VERİMLİ BİR ÇALIŞMA ORTAMI İÇİN İDEAL MASA ÖLÇÜLERİ

Doğru yapılan seçimler insanın her zaman daha konforlu ve kaliteli bir yaşam standardı olmasını sağlar. Günlük hayatta en çok kullandığınız tüm mobilyaları hayat kalitenizi düşünerek seçtiğiniz zaman kazandığınız zamanın, rahatlığın ve enerjinin oldukça değerli olduğunu görebilirsiniz. Günlük rutinde uyuduğumuz yatak, çalıştığımız masa ve sandalye yaşam kalitemizi en çok etkileyen mobilyalar arasında yer alır. Bu mobilyaların seçimi oldukça kişisel olmalıdır. Bu nedenledir ki özellikle çalışma masası ve çalışma sandalyesi tasarımlarında ölçüler insan vücuduna ve orantısına uygun olarak yapılır. 

Daha Verimli Çalışmak İçin Kendinizi Değil Çalışma Alanınızı Değiştirin 

Verimli çalışmak, zaman yönetimi, tembellikten kurtulmak, planlı olmak gibi amaçlara sahip her insanın temel isteği başarılı olmak, işlerini zamanında bitirmek ve hayatına daha çok zaman ayırabilmektir. Bu kazanımları elde etmek için kendimizi, çalışma şeklimizi ve düzenimizi değiştirecek çok fazla adım atarız. Ama çoğu zaman en önemli adımları unuturuz. Konforlu bir çalışma alanı başarının en önemli anahtarlarından birisidir. İdeal sandalye ve çalışma masası ölçüleri ile hayatınızda çok ciddi fark yaratacak bir adım atabilirsiniz. Boyunuza, kilonuza ve çalışma şeklinize göre özelleştirilmiş bir alanda çalışmak günün sonunda hissettiğiniz yorgunluğu azaltırken sağlık açısından çok daha rahat etmenizi sağlar. Uzun süreli çalışma saatlerine bağlı meydana gelen pek çok rahatsızlık doğru çalışma alanı ile önlenebilir. Karpal tünel ya da ulnar tünel gibi uzun süreli bilgisayar kullanımına bağlı ortaya çıkan rahatsızlıklar ya da göz bozukluğu gibi durumlar doğru çalışma alanı ile engellenebilir. İdeal sandalye ve çalışma masası ölçüleri ile yorgun gözlerden, uyuşmuş kollardan, insana rahat vermeyen sırt ve boyun ağrılarından kurtulabilirsiniz.

çalışma masasında çalışan kişiİdeal Sandalye ve Çalışma Masası Ölçüleri Nasıl Hesaplanır?

Ergonomik değerlendirme aracımız, koltuk standı, ergonomik sandalye, klavye tepsisi ve monitör kolunuz için ideal yüksekliği belirlemek için hızlı ve kolay bir çözümdür. Kendi yüksekliğini girmeniz yeterlidir; masa yüksekliği hesaplayıcısı, azami konfor ve verimlilik ile çalışmanıza yardımcı olmak için güvenilir temel ölçümler seti sağlayacaktır.

 İdeal sandalye ve çalışma ölçüleri hesaplamasında pek çok faktörü aynı anda değerlendirmek gerekir. Sandalye, masa, klavye, monitör ve hatta ayakkabı topuğu bile bu hesaplamada etkilidir. Elbette her çalışmaya başlanıldığı an bu kadar detaylı bir hesaplama yapmak mümkün olmasa da temel prensibi bilmek bile hayat kalitenizi arttırmak açısından oldukça etkili sonuçlar almanıza yardımcı olacak. 

İdeal Çalışma Masası Ölçüleri 

Bir çalışma masasında oturduğunuz zaman kendinizi rahat hissetmeniz önceliklidir. Ancak unutmamalısınız ki hatalı bir duruşta kendinizi rahat hissettiğinizi düşünebilirsiniz. Çalışma masası ölçüleri hesaplanırken masa ile bacak yüksekliğiniz arasında boşluk olması önemlidir. Pek çok insan için 73-75 santimetre yüksekliğinde bir masa ideal olacaktır. Kendiniz için uygun masa yüksekliğini hesaplamak için oturuş pozisyonunuza, sandalyenize ve hatta bacak bacak üstüne attığınız duruşa göre bacaklarınızın masaya değmediğinden emin olmanız gerekir. 

Çalışma masası ölçüleri belirlenirken masanın konumun da çok önemli olduğunu aklınızdan çıkarmamalısınız. Masa ve sandalyenin arkasında en az 3,5 metre boşluk olması rahat hareket edebilmenizi ve hatalı harekete karşı oluşabilecek komplikasyonların önüne geçmenize yardımcı olur. Çalışma masanızın yüksekliği ayarlanabiliyorsa kendinize göre en ideal şekilde ayarlama yapabilirsiniz. Eğer yüksekliği ayarlanmayan bir masa kullanacaksanız monitör, bilgisayar, klavye ve mouse için özel olarak tasarlanan standları tercih edebilirsiniz. 

