MERMER ORTA SEHPA İLE ODANIZDA İLHAM VERİCİ DOKUNUŞLAR

Orta sehpa ya da kahve sehpası olarak adlandırılan tasarımlar salonların ve oturma alanlarının vazgeçilmez tamamlayıcıları arasında yer alır. Bu sehpalarda ahşap, metal, cam gibi çok farklı tasarım malzemesi kullanılabilir. Ancak mermer kullanımı, son dönemlerde çok daha fazla ön plana çıkarak dikkat çekici bir dekorasyon için rahatlıkla tercih edilebilecek orta sehpa modellerinin tasarlanmasında etkili olmuştur. Mermer orta sehpa modelleri yaşam alanlarının stilini ve estetiğini göz alıcı bir seviyeye taşır. Eğer dekorasyonda odağınız aksesuarlar olduysa ve kullanımda çeşitlilik elde etmek için sade parçaları tercih ettiyseniz şık bir mermer orta sehpa ile yaşam alanınızda gösterişli bir etki oluşturabilirsiniz. 

Mermer Sehpa ve Masaların Kullanımı 

Mermer yüzyıllardır oldukça özel kabul edilen değerli bir taştır. Geçmiş dönemlerde kraliyet ile bağdaştırılan bu taş, özellikle büyük kraliyet sofralarının düzenlendiği masalarda kullanılırdı. Mermer her parçasının kendine has olması ile hiçbir tasarımın birbirine benzemediği çok özel bir taş olarak dekorasyonda farklılık arayanların dikkatini çekiyor. Mermerin dekorasyonda kullanımı geçmiş dönemlere dayansa da bu malzemenin çok değerli, ağır ve taşıma zorluğu yerini cam, ahşap ya da metal gibi materyallere bırakmasına neden olmuştur. Günümüzde teknolojinin de gelişmesi ile birlikte mermer kullanımında kolaylıklar meydana geldiği için bu eşsiz taş mükemmel bir geri dönüş yaparak artık ahşap, cam ya da metal ile birlikte doğadan gelen dikkat çekici tasarımların ön plana çıkmasına yardımcı oluyor. 

Mermer Orta Sehpa Modelleri İçin Tasarım Fikirleri 

Mermer, malzeme olarak tamamen özgün ve özel olduğu için her parçanın eşsiz olmasını sağlar. Aynı mermer ocağından çıkarılan parçalar bile renk ve damar olarak benzer olsa da; damarların şekli ve mermerin üzerinde oluşturduğu desenler tamamen farklıdır. Bu nedenle birbirinin tıpa tıp aynısı iki mermer orta sehpa tasarımı bulmak neredeyse imkansızdır demek mümkün. Ancak çeşitli işleme yöntemleri ile mermerler tek bir renge sahip olacak şekilde özel işlemlerden geçirilebilir. Düz beyaz, siyah ya da gri renkte damarları gözükmeyen mermerler ile tasarlanan parçalar benzerlik gösterirler. Bu durumda tercih tamamen dekorasyonu yapan kişinin olduğu için özgünlük tercihi değişebilir. 

siyah mermer orta sehpa

Gücünü Doğadan Alan Tasarımlar 

Mermer ile birlikte doğal malzemelerin kullanılması son dönemlerin en yaygın trendleri arasında yer alıyor. Ahşap, metal ve cam ile birlikte kullanılan mermer hem göz alıcı hem de doğal bir dekorasyon elde etmeye yardımcı oluyor. Daha doğal bir görünüm elde etmek için mermerin ana hatlarının yani damarlarının özel işlemlerle değiştirilmediği; isteğe göre cilalanarak daha hoş bir görünüm elde edilen mermer orta sehpa modelleri oturma alanlarının odak noktası olmayı başarıyor. 

