Sofra Düzeniyle Masada Şıklığı Yakalamanın 5 Yolu

Masa düzeni ve dekorasyonunu sadece özel günler için düşünmüyorsanız bu içeriğimiz tam size göre. Yemek masası düzeni nasıl olmalı ve sunumda nelere dikkat edilir gibi soruları yanıtlayarak masa dizaynında şıklığı yakalamanın 5 yolunu açıklayacağız. 

Yemek Masası Düzeni Nasıl Olur? 

Sofra düzeninde dikkate alınacak tek şey, çatal ve kaşıkların düzgün yerleştirilmesi değildir. Şık ve göz alıcı bir masa dekorasyonu için aydınlatma, odak belirleme, masa örtüsü seçimi ve bizzat masanın kendisinin ön planda olması gerekir. Sofra düzeninde göz önünde bulundurulması gereken unsurlardan biri, salon dekorasyonudur. 

Yemek masası dekorasyonunun daha şık ve uyumlu görünmesi adına salonun da bu şıklığa eşlik etmesi gerekir. Bu doğrultuda salona uyumlu masa ile masa örtüsü ve seti alarak salonunuzdaki şıklığı tamamlayabilirsiniz. Yemek masası sunumu hazırlarken önem vermeniz gereken detayları ise aşağıdan takip edebilir, şık bir sunum için gerekenleri öğrenebilirsiniz. 

Masa Örtüsü Seçimini Doğru Yapın

Masa örtüsü, masanın dikkat çekici görünüşünü destekler. Bazı durumlarda masadan bile ön planda olan masa örtüleri, salon dekorasyonuna da hava katan detaylardan biridir. Bu sebeple de masa örtüsü seçerken alelade bir tercih yapmadan salona ve masaya uygun bir örtü seçmelisiniz. Masa örtüsü tercih ederken kahvaltı ve akşam yemeği için farklı örtüleri kullanmayı düşünebilirsiniz. Ayrıca masa örtüsü seçerken salondaki hakim renklere göre bir tercih yapmayı da düşünmelisiniz. Örtüde büyük desenlere ve büyük boyutlara yer vermekten ziyade salondaki renkler ile uyumlu ve masanın kenarlarından eşit şekilde sarkan boyuttaki örtüleri seçebilirsiniz. 

Yemek Masasının Odak Noktasını Belirleyin

Göz alıcı bir dekorasyon yaratmanın başlıca unsurlarından biri gözlerin nereye odaklanacağını belirlemektir. Kalabalık ve odağı seçilmemiş bir sofra düzeni, gözü oldukça yoracaktır. Yemek masası sunumlarında merkezi noktayı vurgulayarak sunumunuzun göze hitap etmesini sağlayabilirsiniz. Odak noktasını belirlemek, masadaki aksesuarların konumlandırmasını da kolaylaştırır. 

Çatal-bıçak ve diğer dekor aksesuarlarını yerleştirmeden önce odak noktayı belirleyerek yeterli alan açmış olursunuz. Peki masanın odak noktası neresi olmalıdır? Bu sorunun yanıtı, görmek istediğiniz dekora göre değişecektir. Bununla beraber yemek masasının odak noktasının tam ortada olması önerilir. Böylelikle herkesin ulaşabileceği merkezi bir odak nokta belirlenir ve diğer materyaller de kolayca yerleştirilir. 


Odak Noktasında Aydınlatma Bulundurun

Odak noktasını belirlediğinize göre masa aydınlatmasını da odak noktasına konumlandırabilirsiniz. Aydınlatma tercihinizi, doğal ışıktan ziyade şamdanlardan veya spot ışıklardan yana kullanabilirsiniz. Spot lambaları kullanarak yemek masasının üstüne yansıyan loş bir ışık kaynağı yaratabilirsiniz. Şamdan ve mumları da kullanarak şık, modern ve göz alıcı bir masa dizaynı yaratmanız da mümkün. Özellikle çiftler arasında gerçekleşecek romantik ve şık bir masa sunumu için şamdanlar tercih edilebilir. Şamdan-mum tercihinde bulunurken salon ve masa örtüsü ile uyumlu bir renk seçmeyi de unutmayın. 

