Çatı Katı Dekorasyonu Yaparken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Çatı katı dekorasyonu yapmak meşakkatli görünüyor olabilir. Fakat durum hiç de böyle değildir. Önemli olan ise çatı katınızı tam olarak nasıl görmek istediğinizdir. Modern bir tasarım mı istiyorsunuz yoksa daha sofistike bir tarza mı odaklandınız? Tüm bu soruların yanıtları ile nasıl bir çatı oluşturmak istediğinizi daha iyi keşfedeceksiniz.

Çoğu zaman evin pek kullanılmayan alanı olarak bildiğimiz çatı katı aslında değerlendirilmesi gereken kısımlardan biridir. Genel olarak depo görevi yüklediğiniz çatı katınızı en verimli biçimde dekore ederek evinizde yeni bir yaşam alanı oluşturabilirsiniz. Bu süreçte hayal gücünüzden de bol bol faydalanmalısınız.

Loda Mobilya olarak kaleme aldığımız bu yazıda çatı katı dekorasyon konusunda bilmeniz gereken her şey yer alıyor. Siz de buradaki ipuçlarından yola çıkarak nasıl bir çatı katı tasarlayacağınızı netleştirebilir, bu konudaki ilk adımınızı atabilirsiniz. Unutmayın ki dikkat çekici ve estetik görünümlü bir çatı katı oluşturmak daima sizin elinizde!

Çatı Katı Dekorasyonu Nasıl Yapılır?

Çatı katı dekorasyonu yapmanın birbirinden farklı yolları vardır. Öncelikle çatı katını hangi amaçla kullanacağınızı belirlemelisiniz. Burayı bir salona mı, yatak odasına mı, balkona mı yoksa ofise mi dönüştüreceksiniz? Bu soruların yanıtını bulmakla başlayın. Bunun sonucunda hangi tür eşyalar seçeceğiniz yavaş yavaş netleşmeye başlayacak. 

1. Çatı Katı Salon Dekorasyonu

Sevdiklerinize sıcacık ve samimi bir alan oluşturmak istiyorsanız çatı katını salona dönüştürebilirsiniz. Son zamanların popüler salon dekorasyonlarının çatı katlarında yapıldığını mutlaka görmüşsünüzdür. Birbirinden farklı detayları bir araya getirerek siz de bu tür bir tasarıma imzanızı atabilirsiniz. 

Peki nedir bu detaylar? Örneğin oturma odaları arasından zevklerinize en çok hitap edenini seçerek salonunuzu oluşturmaya başlamalısınız. Aynı zamanda perde, halı, sanatsal tablo ve berjer gibi eşyalarla da ortamın havasını değiştirmelisiniz. Çatı katı salon dekorasyonunu bitirdiğinizde kendinizi hayli huzurlu hissettiğiniz bir ortam meydana getirmiş olacaksınız.

2. Çatı Katı Yatak Odası Dekorasyonu

Çatı katı dekorasyonu dendiği zaman evin akla gelen ilk bölümlerinden biri de yatak odasıdır. Çatı katı yatak odası dekorasyonu yapmaya karar verdiğinizde Loda Mobilya’nın yatak odası takımları arasından seçim yapabilirsiniz.

Çatı katı çoğu zaman tavan tipinden kaynaklı olarak küçük olur. Bu yüzden daha minimal parçalar seçmek çok mühim! Seçeceğiniz yatak odası takımının yanı sıra odada yer alacak makyaj masası, puf koltuk gibi detayları da minimal ölçülerde seçmenizi öneririz.

Ayrıca Yatak Odası Dekorasyonu İçin Birbirinden Etkileyici Fikirler başlıklı yazımıza da dilediğiniz an göz atabilirsiniz.

3. Çatı Katı Balkon Dekorasyonu

Balkonlar daima evinizden dünyaya açılan kapılar olmuştur. Kuş seslerini dinlerken çiçek kokularını içinize çektiğiniz bu muhteşem ortamı çatı katı ile birleştirmeye ne dersiniz? Oluşturacağınız balkon ister açık ister kapalı olsun kesinlikle içerisinde yemek odası takımı bulunsun. En güzel sohbetler her zaman balkonda edilir!

Modern yemek odaları arasından seçim yaparak çatı katı balkonunu dekore edebilirsiniz. Bunun yanı sıra çeşitli bitkilerden, aydınlatma ürünlerinden ve konforunuzu artıracak dekoratif minderlerden de faydalanabilirsiniz. Herkesin imreneceği bir çatı katı balkon dekorasyonu yapacağınızdan eminiz!

