Dünyaca Ünlü İç Mimarlar ve Çalışmaları

Dünyaca ünlü iç mimarlar ve birçok tasarımcıyı etkileyen dekorasyon tekniklerini bilmek, kendi evinizi dekore ederken size yardımcı olabilecek ilk adımlardan biri olabilir. Pek çok insan evini; kendisini yansıtan kişisel bir alan olarak görür fakat bunun ötesine geçerek evleri, ofisleri ve diğer alanları tasarım baş yapıtlarına dönüştüren birçok kişiden söz etmek mümkün. 

Bu yazımızda tasarımlarıyla akıllarda iz bırakan dünyaca ünlü iç mimarlardan en gözde olanlarını sizlere tanıtmak istiyoruz. Her birinin tasarım tekniklerini ve başyapıtlarını beraber keşfedelim.

Dünyaca Ünlü İç Mimarlar

modern oturma odası

Tasarım konusunda özel bir merakınız var ise, muhtemelen en trend mobilya parçaları ve koleksiyonlar hakkında birkaç fikriniz vardır. Bunlara ek olarak ünlü iç mimarlar ve tasarımları hakkında da biraz bilgi edinmek, size yeni bakış açıları kazandıracaktır.

İşte ödüllü tasarımlarıyla kendilerine hayran bırakan dünyaca ünlü 8 iç mimar!

1. Elsie de Wolfe

De Wolfe, 1865’te New York'ta doğdu. 1904'te iç mimarlığa başlamadan önce bir tiyatro oyuncusuydu. Ama De Wolfe'un insanların dikkatini çeken özelliği oyunculuğu değil, dekorasyon yeteneği oldu.

Irving Place'te yaşadığı kasvetli ve soğuk görünen evi yeniden dekore etti ve sadeleştirdi. Yaptığı bu dekorasyon ilgi gördü ve kadınlara özel ilk elit sosyal kulübü olan Colony Club'ı dekore etmek için bir teklif aldı. 

zebra desenli oda

Wolfe, bir evi dekore etmek için teklif alan ilk tasarımcıydı ve bu onu teknik olarak dünya tarihindeki ilk profesyonel iç mimar yaptı. Amerika'nın ilk iç mekân tasarımcısı olarak bilinen De Wolfe, öncüsü olduğu Viktorya karşıtı tarzı ile bugün hala popülerliğini sürdürmektedir. 

Tasarımlarında kullandığı hayvan baskıları modern dünyada yaşayan en dikkat çekici ve unutulmaz katkılardan biridir. Ayrıca aynalı duvar kaplamaları ve bazen oturma odası gibi dekore edilmiş banyoları ile de tanınmaktadır. Tanınan çalışmalarından bir diğeri de Versailles Villa Trianon'daki evinin iç tasarımıdır.

2. Albert Hadley

Biraz geleneksel, biraz modern aynı zamanda ilginç, işlevsel ve güzel iç mekan tasarımı istiyorsanız tasarımlarını incelemeniz gereken ilk iç mimar Albert Hadley olacaktır. Hadley, ihtişam ve işlevselliği bir arada kullanma yeteneği ile ön plana çıkıyordu.

“Amerikan İç Mekan Tasarımcılarının Dekanı” olarak bilinen Hadley'nin etkileyici bir müşteri listesi vardı: Astor, Mellon, Getty ve Rockefeller… Tasarımlarındaki denge faktörü, çalışmalarının dünya çapında tanınmasına sebep oldu. 

kapitone kanepe

Aynı zamanda geleneksel, minimalist, fütüristik ve art deco gibi çeşitli diğer tasarım stillerini modern tasarımlar ile birleştiren Hadley, Dorothy Parish ile beraber Kennedy zamanındaki Beyaz Saray dekorasyonu gibi fütürist moderniteye sahip bir tasarıma imza atmıştır. 

Gelenekselliği ve modernliği bir arada bulabileceğiniz Sahra Chester Oturma Odası ile Hadley tarzında bir dekorasyona sahip olabilir, evinize benzersizlik katabilirsiniz.

3. Dorothy “Sister” Parish

Hadley ile ortak olarak tasarımını ile tanınan Dorothy "Sister" Parish, kullandığı renk paletleri, hasırlar, ve iğne oyaları ile  bugün de sevilen klasik, rahat, havadar bir stil yaratmıştır. 1960'larda Amerikan country estetiğini popülerleştirmiştir. 

yatak odası takımı

Gerçek adı Dorothy May Kinnicutt olan Parish, 1910'da doğdu. Tasarım anlayışının temelini, antika koleksiyoncusu olan babasının ağır ve koyu renkli mobilyalarına karşı tutumu oluşturmaktadır. Bu kasvetli havaya karşı olarak çizgili şeritleri, açık renk ahşap detayları, berjerleri ve doldurulmuş koltukları tercih etti. 

Parish’in tarzını beğendiyseniz country havası taşıyan Sır Yatak Odası Takımı ile rahatlığı ve zarifliği evinize getirebilirsiniz.