ahşap ayaklı mermer sehpa

Tarzınıza Göre Seçim Yapın 

Dekorasyon tarzınıza göre mermer kullanımında farklılıklar yaratabilirsiniz. Mermer her zaman gösterişli ve dikkat çekici bir malzeme olarak bilinse de nasıl kullanıldığı elde edeceğiniz görünümün değişmesinde etkili olur. Eğer mermer orta sehpa modelinde cilasız mermer tercih ederseniz bu parçayı ahşap ayaklarla ya da iskelet ile tamamlayarak daha doğal ve sade bir görünüm elde edebilirsiniz. Yaşam alanınızda daha gösterişli bir mermer orta sehpa istiyorsanız parlak metal ve cam detayların bir araya geldiği bir tasarım tercih edebilirsiniz.

pirinç ayaklı mermer orta sehpa

Siyah ve Beyazın Gücü 

Mermer orta sehpa tasarımlarında özel işlenmiş mermerlerin kullanımından bahsederken bu tasarımlarda genellikle siyah ve beyaz rengin ağırlıklı olduğunu söylemek mümkün. İşlenmiş ve rengi değiştirilmiş mermerler sahip oldukları görüntüleri ile yaşam alanlarının oldukça dikkat çekici gözükmesini sağlar. Bu tür mermer sehpa modellerinden kullanılan mermerin cilalanması oldukça yaygın bir işlemdir. Bu işlem de yaşam alanınızın tam ortasında oldukça gösterişli ve asil bir tasarıma yer vereceğiniz anlamına gelir. Kare, oval, yuvarlak gibi farklı formlarda işlenmiş mermer orta sehpa modelleri bulmak mümkündür. 

Mermer Orta Sehpalar İçin Dekorasyon Önerileri 

Mermer orta sehpa kullanımı yaşam alanında dikkat çekici bir görünüm elde etmenizi sağlasa da oldukça zordur. Bu parçanın üzerini boş bırakmak isteyebilirsiniz ancak özellikle bir orta sehpa kullanımında bu mümkün değildir. Mermer orta sehpa modellerinin üzerinde cam ve kristal aksesuarlara yer verebilirsiniz. Kristalleri cam bir kase ya da vazo içerisine koyarak orta sehpanın üzerinde ışıldayan bir görünüm elde edebilirsiniz. Sadece mermer değil tüm orta sehpa modellerinde kullanabileceğiniz bir tasarım önerisi de sehpa ile uyumlu bir tepsi kullanmaktadır. Gri ya da siyah damarlı bir mermer orta sehpa üzerinde mat pirinç ya da bakır bir tepsi kullanarak hem sehpanın daha düzenli olmasını hem de dolu gözükmesini sağlayabilirsiniz. Mermer orta sehpa tasarımı eğer açık renkli ise doğal aksesuarlar tercih edebilirsiniz. Birkaç kokulu mum ile birlikte öylesine bırakılmış kozalak, kestane ve meşe palamudu gibi kurutulmuş doğal malzemeleri aksesuar olarak kullanabilirsiniz. Eğer orta sehpanızdaki mermerin rengi siyah ise bu parçaları altın yaldızla boyanmış olarak kullanmak çok daha iç açıcı bir görüntü elde etmenize yardımcı olur.

mermer orta sehpa dekorasyonuMermer Orta Sehpa Kullanımı ve Bakımı 

Mermer malzeme olarak çok kırılgan ya da ağır olabilir. Teknolojinin ilerlemesi ile çeşitli kaplama işlemleri sayesinde mermerlerin dayanıklılığı arttırılsa da bu parçaların mutlaka bakımını düzenli olarak yapmanız gerekir. Mermer orta sehpa ya da masaların günlük olarak kuru, temiz ve dokusu yumuşak bir bez ile tozunun alınması gerekir. Mermer masalar düzenli olarak temizlenmeli, üzerinde iz kalmaması için bardak altılığı kullanmaya özen gösterilmelidir. Ayrıca orta sehpanızı uzun yıllar boyunca hoş görünümü ile kullanmak istiyorsanız özel taş temizleyiciler kullanarak haftada bir bakım yapmayı da ihmal etmemelisiniz.