Yemek Odası Dekorasyonunda Dikkat Etmeniz Gerekenler

YEMEK ODASI DEKORASYONUNDA DİKKAT ETMENİZ GEREKENLER

Yemek odası, tüm aile bireylerinin ortak olarak aynı masada yer aldığı ve samimi dakikaların geçirildiği özel bir alandır. Günün yorgunluğunun atıldığı, sıcak yemeklerin yendiği ve keyifli sohbetlerin edildiği yemek odaları, hayatımızda oldukça özel bir yer kaplıyor. Bu açıdan bakıldığında, yemek odası dekorasyonunun özenle yapılmış olması insanlara huzur verirken rahat ve hoş zaman geçirmelerini sağlıyor.

 Ağırladığımız misafirler üzerindeki izlenimlerimizden o anki duygu durumumuza kadar her şeyi etkileyebilen yemek odası tasarımlarında pek çok detay ve dikkat edilmesi gereken nokta bulunuyor. Bu yazımızda sizler için yemek odası dekorasyonunda dikkat etmeniz gereken noktalara ve bazı önemli tasarım ipuçlarına değineceğiz.

Dali Yemek Odası

1. Yemek Odanızı Konforlu ve Kullanışlı Hale Getirin

Yemek odası tasarımları; odanızın büyüklüğüne, mobilyalarınızın boyutuna, pencerelerinizin yerine ve daha pek çok duruma göre değişiklik gösterebilir. Burada önemli olan konu odanızı yemek yemek için elverişli hale getirip konforlu bir ortama çevirmeniz olacaktır.

 Birkaç örnek vermek gerekirse, odanızın belirli bölümleri ışık almıyorsa buralara ayna yerleştirerek ortamı daha ferah hale getirebilirsiniz. Yemek masasını orta bölüme yerleştirerek kendinize hareket alanı oluşturabilir, rahat servis yapabilirsiniz. Yemek masasının üstüne ışıklandırma ekleyerek ortamın daha aydınlık ve güzel olmasını sağlayabilirsiniz. Seçeceğiniz doğru aksesuarlar ve tamamlayıcılar ile yemek saatlerinizi renklendirebilir, hoş bir ambiyans yaratarak hem şık hem de kullanışlı yemek odaları yaratabilirsiniz.

Bug Yemek Odası

2. Renk Seçimlerinizi Dikkatli Yapın

Renk seçimi, yemek odası dekorasyonlarını etkileyen en önemli unsurlardan bir tanesidir. Yemek odalarında genellikle ahşap mobilyalar tercih edilirken, son yıllarda popülerleşen yemek odası dekorasyonlarında koyu renklerin de sıklıkla kullanıldığını söyleyebiliriz.

 Minimalizmi çağrıştıran ve doğallığıyla bizleri rahatlatan ahşap renkleri kendi içinde geniş bir renk skalasına sahip. Ancak ahşap renkleri tercih etmeyenler içinse gri renk seçenekleri oldukça uygun. Evinizin dekorasyonuna rahatlıkla uyum sağlayan, pozitif enerji yayan açık renk tasarımlara da bir göz atmanızı tavsiye ediyoruz. Bunun yanında giderek popülerliği artan ve özellikle ev dekorasyonuyla birleştirildiğinde ortaya mükemmel bir görüntü çıkaran mat siyah gibi koyu renkler de yemek odası dekorasyonunun parlayan yıldızları arasında.

Capella Yemek Odası

3. Mermerin Gücü ve Metalin Şıklığı

Yemek odalarında detaylar fark yaratıyor. Özellikle konsol ve masada mermer kullanımı tasarımda çok güçlü ve estetik bir görünüm sağlıyor. Bununla beraber kullanımı son yıllarda artan rose metal, prinç ve gümüş rengi detaylar mobilyayı zenginleştiriyor ve yemek odalarını evin odak noktası haline getiriyor. 

Antares Yemek Odası

4. Mobilya Tercihlerinizin Önemli Olduğunu Unutmayın

Yemek odası dekorasyonunda seçtiğiniz mobilyalar, mobilyaların türleri ve oluşturduğunuz konsept odanın ruhunu bir anda değiştirebilir.

 Burada göz önüne almanız gereken en önemli şey mobilyalarınızı ailenize ve evinize göre seçmeniz olacaktır. Geniş bir ailede yaşıyorsanız, büyük bir masa tercih etmeli ve ailenizin rahat edeceği sandalyeleri almalısınız. Bunun dışında dekorasyon detayları için ahşaptan oluşan sandalye ve masaların yanında, yemek koltuğu kombinini kullanabilirsiniz. Ayrıca metal parçalı sandalyelerle de güzel bir bütünlük yakalayabilirsiniz. Evinizin büyüklüğü uygunsa, yatay, kullanışlı bir konsol ve şık vitrin yemek odanızı tamamlayacak ve çok etkileyici gösterecektir. Aynı zamanda yemek takımlarınız için size geniş bir depolama alanı sunacaktır.