4. Ahmet Güneş

10 Haziran 1983^te İzmir’de doğan Ahmet Güneş, 2003 yılında Harvard Graduate School of Design bölümünden mezun olmuştur. Günümüzde tasarımların gitgide birbirine benzediğini ve özgün olmanın önemli olduğunu savunmaktadır.

Yenilik ve farklılık yaratma prensibi ile yurt içi ve yurtdışında birçok projeye iç mimarlık konularında çalışmalar yapmaktadır. Yurtdışı projeleri olarak Lidya’daki Apple Store mağazasının ve Addis Abeba’daki birçok otelin iç mimarisini örnek verebiliriz.

modern stüdyo daire

Dünya çapında bilinen, seçkin kişiler tarafından aranan ve her tasarımcı tarafından beğenilen ünlü iç mimarlar ve çalışmaları hakkındaki içeriğimizin sonuna geldik. Tasarımcıların çalışmalarından esinlenerek evinizi dekore etmeye başlamak için lüks tasarımı yüksek kalite ile buluşturan Loda Mobilya’yı tercih edebilirsiniz. 

Beğendiğiniz mobilya modellerini ve Loda Mobilya’nın fark yaratan ürünlerini yakından görmek için size en yakın yurt içi ve yurt dışı mağazalarımıza ulaşabilirsiniz

5. Jean-Michel Frank

Krem rengi deriden kanepeler, mika paravanlar… Tasarımlarında Picasso’dan izler taşıyan Frank, Parisyen sosyete ağının ünlü iç mimarlarından biridir. En sevdiği renk beyaz olmasına rağmen müşterilerinin odalarını farklı ışıltılar ve dokularla süslemiştir. 

Kiraz kırmızısı, gök mavisi veya limon sarısı tonlarıyla süslenmiş parfüm şişeleri, kapaklı meşaleler ve kuvars lambalardan faydalanırdı. Frank ayrıca bir iç mekan tasarımında fazla mükemmeliyetçi olmanın sonrasında ruhsuz bir ev dekorasyonuna sebep olacağına inanmaktaydı.  

koltuk takımı

Minimalizmin öncülerinden olan The Parsons Table’da olduğu gibi Frank, mümkün olan en basit tasarıma sahip bir yemek masasının bile sedef, parşömen, cila veya fildişi ile dekore edilebileceğini öne sürmekteydi. 

Minimalist dekorasyon hakkında daha fazla bilgi edinmek için Minimalist Ev Dekorasyonu adlı içeriğimize göz atabilirsiniz.

6. Philippe Starck

Philippe Starck ünlü bir Fransız iç mimardır.  En iyi bilinen eserleri, Ghost Chair, Bubble Clup, La Bhome tabure, Tokyo'da Asahi Beer Hall ve yine Tokyo'da bulunan Unhex Nani-Nani ofis binasıdır. 

Tasarımlarında parlak renkler, sıradışı şekiller ve malzemeler kullanmıştır. Starck'ın tarzını çağdaş olarak tanımlamak doğru olur. Tasarladığı oteller modern küresel şehir manzarasını yansıtmaktadır.  İlk kez 1982 yılında Fransa Cumhurbaşkanı Francois Mitterrand'a ait daireyi tasarlarken tanınmıştır.  

yeşil koltuk

Demokratik tasarım tarzıyla tanınan tasarımcı, iyi tasarımların fiyatı ne olursa olsun herkes için mevcut olması gerektiğini belirten yeni bir eşitlikçi bir tasarım ilkesi benimsemiştir.

7. Patricia Urquiola

Patricia Urquiola, İspanyol bir mimar ve tasarımcıdır.  Birçok ilginç ve benzersiz tasarıma imza atmıştır. İlk tasarımı Moroso için tasarladığı şezlong benzeri yastıksız bir sandalye idi. Diğer bir eseri de Porto Rico’da yapmış olduğu bir otel dekorasyonudur. 

modern yatak odası

Tasarım efsanesi Achille Castiglioni’den eğitim alan Urquiola, 2011’de Venedik Bienali’nde çalışmıştır. Aynı zamanda Yılın Tasarımcısı Ödülü ve Uluslararası Elle Decor Tasarım Ödülü’nü de almıştır. Tasarımlarında pastel tonlarında minimalist detaylar ile lüks mobilyaları harmanlaması dikkat çekmiştir. 

8. Zeynep Fadıllıoğlu

Şimdiye kadar 500’den fazla projeye imza atan Fadıllıoğlu, doğu ile batıyı sentezleyerek dünyaya kendini tanıtmış bir Türk iç mimardır. Fadıllıoğlu tasarımlarında çağdaş ve gelenekseli bir arada barındırmaya özen göstermektedir. 

lambalar

Üsküdar’da bulunan Şakirin Camii’nin içini tasarlayarak dünyadaki ilk kadın cami tasarımcısı ünvanını almıştır. Zeynep Fadıllıoğlu, başta Türkiye olmak üzere, New York, Londra, Paris, Berlin, Kuveyt, Yeni Delhi, Mumbai gibi dünyanın çeşitli yerlerinde 500'ün üzerinde tasarıma imza atmıştır.