İdeal çalışma masası ölçüleri belirlenirken masa tablasının genişliği de çok önemlidir. Çalışma masasında monitör varsa ekrana olan göz uzaklığının 50 ila 75 cm aralığında olması gerekir. Bu mesafeyi sağlayacak bir masa kullanabilir ya da masanızın arkasında bulunan duvara ya da panele monitörünüzü monte ederek doğru mesafeye sahip olabilirsiniz. Örneğin 170 cm boyundaki bir insan için ideal çalışma masası ölçüleri hesaplandığı zaman masanın en az 64 santimetre yüksekliğinde olması gerekir. Ayrıca oturma yüksekliğinin 41 santimetre olması da kişinin çalışma konforu açısından çok önemlidir. Bu hesaplamadaki sayılar kişinin boyu her 3 cm değiştiğinde 1 cm artmaktadır. Özetle 173 boyundaki bir insan için masanın yüksekliği 65 santimetre, oturma yüksekliği 42 santimetre olmalı.

ergonomik çalışma masası ölçüleri

İşinize Göre Masa Seçimi 

Sık sık toplantı yapıyorsanız ya da odanızda takım çalışmaları düzenliyorsanız L şeklinde geniş bir masa düzeninizi bozmadan her çalışma şekline adapte olabilmenizi sağlar. Yeterince alanınız varsa ve finans sektöründeyseniz U kesim bir masa müşterilerinizle kuracağınız iletişim açısından oldukça dikkat çekici bir çözüm sunacaktır. Bilgisayar kullanarak çalışıyorsanız hatta birden fazla monitörünüz varsa geniş bir çalışma tablası olan modelleri tercih etmelisiniz. Geniş tabla için yeriniz yoksa monitör ve bilgisayar asılabilen standları kullanarak çalışma alanınızı genişletebilirsiniz. 

Ergonomik Bir Sandalye Kullanın 

Çalışma saatlerinizi verimli bir şekilde geçirmek için çalışma masası ölçüleri ile ilgili ayarlamaları yaptıktan sonra sandalyenizin ergonomisinden de emin olmalısınız. Bel bölgesini destekleyen, sırtınızı yasladığınız zaman omurga duruşuna uyum sağlayan, yüksekliği ve derinliği ayarlanabilen çalışma sandalyeleri ile çok rahat bir çalışma alanına sahip olabilirsiniz. 

Çalışma Masası İçin Materyal Seçimi 

Çalışma masası tasarımlarında farklı yüzeyler kullanılmaktadır. Laminant, metal ya da ahşap en çok tercih edilen çalışma malzemesi materyalleri olarak bilinir. Kaliteli bir masaya sahip olduğunuz zaman uzun yıllar boyunca sağladığınız konforlu düzeni değiştirmek zorunda kalmadan çalışabilirsiniz. Laminant en popüler materyallerden birisi olsa da ahşap kadar zarif ve şık bir görünüme sahip değildir. Metal masalarda ise ayarlama yapmak daha zordur. Çünkü ahşap ya da laminant malzemelerden üretilen masalarda yüksek ayarlama opsiyonu daha rahat bir şekilde kullanılırken metal masalarda iskelet birleşiminde genellikle lehim kullanıldığı için yükseklik ayarlaması yapmak pek mümkün değildir. Ahşap çalışma masası modelleri ise oldukça şık ve zarif görünümleri ile dikkat çeker. Çalışma alanına şıklık katmanın yanı sıra sıcak bir ortam oluşturmak ya da bilindik ofis konseptinin dışına çıkmak için ahşap çalışma masası modelleri tercih edilebilir. 

çalışma masası ve çalışma masası sandalyesi

Çalışma Alanınızı Daha Konforlu Kılacak Öneriler 

  • Stand kullanımı çalışma alanınızın daha kullanışlı ve rahat olmasında fazlasıyla etkilidir. Bilgisayar ve monitörünüz için stand kullandığınız zaman her oturma pozisyonunda rahat edersiniz. Bu size gün boyu aynı duruşta kalmanın getirdiği rahatsızlık hissinden kurtulma fırsatı verir. 
  • Doğru aydınlatma gözünüzün yorulmasının ve buna bağlı olarak baş ağrısı gibi rahatsızlıklar hissetmenizin önüne geçer. Doğrudan gözünüze gelecek bir ışıklandırmadan uzak durmak, lambader ya da abajur kullanmak daha konforlu bir çalışma alanına sahip olmanızda etkili olur. 
  • Çalışma alanında kullandığınız mobilyaların ve aksesuarların kalitesinden emin olun. Mobilyaların bağlantı noktaları sağlam olmalı, çekmeceler sizi yormayacak ya da zorlamayacak şekilde çalışmalı varsa dolaplarınızın ya da raflarınızın yüksekliği ulaşabileceğiniz şekilde olmalıdır. 
  • Mobilya ve aksesuar seçimi ile çalışma veriminizi arttırabilirsiniz ancak gün boyu aralıksız çalışmanın karşısında her ürünün yetersiz kalacağını unutmayın. Saat başı verilen 5 dakikalık yürüyüş ya da hareket molaları size zaman kaybettirmenin aksine çok daha verimli ve konsantre olmuş bir şekilde çalışma imkanı sunar.