SADECE MİMARLARDAN ÖĞRENEBİLECEĞİNİZ 10 İPUCU

Dekorasyonda ufak tüyolar her zaman çok fazla işe yarar. İç mekan dekorasyonunda herkes bir profesyonelden yardım almayı tercih etmese de mutlaka mimarların önerilerini dikkate almak önemlidir. Yaşam alanlarında değişiklik yapmak istediğiniz zaman, dekorasyon dergileri ve blogları mutlaka size yardımcı olacaktır ama sadece mimarlardan alabileceğiniz ipuçlarını da değerlendirerek tarzınıza ve ihtiyaçlarınıza uygun dekorasyon çözümleri elde edebilirsiniz. İç mekan tasarımı bir hayli zor olan, alanda kullanılan her unsurun etkisinin önceden düşünülmesi gerektiği detaylı bir süreçtir. Bu nedenle iç mekan tasarım ipuçları size doğru bir yol haritası çizmeniz konusunda yardımcı olur.

İhtiyaca Yönelik Çözümler 

İç mekan tasarımında sanılanın aksine renkler ve tarzlardan daha öncelikli olan bir unsur vardır. Mekanın kullanım alanlarının tamamen kişilerin ihtiyaçlarına yönelik düzenlenmesi dekorasyonun temelini oluşturur. Kısacası bakıldığı zaman kusursuz gözüken ancak yaşam alanını kullanan kişilerin ihtiyaçlarını karşılamayan alanların dekorasyonu başarısız kabul edilir. Bu nedenle iç mekan tasarımına başlarken söz konusu mekanla ilgili ihtiyaçların belirlenmesi önceliklidir. Depolama alanı, işlevsel çözümler, kişisel ihtiyaçlar gibi unsurları belirleyerek seçim yapmak gerekir. Eğer sürekli yatılı misafiri olan biriyseniz koltuklarınızın yatağa dönüşmemesi sizin için büyük bir kayıp olabilir.

yeşil duvar dekorasyonu ile oturma odası

Ölçün, Biçin, Karar Verin

İç mekan tasarımında herhangi bir mobilya ya da aksesuar ile ilgili karar vermeden önce ölçü alın. Showroomlarda ya da internet mağazalarında gördüğünüz tasarımlara bir anda aşık olabilirsiniz ama kararınızı vermek için yaşam alanınıza uygun ölçüleri biliyor olmanız gerekir. Pek çok mobilya parçasını ilk gördüğünüz an sahip olduğu boyutlardan farklı algılayabilirsiniz. Bazı mobilyalar olduğundan daha büyük bazıları ise daha küçük gözükebilir. Bunun nedeni mobilya mağazalarının tavan yüksekliğinin fazla ve alanın oldukça geniş olmasıdır. Siz kendi yaşam alanınız için minimum ve maksimum ölçüleri belirledikten sonra seçim yaparsanız hem seçeneklerinizi eleme şansına sahip olursunuz hem de ideal seçimi yapabilirsiniz. Mobilya seçerken kendi ihtiyaçlarınıza uygun tasarımları belirledikten sonra kalitesinden emin olduklarınızı seçmelisiniz. Sıkılmayacağınızdan emin olduğunuz tasarımlarda ya da değiştirilebilir özelliklere sahip mobilyalarda mutlaka kalite önceliğiniz olsun. Kaliteli bir koltuk takımını uzun yıllar dekorasyon stiliniz değişse bile kullanabilirsiniz.

loda showroom

Dekoratif Parçalara Bakış Açınızı Değiştirin 

Sadece görüntüsü olan ve hiçbir işlevselliği bulunmayan parçaları iç mekan dekorasyonunda kullanmak çoğu insana zor gelir. Pek çok insan neden kullanmayacağım bir parçayı satın alayım ya da evimde kalabalık yapmasına izin vereyim? Sorularını sorarak bu tür parçaları kullanmaz. Aslında dekoratif aksesuarları kullanmanın tek bir nedeni vardır. O da yaşam alanınızda bir stil oluşturmaktır. Estetik bir bakış açısında dekoratif objeler mobilyalardan ve tekstil ürünlerinden bile önceliklidir. Bir mimar elinde bulunan herhangi bir obje için mutlaka yer bulur. Daha iyisi obje üzerinde ufak değişiklikler yaparak yaşam alanına uyarlar. Elbette bir mimar değilseniz bunu yapmak zor gelebilir ama dekoratif parçaları kullanmaktan çekinmemek de iç mekan dekorasyonunda atacağınız önemli bir adımdır.

 

iç mekanda dekoratif raf

Doğal Katmanlar Kullanın

Dış mekan dekorasyonunda bitkilere fazlaca yer verebilirsiniz ama söz konusu iç mekan olduğu zaman biraz daha çekingen davranırsınız. Aslında iç mekanda doğal katmanların olması hem dekorasyon açısından hem de alanın daha huzurlu ve ferah olması açısından önemlidir. Evinizin havasını değiştirecek, temizleyecek ve enerjisini yükseltecek canlı bitkilerin yanı sıra doğadan topladığınız taşlar, kozalaklar ya da meşe palamutları ile dekorasyonunuzda özgün detaylara yer verebilirsiniz. Bitki seçimi yaparken bakımı kolay olay, uzun ömürlü, kolay solmayan bitki türlerini tercih ederseniz bir süre sonra bitkilerinizden sıkılıp onlardan kurtulmak istememiş olursunuz.

