Ahşap Mobilya Renkleri Nelerdir?

Ahşap mobilya renkleri oldukça geniş bir skalada incelenir. Günümüzde sayısız ahşap mobilya rengi vardır. Her bir rengin de özgün bir görünüme sahip olması modern ve şık dekorasyonlar oluşturmayı kolaylaştırıyor.

Siz de ahşap malzemelerin kullanıldığı ürünlerle bir dekorasyon hazırlamak istiyorsanız öncelikle ahşap mobilya renklerinden bir ya da birkaç tanesini seçmelisiniz. Bu tercihin sonucunda ilk adımı atarak ahşap mobilyalarınızı satın almaya başlayabilirsiniz!

Loda Mobilya olarak hazırladığımız bu yazıda ahşap mobilya renklerinin hangileri olduğunu ve neye göre seçildiklerini hep beraber öğreniyor olacağız. 

Ahşap Mobilya Renkleri 

Ahşap mobilya renkleri son derece çeşitlidir. Fakat bu durum seçim yapmanızı zorlaştırmaz tam aksine kolaylaştırır. Çünkü her birinin tonu da birbirinden tamamen farklı haldedir. Kimisi daha sert tonlarda karşımıza çıkarken kimisi ise soft görünümü ile ilgi çeker.

Kişisel zevklerinize uygun bir ahşap mobilya rengini mutlaka bulabilirsiniz. Haydi gelin ahşap mobilya renklerine bir göz atalım!

1. Sedir Ağacı Rengi

Sedir ağacından elde edilen mobilyaların rengi genel olarak kızıl civarında bir kahve tonudur. Türkiye’de de çok sayıda yetişen bu ağaç, mobilya ürünlerinin üretiminde sık kullanılır. Bu rengin kızıllık seviyesi yükseldikçe yer aldığı alanın modern görünümü daha net öne çıkar.

Ayrıca şunu da eklememiz gerekir ki sedir ağacının muhteşem bir kokusu vardır, bu koku mobilyalardan da alınabilir. Oturma odası takımlarının yapımında başrolde olan sedir ağacının kalitesini hayli beğeneceksiniz.

2. Kiraz Ağacı Rengi 

Kiraz ağacı daima sert yapıda bir ağaç olmuştur. Renk skalası ise kırmızıdan kahverengiye doğru dönüktür. Çoğu zaman ahşap sandalyelerin yapımında rol üstlenir. Tabii bir yandan da ahşap yemek masalarında karşımıza çıkar. Kiraz ağacına form kazandırmak her zaman kolay olmuştur. En ilgi çekici özelliği ise leke tutmuyor olmasıdır. Yemek odası dekorasyonunda siz de kiraz ağacı rengini kullanabilirsiniz.

Hatta dilerseniz Yemek Odalarında Yeni Trend: Modern Ahşap Masa Modelleri başlıklı yazımızı inceleyerek ahşap masaları yakından inceleyebilirsiniz.

3. Dişbudak Ağacı Rengi

İlgi çekici bir renk olan dişbudak (alıç) ağacı rengi, tamamlayıcılar olarak bilinen eşyalarda sık kullanılır. Örneğin dişbudak ağacı renginde bir orta sehpa her mekana çok yakışır. Bu renk, genel olarak özgün ve modern tarzda tasarlanan mekanlarda kullanılır. Eskimeyen bir yapısı vardır, bu denli dayanıklı olması da tercih sebebidir. 

4. Maun Ağacı Rengi

Maun ağacı daha çok Batı Hindistan’da yetişir. İnce ve uzun yapıda olan bu ağaçtan elde edilen mobilyalar kırmızıya dönük bir kahverengidir. Fakat rengi zaman içerisinde koyulaşmaya başlar. Mobilya renkleri arasında en dikkat çekenlerden biri olan maun ağacı rengi, göz alıcı yansımalarıyla çok sevilir. Dayanıklı ve hafif ev mobilyalarının büyük bir kısmı maun ağacından yapılır. Ayrıca ahşap mobilya boyama konusuna ilginiz var ise en doğru seçim maun ağacından yapılan mobilyalar olacaktır. Boyama ve dönüştürme işlemlerini rahatlıkla gerçekleştirebilirsiniz. 

5. Akçaağaç Rengi

Akçaağaç, sert yapısı ve güçlü duruşuyla bilinen bir ağaçtır. Kreme dönük açık bir renge sahiptir. Çoğu zaman mutfak dolabı, dresuar ve şifonyer gibi eşyaların üretiminde kullanılır. Bu durumda hem rengi hem de dayanıklı olması etkilidir. Ayrıca birçok ahşap türüne göre uygun fiyatlıdır. 

6. Ceviz Ağacı Rengi

Ceviz ağacının rengi koyu kahveden açığa hatta sarıya doğru değişir. Rengi sürekli olarak değişir ve bu yönüyle çok beğenilir. Ev mobilyalarında da ofis mobilyalarında da görebileceğiniz ceviz ağacı rengi, aynı zamanda da dayanıklıdır.

Bu ağaçtan yapılan mobilyalar kolay eskimez ve sert bir güç uygulanmadığı sürece çizilme yapmaz. Ceviz mobilyalar günümüzde yatak odası takımlarında da kendini belli ediyor. Hatta birçok kişi özel tasarım yatak odası yaptıracağı zaman ceviz rengi ve modelini tercih ediyor. 

7. Meşe Ağacı Rengi

Meşe ağacının birden fazla rengi vardır. Bej tonlarından kırmızıya kadar uzanan geniş bir renk skalasına sahip olması ile dikkat çeker. Doğal görünümü ile özellikle sade bir dekorasyon yapmak isteyen kişilerin beğenisini kazanan meşe ağacı rengi, kehribar rengine olan benzerliği ile de tercih sebebidir. 

Ahşap Mobilya Renkleri Arasından Nasıl Seçim Yapılır?

Ahşap mobilya renkleri arasından seçim yapacağınız zaman yalnızca beğendiğiniz renklere odaklanmamalısınız. Sizin yaşamınızda yeni sayılabilecek renklere de bir şans vermelisiniz. Ahşap renkleri içerisinde şans verebileceğiniz renkleri de incelemeyi unutmayın. Hayallerinizi süsleyen o muhteşem dekorasyonu oluşturmak istediğinizi biliyoruz. 

Bunu yapmak için yeniliklere açık olmanız gerektiğini belirtmek istiyoruz. Her yenilik, beraberinde kusursuz bir dekorasyonu getirecektir. Ayrıca mekanlara ayrı bir hava katan ahşap mobilya ruhunu evinize taşımak istiyorsanız Değişmeyen Bir Trend: Ahşap Dekorasyon Fikirleri başlıklı yazımızı hemen şimdi inceleyebilirsiniz. 

Ahşap detaylı ürünlere ulaşmak için Loda Mobilya üzerinden dilediğiniz ürünü sepetinize ekleyebilirsiniz. Size özel sunulan fiyatlarla sepet oluşturmanız işte bu denli kolay!