Şifonyer Nedir ve Ne İşe Yarar?

Dekoratif amaçlı kullanılan depolama ürünlerinden biri şifonyerlerdir. Komodin ile sıklıkla karıştırılan şifonyer, doğru kullanıldığı zaman işlevsel depolama çözümlerinden biri olarak tercih edilebilir. Peki genel bilgilerle şifonyer nedir, ne işe yarar ve komodin ile farkları nelerdir? Gelin bu sorulara yanıt vererek şifonyer hakkında bilgiler sunalım.

Şifonyer Nedir, Nasıl Kullanılır?

Şifonyer, hem yatak odasında hem oturma odasında kullanılan dekoratif mobilyalardan biridir. Genellikle yüksekliği 120 cm uzunluğunu geçmeyecek şekilde tasarlanır. Çoğunlukla yatak odasına yerleştirilen şifonyerler, depolama amacı içerdiklerinden oturma odaları ve banyolarda da kullanılabilir. Şifonyerlerin kurulum talimatlarına göre kuruluşu yapılır. Yapmanız gereken şey, şifonyer montajı için profesyonel mobilya teknik servislerine başvurmaktır. 


Şifonyer Ne İşe Yarar?

Şifonyer nedir sorusuna yanıt verdiğimize göre şimdi de şifonyer ne işe yarar sorusuna geçelim. Şifonyer mobilyaların temel kullanım amacı, depolama yoluyla fazla eşya yükünü azaltmaktır. Şifonyerler bu amaca uygun şekilde üst üste hizalanan paralel ve yatak çekmeceleri içerir. Peki şifonyerler tam olarak ne işe yarar?

Şifonyer kullanım amacı fark etmeksizin aşağıdaki işlevleri yerine getirerek fayda sunar:

  • Depolama alanı yaratarak gerekli veya gereksiz eşyaların muhafaza edilmesini sağlar,
  • Ayna, dekoratif ögeler, lamba, makyaj malzemeleri gibi materyalleri yüzeyindeki alana koymaya imkân tanır,
  • Modern, minimalist ve rüstik modelleri sunarak evdeki genel dekorasyona katkı sunar,
  • Yatak ve oturma odasının daha düzenli ve doğal görünümünü destekler,
  • Yatak odasında kullanılarak dolaba sığmayan giysilerin depolanmasını sağlar.

Görüldüğü üzere şifonyerler, en işlevsel mobilyalardan biridir. Şifonyeri hangi alanda kullanırsanız kullanın, hem şıklığı hem de içerdiği işlevleri yaşam alanınızda hissetmeniz mümkündür.

İşlevsel ve Şık Şifonyer Modelleri Nelerdir?

Şifonyerler, içerdikleri depolama işlevleriyle öne çıkarlar. Ayrıca farklı tarzlara hitap eden şifonyer tasarımlarını bulmak da mümkündür. Hem işlevselliği ile hem de şıklık barındırmalarıyla öne çıkan şifonyerler; aynalı, çekmeceli 6’lı, 3’lü gibi kullanım özelliklerine göre birbirlerinden ayrılır. Yine renk ve desenlere göre birbirinden şık şifonyerleri de kolaylıkla bulabilirsiniz. Biz de bu bölümde size hitap edebileceğini düşündüğümüz şık ve faydalı şifonyerleri derledik. Hadi başlayalım!


Ayna Detaylı Şifonyer Modeli

Aynalı şifonyerler, dekorasyon şıklığı yaratmakla birlikte işlevsel bir kullanıma da sahiptir. Depolama ile beraber ayna kullanımını da içeren şifonyer modelleri, ek bir ayna almanızı gerektirmez. Ek olarak şık bir puf alarak makyajınızı da aynalı şifonyerin önünde yapabilirsiniz. Ayrıca modern tarza tasarlanmış şık aynalı şifonyerleri oturma odanızda da kullanabilirsiniz. Yine aynayı ve şifonyeri ayrı ayrı alıp aynı tasarım şıklığında da birleştirmeyi düşünebilirsiniz. 

Siyah Çekmeceli Şifonyer

Çarpıcı ve şık bir renkli bir şifonyer ihtiyacını karşılamak ister misiniz? O halde hem fonksiyonel hem de mat siyah renkli şifonyerlere öncelik verebilirsiniz. Yatak odası şıklığını tamamlayan ve modern bir hava estiren siyah 4’lü veya 6 çekmeceli şifonyerler ile çamaşırlarınızı depolarken göz alıcı bir stili de yakalayabilirsiniz. Eğer yatak odanıza bu tarz bir şifonyer arıyorsanız Giza şifonyer modeline de bir göz atın deriz. 


Mermer Yüzeyli Şifonyer

Salon ya da yatak odası için sağlam ve modern bir şifonyer tasarımı istiyorsanız mermerli şifonyerleri listenin başına yazabilirsiniz. Mermer malzemenin dayanıklı ve dekorasyon şıklığı yaratan görünümünden yararlanarak modern bir salon veya yatak odası tasarımı yaratabilirsiniz. Üstelik mermer yüzeyli şifonyerini, diğer mermer malzemeli dekoratif ürünlerle de destekleyebilir, uyumlu bir dizayn oluşturabilirsiniz. 