Çatal, Bıçak ve Bardakları Gereksiz Yere Kullanmayın

Masada bardak, çatal ve bıçak düzeni şık bir sunumun anahtar unsurlarındandır. Bununla beraber masadaki sunumu iyi şekilde yönetmek için gereksiz ayrıntıları da masaya taşımamanız gerekir. Özel davet ve yemekler için fazladan çatal-bıçak ve kaşık kullanmadan şu unsurlara dikkat edebilirsiniz:

  1. Kullanım sıklığına göre dıştan içe doğru çatal, kaşık ve bıçakları yerleştirin.
  2. Servis tabağı ile yemek tabağını da ayrı ayrı kullanın. 
  3. Ara sıcak, ara soğuk ve tatlı menüleri için ilave tabaklar hazırlayın.
  4. Masada bardak düzeni oluştururken bardakların tabağın sağ üstünde yer almasına özen gösterin. 
  5. Birden fazla içeceğin olduğu sunumlarda bardakları küçükten büyüğe doğru sıralayın. 

Sofra düzeninde yukarıdaki maddeleri dikkate alarak daha özenli ve modern bir dekor oluşturabilirsiniz. 


Yemek Masası Dekorasyon Parçalarından Yararlanın

Sofra düzeni nasıl olur sorusunu yanıtlamaya yardımcı olabilecek ögelerden biri de masa aksesuarlarıdır. Göz alıcı bir masa sunumu için masadaki çatal-bıçaklardan daha fazlasına ihtiyacınız olacaktır. Özellikle fazla sayıdaki misafiri ağırlarken masadaki aksesuarların yarattığı ambiyanstan yararlanabilirsiniz. 

Masa dekoru yaratırken şamdanlar haricinde çiçeklerden, hasır suplalardan, dekoratif veya el örgüsü peçetelerden faydalanabilirsiniz. Sofraya kişisel bir dokunuş katmak adına masa örtünüz ile uyumlu runnerlar ve dekoratif peçeleri ön plana çıkarabilirsiniz. Ayrıca vazo, cam dekorlar ve farklı tarzlardaki tabak-bardak takımları da kullanabilirsiniz. Vintage, modern veya ferah bir masa dizaynı tasarlayarak aksesuarlar ile tasarımı zenginleştirebilirsiniz. 

Yemek Masası Nasıl Hazırlanır?

Yukarıda sıraladığımız unsurlara dikkat ederek yemek masasını organize edebilirsiniz. Yemek masası hazırlıklarına başlamadan önce ise menüye karar vermeniz gerekir. Menüyü organize ederek hangi araçlara ve yemek aksesuarlarına gerek olduğunu da görmüş olursunuz. Yemek sofralarında fazladan aksesuar ve gereksiz bıçak-çatal kullanmak, gözleri yormakla beraber anlamsızlığa da yol açar. Bundan dolayı her şeyden önce menüye karar vermek daha uyumlu bir görüntüyü destekleyecektir. 

Menüyü ayarladıktan sonra ise yemeğin ne zaman yenileceğine göre örtünüzü seçebilirsiniz. Genellikle şık bir yemek masası atmosferi için beyaz, bej, ekru ve siyah gibi şıklık katan renklere yönelmeniz önerilir. Bununla beraber en doğru seçim için salonunuzu baz almanız gerekir. Salon tasarımına göz atarak masa ve masa örtünüzü doğru şekilde seçmiş olursunuz. Diğer dekor aksesuarlarını da bu kritere göre tercih edebilirsiniz. Ayrıca davetin ve yemeğin konusuna göre de sofra sunumlarını hazırlamanız gerekir. Özel ve resmi davetlerde daha şık ve modern bir sunum hazırlamanız gerekirken romantik bir akşam yemeği için daha soft ve canlı bir atmosfer planlayabilirsiniz. 

Masa düzeni nasıl olmalı sorusunu cevaplayarak masanızda göz alıcı bir sunumu nasıl hazırlayabileceğinizi listeledik. Masa düzeninde aradığınız şıklığı yakalamak için Loda Mobilya üzerinden yemek masası modellerine göz atabilir, masa dekorunda fark yaratabilirsiniz!