Dilerseniz Balkon Dekorasyonu Nasıl Yapılmalı? başlıklı yazımızı inceleyebilir, balkon dekorasyonuna dair tüm detayları öğrenebilirsiniz.

4. Çatı Katı Ofis Dekorasyonu

Günümüz teknolojisi nedeni ile birçok kişi artık evden çalışmaya başladı. Bununla beraber home ofis dekorasyonuna da ilgi arttı. Peki çatı katını kusursuz bir ofise dönüştürebileceğinizi biliyor muydunuz? 

Konforlu bir ofis sandalyesi ve fazla yer kaplamayacak boyutta çalışma masası ile çatı katında ufak bir çalışma alanı yaratabilirsiniz. Odağınızı artırmak adına bu odanın renkleri ile de oynayabilirsiniz. Kırmızı, siyah ve mor gibi dikkat dağıtıcı renkler yerine bej, kırık beyaz, toz pembe, açık mavi gibi renkleri tercih edebilirsiniz.

Dilerseniz Evde Konforlu Bir Çalışma Alanı başlıklı yazımızı da okuyabilir, çatı katı ofis dekorasyonunu daha verimli hale getirebilirsiniz.

Çatı Katı Dekorasyonu Yaparken Göz Önünde Bulundurulması Gerekenler

Çatı katı dekorasyonu yapacağınız zaman dikkat etmeniz gereken belli başlı kurallar vardır. Tabii tüm bu kuralları kendi zevklerinize göre dönüştürebilir, daha da geliştirebilirsiniz. Çatı katı nasıl dekore edilir sorusunun yanıtlarını maddeler halinde özetleyebiliriz:

1. İşlevsellik Her Daim Önemli

Çatı katı dekorasyonu içerisinde işlevsel ürünlere yer vermek çok önemlidir. Dekorasyonu size ve sevdiklerinize faydalı hale getirmeniz lazım. Örneğin çatı katını genç odasına çevirecekseniz yerleşik ve çekmeceli bir yatak kullanabilir, depolama alanını artırabilirsiniz.

2. Alanı Verimli Kullanın

Çatı katları genelde küçük bir boyuta sahiptir. Bu yüzden de eşya seçimi dikkatli yapılmalı ve alan olabildiğince verimli biçimde kullanılmalıdır. Gereksiz eşya kullanımından her zaman kaçınmalısınız. Bu şekilde kendinizi konforlu hissedersiniz.

3. Uygun Pencere Seçimi Yapın

Çatı katı dekorasyonu yaparken pencere seçimini de doğru yapmalısınız. Örneğin ince kenarları olan bir pencere seçmemelisiniz. Çünkü evin çatı kısmı daima diğer kısımlarına göre daha soğuk olacaktır. Bu yüzden PVC kaplamalı pencerelerden kullanmanızı öneririz.

Pencerenin görünümü de dekorasyona uymalıdır. Ahşap malzemelerin kullanıldığı bir çatı katı dekorasyonunda pencere kenarlarının da ahşap renginde olması gerekir. Bu tür örneklerle ilerleyebilir, en iyi dekorasyonu kısa sürede oluşturabilirsiniz.

4. Doğru Aydınlatma Yöntemini Seçin

Aydınlatma her konuda olduğu gibi çatı katı dekorasyonu konusunda da sık öne çıkar. Bir ortamı en iyi şekilde aydınlattığınız zaman, olduğundan daha güzel görünecektir. Bu konuda aplik lambaları tercih edebilirsiniz.

Hem yer kaplamaz hem de her yeri eşit seviyede aydınlatır. Böylelikle siz de kalitesi yüksek aydınlatma ürünleri ile çatı katınızı daha ferah hale getirebilirsiniz.

Dilerseniz Aksesuarlar ile Evinizi Tamamlayın: Birbirinden Şık Aydınlatma Modelleri başlıklı yazımızı inceleyerek en doğru aydınlatmayı seçebilirsiniz.

Çatı katı dekorasyonu yaparken dikkat etmeniz gerekenlerden söz ettiğimiz yazımızın sonuna gelmiş bulunuyoruz. Loda’da çatı katı dekorasyonunuza dahil edebileceğiniz birçok ürünü bir arada bulabilirsiniz. Size özel oluşturulan fiyat tekliflerinden faydalanmak adına seçtiğiniz ürünlerin her birini sepetinize ekleyebilirsiniz.