Çam Şifonyer Modeli

Tercih edilen şifonyerler arasındaki çam şifonyer, doğal ve klasik bir tarz yakalamak için idealdir. Çekmece sayısına göre değişebilen çam şifonyerler, kullanışlı ahşap malzemeden yapılır. Doğal ve rustik bir tarz yansıtmak istiyorsanız klasikten şaşmayarak tercihinizi çam şifonyerlerden yana kullanabilirsiniz. 

Çok Çekmeceli Şifonyer Modelleri

Kullanışlı şifonyer arıyorsanız 4’lü çekmecelerden daha yüksek ve geniş modellere yönelebilirsiniz. Yaşam alanınızda depolama alanı açma ihtiyacınız varsa en az 6 çekmece içeren şifonyer modellerine göz atabilirsiniz. 

Şifonyer Nerelerde Kullanılır?

Daha önceki bölümde şifonyerlerin yalnızca yatak odasında kullanılmadığından bahsettik. Şimdi bunu biraz daha detaylandıralım. Bir depolama çözümü olarak şifonyerler, siz onu nereye koyarsanız oradaki depolama sorununu çözen mobilyalardır. Bununla birlikte bir mutfakta şifonyerin kullanıldığına pek rastlanmaz. Çünkü depolama alanı olarak kullanılan raf ve dolaplar yeteri kadar yer kaplar. Şifonyerler, yatak odası dışında en çok banyo ve oturma odasında yer alır.

Oturma odasına yerleştirilen şifonyer modelleri, genellikle dekoratif şıklık yaratma amacı taşır. Aynı zamanda vitrin ve rafların yetmeyeceği durumlarda ayna ile destekli bir şifonyere de ihtiyaç duyulur. Salon için şifonyer tasarımları ararken görsellik ile işlevselliği birleştiren modelleri inceleyebilirsiniz. 

Yatak odası için düşüneceğiniz şifonyerlerde de işlevselliği başa alarak dekoratif şıklığı arayabilirsiniz. Odanızdaki hakim tona ve dekoratif ögelere göre şifonyer rengine ve tasarımına karar verebilirsiniz. Banyo için şifonyer alırken ise işlevselliği ön plana çıkarabilir ve klasik beyaz renkli şifonyerleri tercih edebilirsiniz. 

Şifonyer ile Komodin Arasındaki Farklar

Şifonyer ile komodin birbirine karıştırılan mobilyalar arasındadırlar. Aslında şifonyer içine ne konur sorusunun cevabı da komodin ile arasındaki farkları açıklar. Şifonyer mobilya, daha geniş bir depolama alanı sunmasıyla komodinden ayrılır. Genel oalrak şifonyer ile komodin arasındaki farklar şu şekildedir:

  • Komodinler genellikle 2 çekmecelidir ve yüzeyine telefon, lamba, saat gibi materyalleri koymak için kullanılır. Şifonyer kullanımı ise oldukça geniştir. 
  • Yatak odası, banyo ve oturma odasında yer alan şifonyerler ise çekmece sayılarına göre fazla eşya, giysi ve banyo malzemelerinin saklanmasını sağlar. 
  • Şifonyerlerin tasarımı daha dik bir duruşa sahipken komodinlerin duruşu yatak eksenlidir.
  • Şifonyerler model tasarımına göre makyaj masası, dekoratif salon mobilyası gibi farklı amaçlarla kullanılabilir. Komodin ise genellikle yatağın yanında konumlanır ve model fark etmeksizin sadece hafif ve az eşyaları depolamak için kullanılır. 

Bununla birlikte hem komodinler hem de şifonyer tasarımları, farklı tarzlara hitap eden birbirinden çeşit modellere sahiptir. 

Şifonyer Alırken Nelere Dikkat Edilmeli?

Şifonyer almadan önce neye ihtiyacınız olduğunu gözden geçirmelisiniz. Kimi durumlarda şifonyere gerek kalmadan komodin, vitrin dolap ya da makyaj masası almak yeterli olur. Bununla beraber işlevsel ve şık bir dokunuş eklemenin zorunlu olduğu durumlarda şifonyeri rahatlıkla tercih edebilirsiniz. O zaman ise belli başlı kriterlere dikkat ederek doğru şifonyeri seçmeye başlayabilirsiniz. 

Tercih aşamasında; malzeme, depolama ihtiyacı, şifonyer kullanılacak alanın boyutu, fiyat, garanti, sürdürülebilirlik, tasarım ve kullanışlılık gibi faktörleri gözden geçirebilirsiniz. Bu kapsamda, bütçe dostu ve kullanışlı modellere ve şıklık ile modernliği birleştiren lüks şifonyer çeşitlerine göz atabilirsiniz. Bütçe açısından size uygun gelecek şifonyer modellerini de Loda Mobilya üzerinden araştırarak ihtiyacınız olan şifonyeri bulabilirsiniz. 

Şifonyer nedir, ne işe yarar sorusunu ele alarak şık ve modern şifonyer modellerini derledik. Siz de yatak odası, oturma odası veya banyonuzdaki şıklığı tamamlaması için birbirinden modern şifonyerleri incelemeye başlayabilirsiniz.