EV DEKORASYONUNA LOFT MODELLER DAMGASINI VURUYOR

Moda denilince akla ilk gelen isimleri tahmin etmek zor değil. Modanın kalbi New York, Londra, Paris ve Stockholm gibi loft mimarisinin ön plana çıktığı şehirlerde atıyor. Mimari konusunda İstanbul da bu şehirlere çoktan rakip olmaya başladı!.

Basit, modern ve kullanışlı yaşam alanları sunması ile dikkat çeken loft daireler, son dönemde lüks daire seçiminde yükselen trend... Genelde endüstriyel alanların, garaj veya hangarların yaşam alanına dönüştürülmesiyle ortaya çıkan loft daireler, talep arttıkça lüks projelere dahil edilmeye başlandı. Kullanım alanları genellikle çatı katları olan bu daireler, minimum duvar kullanımı, gün ışığının mümkün olduğunca kullanılır olması ve asma katlarıyla cazip bir seçeneğe dönüşüyor. Loda Mobilya Yönetim Kurulu Başkanı Davut Karaçak bu yazın ev dekorasyonuna damgasını vuran loft trendiyle ilgili görüşlerini bizlerle paylaştı.

Dekorasyonda, Loft dairelerin ahşapla uyumu dikkat çekiyor.

Avrupa'da tarih ile özdeşleşen ve genellikle kalabalık şehirlerde daha fazla görülen loft mimari ile ülkemizin tanışması çok eskilere dayanmasa da giderek daha fazla yaygınlaştığını belirtebiliriz. Bu dairelerin dekorasyonunda ise özgür bir anlayış hakim. Bu stilde maskülen bir yapı elde etmek için yapılması gereken ise; vintage retro kumaşlara ve deri ağırlıklı döşemelere yer vermek... Böylece maskülen ve vintage stillerinin birleşiminden elde edilen dinamik görünüm loft mimarinin özgünlüğüne vurgu yapıyor. Koltuklarınızın özellikle kol kısımlarına uygulanacak chester efektler, dekorasyona oldukça karakteristik bir görünüm katacaktır. Loft dekorasyonda en önemli unsurlardan biri de aydınlatmalardır. İyi bir loft stilinde büyük ve göze hoş gelen aydınlatmaların kullanılması gerekiyor.

Loda Mobilya Yönetim Kurulu Başkanı Davut Karaçak, ufak dokunuşlarla evinde farklı etkiler yakalamak isteyenler için de özel ipuçları veriyor:

Güneşin sıcak yüzünü göstermesiyle birlikte yazın enerji ve motivasyon artıyor. Yazın gelmesi, bireylerin bulundukları ortama renk ve hareket katma ihtiyacını da artırıyor. Özellikle mobilya ve dekorasyonda ortaya çıkan ve sezona göre değişen renk skalalan, desenler, birbirinden farklı formdaki tasarımlar yazın enerjisini ve ruhunu evine taşımak isteyenler için seçim yapmayı zorlaştırabiliyor. Bu durumda kullanıcılar öncelikle bulundukları alana sıcaklık, derinlik ve doku katacak unsurları bir araya getirerek işe başlayabilirler. Sıcaklık için güneşin tonları ideal bir seçim olurken, derinlik ve doku için nesnelerin biçimsel özellikleri ile rengin bir bütünlük sağlaması idealdir.

Oturma odaları ve yemek odaları için;

Oturma odasında canlı renklerin veya desenli döşemelerin hakim olduğu kanepeler kullanarak, yaşam alanınızda dinamik bir görüntü oluşturmanız mümkün. Özellikle sarı, yeşil, mavi, turuncu gibi sıcak tonları kullanmaya özen gösterebilirsiniz. Yemek ve oturma odasının bir arada olduğu bir alana sahipseniz ve kanepelerinizi değiştirmeyi düşünmüyorsanız, masanızın etrafına yerleştireceğiniz farklı formdaki sandalyelerle de yazı evinize getirebilirsiniz. Ahşap dokulu yemek masaları, özellikle yaz aylan için müthiş bir dekorasyon önerisi. Ahşap masalar, farklı materyallerle yapılan sandalyeler ve bu sezonun favorisi olan benchlerle bir arada kullanılabilir. Oturma alanlarına derinlik katmak ve ferah bir görüntü oluşturmak için; duvarlara açık renk boya uygulanabilir. Bir bölümü açık renk, diğer bölümü pastel tonlara boyanan duvarlar sayesinde, küçük alanlarda dengeli bir tezatlık oluşturmak da diğer bir seçenek. Ayrıca mobilyaları, duvara paralel konumlamakta fayda var. Böylece baharın tazeliği ve ferahlığını yaşam alanınıza taşıyabilirsiniz. Loft ev dekorasyonu için seçilen eşyaların endüstriyel ahşap karışımı mobilyalar olabileceğini unutmayın, bu mobilyalar mekanınıza hoş bir hava katacaktır. Aydınlatma, ortamın en önemli unsurlarından biri. Dairelerin özelliğine göre aydınlatma seçimleri de farklılık gösterecektir. Loft, modern, rüstik, country veya retro dekore edilmiş bir evde yaşıyorsanız, aydınlatma seçiminizde metal ön planda olabilir. Metalin soğukluğu ışık ile kırılıyor ve iç mekanda sıcak bir atmosfer oluşuyor. Geometrik formda ve açık olarak tasarlanan kitaplıklar, evinizin havasını bir anda değiştirecek. Beton duvarlara yaslanan ahşap kitaplıklar, ortama hareket katacak. Yaz aylarında dekorasyonda, eklektik çizginin hakimiyetinden söz etmek yanlış olmaz. Yani birbiriyle aynı çizgideki ürünler yerine, farklı tasarım ve renkteki ürünler, aynı ortamda uyum sağlayabilirsiniz. Kitaplık konusunda, rengi ve tasarımı dans ettiren ürünleri tercih edebilirsiniz. Çok ufak bir değişiklik istiyorum diyorsanız, işe taburelerle de başlayabilirsiniz. Dekoratif tabureler, yaşam alanlarının jokeri gibi adeta... Dekoratif tabureler. oturma amaçlı kullanılabileceği gibi, sehpa olarak kullanılması da mümkün. İlkbahar dekorasyonuna, iğne ayaklı ahşap ve farklı renkteki taburelerden edinerek başlayabilirsiniz. Tabureyi, sehpa olarak kullanacaksanız, üzerine taze bahar bitkileri yerleştirmeyi unutmayın derim.

Aksesuarın tamamlayıcı etkisiyle evizinde ahengi yakalayın ...

Yaz dekorasyonunun olmazsa olmazı ise aynalar, tablolar ve dekoratif aksesuarlar... Ayna, ortama derinlik katmasının yanı sıra oldukça gerekli bir dekorasyon ürünüdür. Dolayısıyla yaşam alanlarınıza aynayı mutlaka dahil etmelisiniz. Ayna seçimi yaparken, tasarımdan vazgeçmemenizi öneririm. Klasik aynalar yerine, karakteristik formdaki ahşap ve metal malzemelerle tasarlanmış aynalar, tercihinize yön verebilir. Tablalarda kullanılan renkler ise, duvar renkleriyle bütünlük içinde olmalı. Aksesuar evin makyajıdır. Evinizin doğallığını bozmadan aksesuarlarla ufak dokunuşlar yapabilirsiniz. Şişe formundaki vazolara yerleştireceğiniz kuru dallar, muhteşem bir görüntü oluşturuyor. Denemekte fayda var. Son olarak, mumları unutmayın...

Decor 2016 Temmuz Sayısı'nda yayınlanmıştır.