bitkilerle süslenmiş turma odası

Siyahtan Korkmayın 

İç mekan dekorasyonunda siyah, antrasit, lacivert gibi renkler pek çok insan için korkutucudur. Bu renklerin olduğu alanların basık ve iç karartıcı olacağına dair garip bir ön yargı vardır. Oysa koyu renkler belirli noktaları vurgulamanın, alanlara derinlik katmanın en kolay yolunu sunar. Koyu renklerin sadece minimal ve moderndekorasyonun kullanılabileceğini düşünmek de bu konuda yapılan bir başka önemli hatadır. Her renk her tarzda rahatlıkla kullanılabilir. Önemli olan parçaları ve renkleri doğru bir şekilde bir araya getirmektir.

madison-siyah-koltuk-

Tek Düze Olmayın 

Güzel bir koltuk takımı, hoş perdeler, özenle seçilmiş bir orta sehpa, şık bir yemek masası ve aydınlatma araçları. Tüm bu parçaların bir araya geldiği iç mekan tasarımının insanın gözüne hoş gelmesini beklerseniz büyük bir yanılgıya düşürseniz. İyi bir dekorasyonda her alanda katman kullanmak önemlidir. Her parça kendine ait bir katmanla daha güzel, estetik ve şık bir görünüme sahip olur. Açık bir örnek için pencereleri düşünebilirsiniz. En güzel ahşaptan, özenle kesilmiş çerçeveye sahip hoş bir pencere tasarımını perdesiz kullanmak nasıl hissettirir? Muhtemelen bu kullanım pek çok insana hatalı kullanım hissi verir. Çünkü pencerenin katmanı perdedir ve pencerenin görüntüsünü ön plana çıkarmak için mutlaka bir perdeye ihtiyaç duyulur. Koltuklar, sehpalar, masalar, sandalyeler belirli aralıklarda olmak şartıyla ufak katmanlarla ön plana çıkarılmalıdır.

Kendi Hikayenizi Oluşturun

Dekoratif aksesuarları kullanmanın öneminden bahsettikten sonra dekoratif aksesuarlar ile kolaj yapmaktan bahsetmemek olmaz. İç mekan dekorasyonunda gruplaşan aksesuarlar oldukça hoş görüntülerin ortaya çıkmasını sağlar. Eşyalarınızı gruplandırarak kullanmak size farklı fikirler verir. Bir odanın dört bir yanında resim çerçevelerine yer vermektense bir duvarınızı ya da konsol üzerini çerçevelerle yaptığınız kolaj ile süsleyebilirsiniz. Aksesuarlar ile belirli alanlar oluşturmak, sınırlar çizmek iç mekan dekorasyonunda ne kadar obje kullanırsanız kullanın dağınık görüntünün önüne geçmenize yardımcı olur.

endüstriyel duvar tasarımı

Katkı Sağlamaktan Çekinmeyin

İç mekan dekorasyonunda her zaman kendinizden bir parça eklemeye özen gösterin. Bu öneri biraz yanlış anlaşılabilir olsa da elbette mimarların kendi hayatlarından parçalar eklediğini düşünmek de hatalı olur. Yaşam alanını kullanan herkesin seveceği, kendinden bir parça bulacağı, hobileri ile ilgili ayrıntıları rahatlıkla görebileceği bir dekorasyon başarılı olmuş demektir. Yaşanmışlıklara yer verilmeyen bir dekorasyon şüphesiz ki en kötü dekorasyondur diyebiliriz. Eğer yaşam alanınızda sevdiğiniz detaylara yer verirseniz yaptığınız dekorasyonu çok daha fazla seversiniz. Seyahat etmekten hoşlanıyorsanız haritaları farklı şekillerde kullanın; çocuklarınız zürafaları seviyorsa mutlaka zürafa detaylı aksesuar dekorasyonunuzun bir parçası olsun. Detaylardan gelen şıklığın ve samimiyetin enerjisi iç mekan dekorasyonunda her zaman başarının en önemli anahtarlardan birisidir.

zürafa figürleriyle hazırlanmış çerçeveler

Klasik Çizgileri Tamamen Uzaklaştırmayın

Klasik tarzın klasikleşmesinin elbette bir nedeni var. Bu neden iç mekan dekorasyonu için alacağınız kararları fazlasıyla etkileyecek güce sahip. Klasik tarzın ?klasik? olmasının nedeni asla eskimeyecek ve modası geçmeyecek olmasıdır. Kaliteli parçalarınızı seçerken birkaç sene sonra hala popüler olup olmayacağını bilmediğiniz sıra dışı tasarımlar yerine daha klasik tasarımları seçin. İç mekan dekorasyonunda farklılığı aksesuarlar ile sağlamak uzun süreli çözüm elde etmenin en kolay yollarından birisidir.

ahşap dekorasyon

Fotoğraflayın 

Tam olarak iç mekan dekorasyonunun bittiğini düşünüyorsunuz ama içinize sinmeyen bir şeyler var. Hemen kalkın ve mekanın fotoğraflarını çekin. Farklı açılardan çekilen fotoğraflara bakarken sorunun ne olduğunu kolayca görebilirsiniz. Detaylara takılmayan biri olsanız bile yana kaymış bir çerçeve bile size tüm alanın görüntüsüne dair hoş olmayan bir izlenim verebilir. İç mekan dekorasyonunu bitirdiğinizi düşündüğünüz an fotoğraflarınızı çekin ve inceleyin. Mutlaka daha iyisini yapabileceğinizi göreceksiniz. 

Elbette 10 maddede harika bir dekoratör olamazsınız ama en temel bilgilere sahip olarak iç mekan dekorasyonunda seveceğiniz değişiklikler yapabilirsiniz.