarzları bir arada kullanmak istediğinize karar verebilirsiniz. Bununla birlikte dilerseniz çağdaş tasarımlardan ilham alarak kafanıza göre bir eklektik dekorasyon yaratabilirsiniz. Şimdi eklektik ev stili oluştururken ilham alabileceğiniz önerileri sıralayalım.

Eklektik Tarz Ev Dekorasyonu İçin 5 İlham Verici Öneri

İşte size her evde göremeyeceğiniz ama doğru uygulamanız durumunda eviniz ile öne çıkabileceğiniz eklektik stil için 5 öneri!

Kontrast Oluşturan Renkleri Seçmek

Karışık bir düzeni simgeleyen eklektik dekorasyon, kendini en çok renklerle ifade eder. Mobilya ve aksesuarlarda farklı renkleri vurgulayarak tam anlamıyla eklektik stili ortaya çıkarabilirsiniz. Özellikle kontrast yaratan renkler seçmek, eklektik tarz oluşturmanıza yardımcı olur. Kontrast renkleri, evin bir bölümünde ya da tümünde kullanabilirsiniz. Örneğin; mavi ve turuncu ya da sarı ve mor renkleri kullanarak canlı bir tarz ile birlikte yumuşak bir geçiş stili de uygulayabilirsiniz. Eklektik dekorasyonu öne çıkararak zıt renklerin dikkat çekiciliğinden ve uyumsuzluğunda farklılığından faydalanabilirsiniz.

Salona Öncelik Vererek Zıt Parçalara Yer Açmak

Eklektik tarzlı ev dekorasyonunun en öne çıkan yerleşim alanı salondur. Oturma odası dikkat çeken ilk yaşam alanı olduğundan, buraya öncelik vererek zıt parçaların bir aradalığını tasarlayabilirsiniz. Farklı tarzların zıtlığını bir arada kullanarak mobilya ve aksesuarlarınızın uyumunu bir arada görebilirsiniz.  

Eklektik stil salon dekorasyonunda çarpıcı ve ilk bakışta birbiriyle uyumsuz gibi görülen mobilyaları kullanabilirsiniz. Örneğin; antika mobilyalar ile birlikte modern tarzda döşenmiş mobilya takımına yer verebilirsiniz. Yine salon dekorasyonuna şıklık katan bir kütüphaneyi rustik tarzda döşerken yanına minimalist stildeki aksesuarları koyabilirsiniz. 

Salondaki zıt tarzları birleştirmeniz ilk etapta gözünüze hoş görünmeyebilir. Bununla birlikte eklektik salon tasarımındaki amaç, özgünlüğe izin vererek dikkat çekici bir görünüm yaratmaktır. Salon ile birlikte evin diğer bölümlerinde de uygulayacağınız eklektik dekorasyon ile kaostan ziyade zıtlığın uyumunu ortaya çıkarabilirsiniz. 

Sınırsız Özgürlüğün Tadını Çıkarmak

Eklektik dekorasyonun öne çıkan özelliklerinden biri dekorasyonda sınırları kaldırmaktır. Kimi durumlarda mecburiyetten kaynaklı birbiriyle kontrast oluşturan tarzları bir arada görmüşsünüzdür. Bunu kendi isteğiniz dahilinde yapmak isterseniz eklektik ev dekorasyon fikirlerinden yararlanabilirsiniz. Dekorasyonda özgürlüğü yansıtarak aklınızdaki görselliği de desteklemiş olursunuz. İster modern isterse de vintage olsun, tek bir hakim tarz yerine çeşitliliğe yer açan bir dekorasyon alanı yaratabilirsiniz. Ahşap veya metal tarzda döşenmiş mobilyaları da ekleyerek farklı ve özgün bir dekor inşa edebilirsiniz. 

Kendi Kişisel Eşyalarınıza Dekorasyonda Yer Vermek

Dekorasyonda özgünlüğü ve kişiselleştirilmiş stile yer vermek istiyorsanız eklektik dekorasyonda bunu rahatlıkla yapabilirsiniz. Kişisel ve hatta antika değeri taşıyan aksesuarları kullanarak eklektik stilinin özgünlük içeren özelliğini yansıtabilirsiniz. Sizin için anlamlı ve eski bir ürüne oturma odası veya salonda yer açabilirsiniz. Örneğin,  siyah-beyaz fotoğrafları duvara çerçeveletebilir, yanına da doğa resmi içeren bir tabloya yer verebilirsiniz. Yine antika kişisel eşyalar ile yeni aldığınız kişisel ürünlerinizi bir araya getirmeyi tercih edebilirsiniz. Böylece salon da dahil olmak üzere sadece özgünlüğüzü yansıttığınız bir tarz ortaya çıkarabilirsiniz. 


Çeşit Çeşit Aksesuarlardan Faydalanmak

Dekorasyonda aksesuar kullanımı hemen hemen her stilde karşımıza çıkar. Eklektik dekorasyonu uygularken de yine birbirine zıt aksesuarları öne çıkarabilirsiniz. Mesela salon aksesuarları arasındaki aydınlatma için modern tarzdaki ürünleri, yanına ise aydınlatmayı destekleyen raflar ve biblolar kullanarak çarpıcı bir uyum yakalabilirsiniz.

Eklektik stil dekorasyon nedir, bu tarzı konuşturmak için hangi önerileri dikkate alabilirsiniz gibi merak edilen soruları yanıtladık. Farklı tarzları yansıtmanıza izin veren ve özgünlüğü barındıran eklektik stil için düşünebileceğiniz mobilyaları da Loda Mobilya üzerinden aratabilirsiniz.